Gyermekelőadással indítja az új évadot szerdán a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház, ám a társulat igyekezett olyan produkciót létrehozni, amely a felnőttek is remekül tudnak szórakozni.
2013. szeptember 24., 17:272013. szeptember 24., 17:27
2013. szeptember 24., 17:562013. szeptember 24., 17:56
A Füttyös kalandjai című mesejáték Nagy Olga erdélyi néprajzkutató, író Fütykös és a sárkány című művét és más meséit dolgozza fel. Czegő Csongor színházigazgató a bemutató sajtótájékoztatóján elmondta, mivel a produkcióval nemcsak a gyerekeket, de a felnőtteket is megcélozzák, a premierre esti előadásként kerül sor ma 18 órakor. A premierre meghívást kaptak óvónők, tanítók is, vagyis azok, akik a gyermekek nevelésével foglalkoznak, és akiknek szintén komoly szerepük lehet abban, hogy a gyermekek megismerkedhessenek a színház világával. A rendező Márkó Eszter számára különös jelentőséggel bír az előadás, hioszen nagymamája írói hagyatékát dolgozza át színpadra. „Rendezőként, de színészi munka tekintetében is nagyon komoly odafigyelést igényel gyermekek számára létrehozni egy előadást. A gyermekek nem unatkozhatnak, olyan előadást kell számukra nyújtani, amely végig leköti a figyelmüket. Érzékenyebbek és őszintébbek, mint a felnőttek, nem lehet, nem szabad átverni őket” – mondta Márkó Eszter, a budapesti József Attila Színház munkatársa.
Az előadás története több mese füzérbe foglalása. Füttyös, a szegény parasztlegény, aki ugyan rest a kétkezi munkára, de esze, szíve a helyén, elindul szerencsét próbálni. Eljut Búvalbélelt ország számos „keserves-bús” falujába, majd Bergengócia szeszélyes királykisasszonyának udvarába vándorol: ott vár rá az igazi feladat. Nem sárkányt, hanem királylányt kell szelídítenie. Az emberi butaságon túl még a kétfejű Ördög-Bördöggel is meg kell küzdenie. Boldogulása felé vezető útján józan paraszti esze, igazságérzete, bátorsága és hite segíti őt, s a remény, hogy változtatni tud ezen a feje tetejére állított világon. Az előadást hagyományos népi hangszerek, a gyors, egyszerű, de látványos helyszínváltások teszik izgalmassá.
A bemutatóra felnőtteknek 6 lejbe kerül a jegy, a gyerekeknek ingyenes a belépés. A következő előadások – a közelgő Nemzetiségi Színházi Kollokvium után – októbertől következnek, és a színház gyermekbérlete lesz érvényes rájuk. Az óvodásoknak és kisiskolásoknak szóló bérletcsomagok három-három előadást tartalmaznak. A Figura Stúdió Színház előadása mellett megtekinthető lesz a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház, a Csíki Játékszín és a marosvásárhelyi Ariel Ifjúsági és Gyermekszínház egy-egy mesejátéka is.
Gergely Imre
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
szóljon hozzá!