Daniel David, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem rektora nyitotta meg a tárlatot a középkori épületben
Fotó: Facebook/Universitatea Babeş-Bolyai
A kolozsvári egyetem 322 éves múltját mutatja be a Város és az Akadémia című kiállítás, amelyet Daniel David, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem rektora nyitott meg a Szabók bástyájában. A tárlat anyaga online megtekinthető, a járványügyi korlátozások feloldása után pedig személyesen is látogatható lesz.
2020. november 20., 09:232020. november 20., 09:23
2020. november 20., 09:362020. november 20., 09:36
Kolozsváron 322 évvel ezelőtt, 1698. november 17-én nyitotta meg újra kapuit az Academia Claudiopolitana, az ország első egyetemi rangú intézménye, ennek a hagyománynak az emlékére a Babeș–Bolyai Tudományegyetem a Szabók bástyájában rendezte meg A Város és az Akadémia kiállítást. A tárlatot Daniel David rektor nyitotta meg a héten. A járványügyi korlátozások feloldása után a közönség számára is látogatható lesz a kiállítás, amelyről videó és képek tekinthetőek meg az egyetem honlapján és Facebook-oldalán.
– magyarázta Daniel David. Hozzátette, a kiállításon felidézik és szemléltetik, ahogy a jelenkor számára szokatlan akadémiai ünnepi öltözet az akadémiai közösség történelmi autonómiáját, valamint az egyházzal való történelmi kapcsolatot szimbolizálja.
Az Academia Claudiopolitanát Báthory István fejedelem alapította 1581-ben, a kolozsvári Farkas utcában található református (akkor ferences) templom környékén. Az intézményt a jezsuiták vezették. Az Academia kisebb-nagyobb megszakításokkal 1606-ig működött, ez volt az első egyetemi rangú intézmény a jelenlegi Románia területén. A 18. századtól Universitas Claudiopolitanává lép elő, így válik az ország első, egyetem nevet és rangot viselő intézményévé.
1786 után az Universitas Claudiopolitanát egyetemi rang nélküli felsőoktatási intézménnyé alakítják (félegyetemi ranggal működik tovább, azaz filozófia szintű és/vagy baccalaureus/magister szintű képesítést nyújt, de doctor címet nem), később pedig az Orvosi-Sebészeti Intézet (1850 után) és az 1863-ban újraalapított Királyi Jogakadémia marad fenn.
Ez a két félegyetemi felsőoktatási intézmény 1872-ben betagozódik az új kolozsvári magyar egyetembe, amely 1919-ben Kolozsvári Román Tudományegyetemmé alakul át. A kommunizmus időszakában, 1959-ben a magyar egyetem utódja, a Bolyai Egyetem és a román egyetem utódja, a V. Babeș Egyetem Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) néven egyesül, így viszi tovább a BBTE ezt a nagy múltú akadémiai hagyományt.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
szóljon hozzá!