Telt házas programokkal zajlott Nagyváradon a Szigligeti Színház Éjszaka a színházban elnevezésű eseménye a hét végén.
2016. október 09., 15:192016. október 09., 15:19
A teátrum közölte, a pénteki nyílt napon több mint ezer ember fordult meg a rendezvényeken. A program kezdő eseményeként felolvasószínházi előadást tartottak: a székelyudvarhelyi színházzal közösen rendezett Drámázat drámaíró verseny Debüt díjának nyertese, Körmöczi-Kriván Péter Kapufa és öngól című művét olvasták-játszották el.
A felolvasó színház nem új találmány, népszerűsége talán azzal magyarázható, hogy a lehetetlent alig ismerő technikai megoldások közepette megnőtt az igény az emberi szóra – színészek és közönség részéről egyaránt. A Szigligeti Színházban nevet is kapott a harmadik évadjába lépő projekt: Darabolónak nevezték el a Hunyadi István fiatal színművészhez köthető sorozatot. A projekt három éve kezdődött Székely Csaba Bányavíz című darabjának felolvasásával, ami a színészeknél lévő szöveg ellenére már-már igazi előadásnak volt mondható: így született meg a Daraboló ötlete. Hunyadi István elmondása szerint a felolvasások különböztek ugyan egymástól – volt, hogy sok mozgással festették alá a szöveget, de olyan is, hogy csak ültek és olvastak , ettől függetlenül mindig arra szokta kérni a kollégákat, lehetőleg úgy olvassanak, hogy képzeletben megtörténjék a cselekmény.
A Bányavíz után a Moszkva kávézóban Háy János Mandragóra-átiratát olvasták, a közönség ezt is nagyon jól fogadta, sőt olyanok is eljöttek, akik egyébként nem szoktak színházba járni. Hunyadi elmondta, a nagyfokú érdeklődés, a kollégák és a színházvezetőség bizalma erősítette meg benne a motiváltságot a távlati gondolkodásra, megtartva az eredeti koncepciót: csak kortárs magyar színműveket olvasnak fel. Eddig öt művet „daraboltak”, mindet kétszer, sőt rendeztek már Daraboló-maratont is: a Mandragórát és Egresi Zoltán művét olvasták, Nyár utca – nem megy tovább címen.
Az eddigiekhez képest idén az volt az újdonság, hogy az öt éve futó Színház az iskolában – Iskola a színházban program lehetővé tette, hogy a Körmöczi-Kriván Péter szövegében szereplő nagykamasz-korosztály tagjai saját problémáikat, azaz önmagukat játszhassák el. A téma a tömegmagány, a családban-csapatban egyedül maradó tinédzser, illetve az, hogy a gyakori iskolai heccelődések, piszkálódások hogyan fordulhatnak hirtelen tragédiába.
Hunyadi Istvánnak az előző Darabolókhoz hasonlóan ezúttal is sikerült elérnie, hogy a főszerepet a képzelet játssza, amit hivatásos színészekkel könnyű elérni, de amatőrökkel, bármennyire is tehetségesek, kockázatos. A kilenc fiúnak és egy lánynak sikerült, épp azért, mert valójában önmagukat adhatták. Boyt, a főszereplőt, végigjátszotta mindenik fiú, a váltást a sapka cserélgetésével jelezték. A következő évadban a marosvásárhelyi Művészeti Egyetemmel közösen nagyszínpadon is bemutatják a darabot. Rendezéssel kapcsolatos terveiről Hunyadi István elmondta, hogy a nagyon jól sikerült Bányavirág előadás után szeretné az egész Bánya-trilógiát megrendezni, illetve a drámapályázat II. helyezettjét, a Parfüm és hullaszag című darabot. És természetesen, színész-ként minél több jó szerepet eljátszani.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
szóljon hozzá!