Jöhet az üzlet. A washingtoni külügyminisztérium jóváhagyta a Patriot légvédelmi rendszer eladását Romániának
Fotó: Az Egyesült Államok bukaresti nagykövetsége
Az amerikai külügyminisztérium jóváhagyta egy Patriot légvédelmi rendszer eladását Romániának 262 millió dollárért, cserébe a tavaly Ukrajnának adományozott rendszerért.
2025. április 29., 13:312025. április 29., 13:31
Az Egyesült Államok bukaresti nagykövetsége által szerkesztőségünkhöz eljuttatott közlemény lehetséges külföldi katonai eladásról szól a román kormány számára, tekintettel arra, hogy az eljárásnak megfelelően a washingtoni Biztonsági és Védelmi Együttműködési Ügynökség most adta ki a szükséges igazolást, amely értesíti a kongresszust a lehetséges eladásról.
Az is szerepel benne, hogy
„A javasolt ügylet javítja Románia képességét, hogy megfeleljen a jelenlegi és jövőbeli fenyegetéseknek, lehetővé téve számára, hogy hiteles haderőt állítson fel az ellenfelek elrettentésére és támogassa a NATO-műveletekben való részvételét. Romániának nem jelent nehézséget majd ezt a felszerelést integrálni a katonai képességeibe.
– áll a határozatban.
A fő szerződő felek a Massachusetts állambeli Andoverben működő RTX Corporation és a marylandi Bethesdában működő Lockheed Martin amerikai vállalatok lesznek.
„A javasolt eladás megvalósításához körülbelül öt amerikai kormányzati és öt vállalkozói képviselőnek kell majd három évig Romániában tartózkodnia, hogy támogassák a berendezések üzembe helyezését és a kiképzést.
Ez a javasolt eladás nem lesz negatív hatással az USA védelmi felkészültségére” – mutattak rá.
„Örülök, hogy új modellt kapunk” – tette hozzá.
A The Defense Post még január elején közölte, hogy az amerikai védelmi minisztérium 946 millió dolláros szerződést kötött a Raytheon Technologies (RTX) fegyvergyártó céggel, hogy további Patriot légvédelmi rendszereket szállítson Romániának. A szerződés határideje 2029. december 31.
Ezzel gyakorlatilag pótolják azt a rendszert, amelyet Románia Ukrajnának ajánlott fel az orosz légitámadások elleni védekezésre. A katonai szakportál emlékeztet, hogy
A Pentagon által a világ egyik legnagyobb fegyvergyártó vállalatának, a Raythen Technologiesnak odaítélt új szerződés a tüzérségi egységekre, köztük a fejlett radarokra, vezérlőállomásokra és elfogó rakétákra terjed ki.
Pete Bata, a Ryatheon nemzetközi ügyekért felelős alelnöke a The Defence Postnak adott nyilatkozatában elmondta, hogy az új szerződés lehetővé teszi Románia számára, hogy jobban megvédje állampolgárait és a kritikus infrastruktúrát a „térségben eszkalálódó fenyegetések” közepette.
„[A Raytheon] elkötelezett amellett, hogy fejlett integrált légvédelmi és rakétavédelmi képességekkel lássa el Romániát” – tette hozzá.
„A Patriot 19 ország légvédelmének alapja, és a rendszer továbbra is bizonyítja hatékonyságát a fejlett légi fenyegetésekkel és a masszív, összetett támadásokkal szemben” – állítja a Raytheon Technologies. A szerződés odaítéléséről szóló közleményt a washingtoni védelmi minisztérium honlapján tették közzé, amely megjegyzi, hogy a tranzakció teljesítésének határideje 2029. december 31-e.
Mint arról beszámoltunk, Románia szeptemberben adományozott egy Patriot föld-levegő Patriot rakétarendszert Ukrajnának. Az adományozás költségét a védelmi minisztérium a törvénytervezetben mintegy 60 millió dollárra becsülte.
Ugyanakkor
A védelmi minisztérium azzal érvelt, hogy „a földi légvédelmi képességek újjáépítése úgy szükséges, hogy az FMS-programon keresztül az amerikai kormánytól vásárolnak az adományozott rendszerhez hasonlót, főként vissza nem térítendő külső forrásokból, felhasználva a speciális FMS-mechanizmusokat és az Ukrajna támogatására irányuló nemzetközi partnerségek keretében meglévő finanszírozási lehetőségeket”.
Új típusú Patriot rendszert kap Románia az Amerikai Egyesült Államoktól – jelentette be pénteken Marcel Ciolacu.
Az új Patriot rendszer beszerzéséhez Norvégia 127 millió dolláros pénzügyi támogatást jelentett be. A Patriot a román hadsereg legújabb és legdrágább rendszere. Románia több mint 3,9 milliárd dollár értékű szerződést írt alá hét új Patriot légvédelmi rendszerre a rendelkezésre álló legújabb konfigurációban, több száz elfogórakétával együtt.
Az első Patriot-rendszert 2020-ban szállították le a román légierőnek, és 2021 óta konkrét lég- és rakétavédelmi feladatokat hajt végre a román és a NATO légtérben. A második rendszert 2022 folyamán szállították le, az átvételi teszt és átvétel tavaly decemberben valósult meg.
Donald Trump és Vlagyimir Putyin közel egy órán át telefonáltak az ukrajnai rendezésről, de Oroszország nem enged a céljaiból – közölte a The Guardian szerint Putyin külpolitikai tanácsadója, Jurij Usakov.
Autóból az utcán tartózkodókra nyitott tüzet egy fegyveres Chicagóban, négyen meghaltak, és 14-en megsebesültek – közölték az amerikai nagyváros hatóságai csütörtökön.
Jövő heti plenáris ülésének hétfői munkanapán vitát tarthat, csütörtökön pedig szavazhat az Európai Parlament Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ellen beadott bizalmatlansági indítvány ügyében – közölte az RTBF
A Hamász nyitott a gázai tűzszünetre, de egyelőre nemet mondott az Egyesült Államok által támogatott fegyvernyugvási tervre, mivel a születendő megállapodásnak a háború teljes lezárását kell eredményeznie – közölte az iszlamista fegyveres szervezet.
Ukrajnának sürgősen „minden lehetséges támogatásra” szüksége van Oroszország elleni védekező háborújában – jelentette ki Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán a Fox News amerikai televíziónak adott nyilatkozatában, egyúttal rugalmasságot kért az Egyesült Államoktól, miután a Pentagon bejelentette, hogy szünetelteti bizonyos feg
A kijevi vezetés felfegyverzésével a nyugati országok csupán elhúzzák a harci tevékenységet Ukrajnában – figyelmeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnök.
Izrael elfogadta a hatvan napos gázai tűzszünet véglegesítéséhez szükséges feltételeket – közölte Donald Trump amerikai elnök kedden.
Románia a Rafael Advanced Defence Systems-t választotta ki a rövid hatótávolságú légvédelmi rakétarendszerek szállítására – számolt be a Jiszráel Hajom című lap hétfőn.
Az EU és Ukrajna elvi megállapodásra jutott a köztük érvényben lévő társulási megállapodás kereskedelemliberalizációs rendelkezéseinek felülvizsgálatáról.
Hét kutya – hat kölyök és egy felnőtt tacskó – került életveszélybe egy furgon zárt rakterében víz és levegő nélkül a nyári hőségben.
szóljon hozzá!