Fény, zene, pezsgő

•  Fotó: Krónika

Fotó: Krónika

Az óévet búcsúztató és bezáró est leginkább kedvelt kulturális és színházi élménye máig a szilveszteri kabaré. Összeállításunkban vidám meghívóként tesszük közzé három székelyföldi színház kínálatát.

Krónika

Krónika

2007. december 27., 00:002007. december 27., 00:00

Udvarhelyi idõutazás a Tomcsa Sándor Színházzal

Klasszikus musicallel zárja az évet a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház társulata: Masteroff-Kander-Ebb Kabaré címû mûvét december 31-én este hat órától mutatják be. (A mûsorfüzeten a franciás Cabaret cím szerepel, annak ellenére, hogy a darabot magyarul Kabaré címmel játsszák a színházak.)

A musical középpontjában álló, a varieté-énekesnõ és az angoltanár közötti szerelmi történet a 30-as évek Berlinjében, a fasizmus elõretörésének idején játszódik. De talán fölösleges is a darab cselekményét ismertetni, hiszen az 1972-ben készült Kabaré címû film közismert, ha más nem, akkor a majomdal, a Money, money, money (A pénz forgatja a világot) ott cseng mindenki fülében. A film nyolc Oscar-díjat söpört be, köztük a legjobb rendezésért (Bob Fosse) és a legjobb színésznõnek (Liza Minelli) járó díjat is. A Székelyudvarhelyen bemutatott Kabaré azonban nem a filmváltozat, hanem az eredeti, az elõször 1966. november 20-án New Yorkban, a Broadhurst Theatre-ben bemutatott musical, amit az Ernst Ludwig megjelöléssel játszanak a világ színházai. Az udvarhelyi Kabarét Gajdos József rendezõ-koreográfus vitte színpadra, munkáját két fiatal, Kolozsváron végzett mûvész segítette: a díszleteket Csíki Csaba, a jelmezeket Kiss Zsuzsanna tervezte. A Tomcsa Sándor-társulatot dicséri, hogy csupán Sally Bowles szerepét játssza meghívott mûvész – Antal Ildikó, a konferansziét Lõrincz Sándor, Clifford Bradshawt Posta Ervin, Ernst Ludwigot Dunkler Róbert, Schneider kisasszonyt P. Fincziski Andrea alakításában láthatják a nézõk, Kost kisaszszonyt Szász Kriszta, Schultz urat pedig Szabó Jenõ játssza.

Zenés nõrablás Sepsiszentgyörgyön

Vígjátékkal készül a szilveszterre a szentgyörgyi Tamási Áron Színház, a produkció ünnepi bemutatójára december 31-én, szilveszter estéjén hat órától kerül sor. A Paul és Franz Schönthan–Kellér Dezsõ által szerzett A szabin nõk elrablása címû zenés bohózat próbáit már a múlt hónapban megkezdte a társulat Keresztes Attila rendezõ vezetésével. A történet egy kisvárosi tanárról szól, aki titkon drámaírói ambíciókat dédelget. Élete nagy pillanatát véli eljönni, amikor a városba egy vándorszínészekbõl álló társulat érkezik, melynek direktora a siker – és a haszon – érdekében helyi szerzõ mûvét tervezi színre vinni. A bohózatba illõ bonyodalmak ezután kezdõdnek: váratlanul betoppan a feleség, megérkezik a rég nem látott barát, sõt a bukás elõjeleként a szerzõ és a színigazgató között ellentétek merülnek fel a bemutatóval kapcsolatban. A darab középpontjában maga a színház fogalma áll, amit két nézõpontból láthatunk: megismerhetjük a kispolgári világ elutasítását és annak titkos vágyakozását az erkölcstelennek titulált mûvészet iránt, másrészt pedig láthatjuk a színidirektor harcát a teátrumért, mely egyaránt jelent hivatást és megélhetést számára. A bohózat virtuóz humorú jeleneteivel a régi vándorszínész-társulatok kedvelt darabja volt, s máig visszatérõ eleme a színházak repertoárjának. A kiváló játéklehetõségeket kínáló, igazi színészbarát mû egyszerre szórakoztató zenés vígjáték és vallomás a színházról, annak romantikáját, szenvedélyességét, örömeit és keserveit mutatva be. Keresztes Attila rendezõ munkatársa Bodó A. Ottó dramaturg, Incze G. Katalin zenei vezetõ, Bianca Imelda Jeremias díszlet- és jelmeztervezõ, valamint Imreh Marton Enikõ koreográfus volt, a szereplõk között Szabó Tibort, D. Albu Annamáriát, Ruszuly Évát, Diószegi Attilát, Gajzágó Zsuzsát, Mátray Lászlót, Erdei Gábort, Nagy Alfrédet, Magyarosi Imolát, Márton Lórántot láthatják a szentgyörgyiek.

Operettslágereket énekel a Csíki Játékszín

Száz év magyar operettjeibõl kínál ízelítõt a Csíki Játékszín december 30-án este hét órától Kállai István–Nemlaha György Mesék az operettrõl címû darabjával. A szilveszteri elõadás egyben az évad harmadik bemutatója lesz. A produkció a kezdetektõl mutatja be a mûfaj kialakulásának és fejlõdésének fõbb fejezeteit, Deréky Antal és Konti József Eleven ördög címû mûvétõl Kálmán Imre, Lehár Ferenc mûveit érintve a Csemer Géza–Szakcsi Lakatos Béla 1996-ban született Dobostorta címû mûvéig. A mûfaj kedvelõit mintegy ötven dal – nagy slágerek és kevésbé ismert melódiák – örvendeztetik meg az elõadásban.

„Sok operett méltatlanul feledésbe merült. A mûfaj virágkorához képest ma mostoha helyzetben van: az emberek szeretik, mégsem becsülik meg, nem ismerik el annyira, mint például az operát\" – mondta Csutka István, az elõadás rendezõje és koreográfusa, aki a darab õsbemutatójának rendezõje volt 2003-ban, a debreceni Csokonai Színházban. Székelyföldi kollégáinak õ ajánlotta a mûvet, mint olyan operettet, amely kifejezetten fiatal társulatra íródott. „A csíkszeredai elõadás más lesz, hiszen itt egy-egy szó, esemény egészen mást jelent az elõadók vagy a közönség számára. Ezúttal tizennégy mûvész szerepel, míg Debrecenben csak tizenegyen játszottak. A dalokon is kellett néhol változtatni, az itteni színészek karakteréhez igazítani azokat\" – magyarázta Csutka István. Sajnos, a nagyzenekart és a balettkart is nélkülözi az elõadás, élõ zene viszont lesz, a csíkszeredai Mûvészeti Népiskola héttagú zenekara játszik Péter Csaba vezetésével.

Az operettrészletek kontextusukból kiragadva, keletkezésük sorrendjében csendülnek fel az elõadásban. Az egyes részeket mesélõ köti össze, utalva az operett-történet történelmi hátterére – a világháborúra, szocializmusra, fasizmusra. A szakmai kihívást, univerzális elõadói tehetséget kívánó darab bizonyára remekül elszórakoztatja majd a csíki közönséget. „Egyszerre kell táncolni, énekelni és poentírozni, ugyanakkor olyan pillanatokat teremteni, amin el tud gondolkodni a nézõ\" – ígért érdekes elõadást a rendezõ. A fellépõ mûvészek: Benedek Ágnes, Bodea Tibor, Csíky Csengele, Dálnoky Csilla, Fekete Bernadetta, Kosztándi Zsolt, Kozma Attila, Lõrincz András-Ernõ, Lung László-Zsolt, Ráduly Beáta, Szabó Enikõ, Vara Sándor, Veress Albert, Zsigmond Éva-Beáta.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 02., szerda

Főként a színészi játékra épül A mi kis városunk: évadzáró premier a kolozsvári színházban

A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.

Főként a színészi játékra épül A mi kis városunk: évadzáró premier a kolozsvári színházban
2025. június 30., hétfő

Többen jártak könyvtárba, kevesebben múzeumba, moziba tavaly

Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.

Többen jártak könyvtárba, kevesebben múzeumba, moziba tavaly
2025. június 30., hétfő

Bach, Händel és Scarlatti alkotásai csendülnek fel Kolozsváron

Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.

Bach, Händel és Scarlatti alkotásai csendülnek fel Kolozsváron
2025. június 30., hétfő

Erdélyi sikerek a Kisvárdai Fesztiválon: a kolozsvári és sepsiszentgyörgyi társulat is díjjal tér haza

A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.

Erdélyi sikerek a Kisvárdai Fesztiválon: a kolozsvári és sepsiszentgyörgyi társulat is díjjal tér haza
2025. június 29., vasárnap

Otthonról, házasságról, írásról és egymásról: Szabó T. Anna és Dragomán György a Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten

Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.

Otthonról, házasságról, írásról és egymásról: Szabó T. Anna és Dragomán György a Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten
2025. június 28., szombat

Szabadkőművesek Kolozsváron: ami a mítosz mögött van

Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.

Szabadkőművesek Kolozsváron: ami a mítosz mögött van
2025. június 28., szombat

Nők Jókai árnyékában – és fényében

Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.

Nők Jókai árnyékában – és fényében
2025. június 27., péntek

Az eltűnt bőrönd és a megtalált írói hang – Lars Saabye Christensen norvég író Kolozsváron

Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.

Az eltűnt bőrönd és a megtalált írói hang – Lars Saabye Christensen norvég író Kolozsváron
2025. június 26., csütörtök

Nem dísz, nem relikvia: a könyv él – Megnyitotta kapuit a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét

Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.

Nem dísz, nem relikvia: a könyv él – Megnyitotta kapuit a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét
2025. június 24., kedd

Kilenc országból érkeznek zenészek a szabadtéri sepsiszentgyörgyi jazzfesztiválra

Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.

Kilenc országból érkeznek zenészek a szabadtéri sepsiszentgyörgyi jazzfesztiválra