Daniel David, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem rektora nyitotta meg a tárlatot a középkori épületben
Fotó: Facebook/Universitatea Babeş-Bolyai
A kolozsvári egyetem 322 éves múltját mutatja be a Város és az Akadémia című kiállítás, amelyet Daniel David, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem rektora nyitott meg a Szabók bástyájában. A tárlat anyaga online megtekinthető, a járványügyi korlátozások feloldása után pedig személyesen is látogatható lesz.
2020. november 20., 09:232020. november 20., 09:23
2020. november 20., 09:362020. november 20., 09:36
Kolozsváron 322 évvel ezelőtt, 1698. november 17-én nyitotta meg újra kapuit az Academia Claudiopolitana, az ország első egyetemi rangú intézménye, ennek a hagyománynak az emlékére a Babeș–Bolyai Tudományegyetem a Szabók bástyájában rendezte meg A Város és az Akadémia kiállítást. A tárlatot Daniel David rektor nyitotta meg a héten. A járványügyi korlátozások feloldása után a közönség számára is látogatható lesz a kiállítás, amelyről videó és képek tekinthetőek meg az egyetem honlapján és Facebook-oldalán.
– magyarázta Daniel David. Hozzátette, a kiállításon felidézik és szemléltetik, ahogy a jelenkor számára szokatlan akadémiai ünnepi öltözet az akadémiai közösség történelmi autonómiáját, valamint az egyházzal való történelmi kapcsolatot szimbolizálja.
Az Academia Claudiopolitanát Báthory István fejedelem alapította 1581-ben, a kolozsvári Farkas utcában található református (akkor ferences) templom környékén. Az intézményt a jezsuiták vezették. Az Academia kisebb-nagyobb megszakításokkal 1606-ig működött, ez volt az első egyetemi rangú intézmény a jelenlegi Románia területén. A 18. századtól Universitas Claudiopolitanává lép elő, így válik az ország első, egyetem nevet és rangot viselő intézményévé.
1786 után az Universitas Claudiopolitanát egyetemi rang nélküli felsőoktatási intézménnyé alakítják (félegyetemi ranggal működik tovább, azaz filozófia szintű és/vagy baccalaureus/magister szintű képesítést nyújt, de doctor címet nem), később pedig az Orvosi-Sebészeti Intézet (1850 után) és az 1863-ban újraalapított Királyi Jogakadémia marad fenn.
Ez a két félegyetemi felsőoktatási intézmény 1872-ben betagozódik az új kolozsvári magyar egyetembe, amely 1919-ben Kolozsvári Román Tudományegyetemmé alakul át. A kommunizmus időszakában, 1959-ben a magyar egyetem utódja, a Bolyai Egyetem és a román egyetem utódja, a V. Babeș Egyetem Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) néven egyesül, így viszi tovább a BBTE ezt a nagy múltú akadémiai hagyományt.
Ma még a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem régi épületének az aulájában áll, de az új épületszárny felépítése után kikerül a négy fal közül Wagner Nándor nagyváradi születésű szobrászművész és felesége, Csijo asszony mellszobra.
Szatmárnémetiben zajlik az Interetnikai Színházi Fesztivál, amely a romániai kisebbségi színjátszást képviselő társulatokat, és azok reprezentatív előadásait vonultatja fel.
Az 1989-es fordulat után a színház területén se tudták Romániában, hogy mit kezdjenek a vágyott szabadsággal. Reformkezdeményezések, különféle mozgások jellemezték az elmúlt 35 évben a hazai, ezen belül a magyar színházak útkereséseit.
A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem tizedik alkalommal szervezi meg a Színházi Iskolák Találkozóját 2024. november 15–24. között – tájékoztatott csütörtökön a Magyar Művészeti Kar titkársága.
Ady Endre nagykárolyi szobránál ünnepelték a magyar nyelv napját a helyi Vasile Lucaciu vegyes tannyelvű általános iskola magyar hatodikosai.
Románia eddigi legnagyobb régészeti lelőhelyét találták meg Arad és Temesvár között a vasúti pálya felújítását megelőző leletmentő ásatások során.
A Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Újságírás és Digitális Média szakán működő Spectator Média Szakkollégium portréfotó-kiállítása nyílik meg a kolozsvári Planetáriumban.
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház következő előadása Friedrich Dürrenmatt Angyal szállt le Babilonba című darabjából készül Bocsárdi László rendezésében, az előadás olvasópróbái elkezdődtek – közölte a társulat.
Az idén januárban elhunyt Csíky András kolozsvári színművész nevét viseli az újonnan létrejött alapítvány, amely a színművész akaratából az általa kapott Kossuth-díjjal járó évenként pénzjutalmat fiatal erdélyi színészeknek ítéli oda.
A kilencedik Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál elérkezett második feléhez, de a következő napokban is színes és sokszínű programokkal várja a színházkedvelő közönséget.
szóljon hozzá!