Képünk illusztráció
Fotó: Tiff.ro
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) kínálatába minden évben bekerül néhány izgalmas életrajzi film, nincs ez másként idén sem. A Hallelujah: Leonard Cohen, A Journey, A Song (Halleluja: Leonard Cohen – egy utazás és egy dal) című közel kétórás alkotás az egyik legismertebb kanadai dalszövegírónak és zenésznek állít emléket. A film egyszerre érdekes információforrás és elgondolkodtató zenei élmény a 2016-ban elhunyt zenészről.
2022. június 23., 20:362022. június 23., 20:36
A Daniel Geller és Dayna Goldfine rendezte alkotás nem szokványos életrajzi film, bár kronológiai sorrendben enged betekintés Leonard Cohen életébe. Tulajdonképpen a legismertebb dala, a Hallelujah köré szerveződik. Az 1984-es Various Positions című albumon megjelenő dal, melyen Cohen évekig dolgozott, nem kapta meg megjelenésekor a várt elismerést, ám John Cale, majd Jeff Buckley feldolgozása meghozta a dalnak a sikert.
A filmből megismerjük azt a Leonard Cohent, aki egyszerre költő, a valláshoz különös módon kötődő zsidó, folytonos kereső, aki még kolostorba is vonult a zen buddhizmust gyakorolva, hogy békére leljen. Az ötéves kolostori elvonulás után a 2000-es, 2010-es években bámulatos lendülettel, új albumokkal, világ körüli turnékkal tért vissza a zene világába, a zeneiparba.
Nem annyira adatokra épül a film, nem idéz fel minden életrajzi részletet, inkább főhajtás, tisztelgés Leonard Cohen művészete, szellemisége előtt, amelyet a film által még jobban meg lehet érteni. Cohen-rajongóknak kötelező, na meg azoknak is, akik eddig azt hitték, hogy a Halleluja „csak” a Shrek című film betétdala.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
szóljon hozzá!