Fotó: tompa miklós társulat
A Marosvásárhelyi Nemzeti Színházban nemrég bemutatott, Stresszfaktor_15 című előadás annak a nemzedéknek az „arcát” igyekszik „megrajzolni”, amely a mai társadalom teljesítményelvű rendszerében a korai életpálya-választás nyomására kényszeredetten próbál megfelelni a szülői, tanári és baráti elvárásoknak – mondta el a Krónikának Csáki Csilla, az előadás rendezője.
2016. október 06., 19:342016. október 06., 19:34
A produkció, amelynek szereplői diákok, Christine Rinderknecht svájci német drámaíró Stresszfaktor_15 című darabjának magyar nyelvű ősbemutatója volt, a szöveget Kovács Imola fordította.
Szeretetéhes, összezavarodott kamaszok
„Ahogy a cím is összefoglalja, olyan stressztényezőkről beszél, amelyek gyakoriak a mai 15 évesek életében. A darab négy barát életéből ragad ki helyzeteket, ezeket a jeleneteket fonják laza szövetté Dj Oli Second lemezlovas társadalomkritikus rapszövegei, amelyeket Fehér Csaba fordított magyarra. A szöveget 2012-ben rakta össze a szerző, miután tinédzserek körében végzett kérdőíves felméréseket” – mondta el a darabról a rendező (képünkön középen). A történet szereplőit jellemezte: egymással töltött idejük tartalmatlan és felületes, lelki vívódásaikat internetes blogokon keresztül tárják a világ elé, miközben szeretetéhesek és összezavarodottak. A darabot finom humor szövi át, és a rapszövegek teszik ironikusan metszővé.
Spontán és játékos próbafolyamat
„Amikor a fordító jóvoltából a darab a kezembe került, arra gondoltam, hogy csakis azonos korú fiatalokkal érdemes színpadra vinni. A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának tavaly ősszel verbuválódott középiskolás csapata alkalmasnak bizonyult a feladatra. Felkészülésképpen június közepén részt vettek egy általam vezetett tíznapos tréningen, majd augusztus 15-étől a bemutató szeptember 23-ai időpontjáig feszített tempóban próbáltak. A zenei részek, amelyek nem ragaszkodnak az eredeti rapstílushoz, kizárólag az ő alkotókészségüket és sokoldalúságukat dicsérik” – mesélte az előadás rendezője.
Kifejtette azt is, hogy a közös munka eszményi próbafolyamatot eredményezett, amely megtervezett helyett spontán, görcsös helyett játékos, fásult helyett vidám, feszült helyett szeretetteljes hangulatban telt. „Eredményeképpen nemcsak egy, a szülőket és fiatalokat a szókimondás és humor eszközeivel megmozgató előadás született, de egy élettel teli, termékeny, jövőbe néző csapat is. Ez hordozza az előadás legfőbb üzenetét is: nem szükségszerű az elidegenedés, a magányos versengés és az ebből fakadó szorongás, mert a bennünk rejlő homo ludens (játszó ember) ismeri az együttérzés és együttműködés módjait” – összegzett a rendező. Az előadás legközelebb október 14-én, majd 15-én látható a színház Underground termében.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
szóljon hozzá!