Lehet, hogy a legjobb barátom az okostelóm? – ez volt a témája a Székelyföld folyóirat diákpályázatának
Fotó: Pixabay
A diákok verseiből, prózáiból az világlik ki, hogy természetellenesnek tekintik az okostelefon „dominanciáját”, és az igazi emberi viszonyokban bíznak, azokat keresnék – mondta el Zsidó Ferenc, a Székelyföld kulturális folyóirat főszerkesztője annak kapcsán, hogy a lap Barátom az okostelóm című diákpályázatának a napokban hirdették ki a nyerteseit.
2020. december 26., 08:452020. december 26., 08:45
„Mit jelent ma a barátság fogalma? Helyettesítheti valami más? Elég például a személyes találkozások helyett barátságot tartani Facebookon, Instagramon, telefonon? Lehet, hogy legjobb barátom a(z)… okostelóm?” – ezzel a témával hirdette meg legutóbbi, hatodik diákpályázatát a Csíkszeredában megjelenő Székelyföld kulturális havilap.
Az ünnepélyes átadót és a pályamunkák kiértékelését múlt héten tartották a járványhelyzetre való tekintettel az online térben. Zsidó Ferenc, a Székelyföld főszerkesztője megkeresésünkre úgy értékelt, a pályázók többsége 11–12 osztályos, úgy tűnik, kell egy kis érettség ahhoz, hogy rávegye magát a középiskolás, merje megmutatni az írásait.
– fejtette ki Zsidó Ferenc. Hozzátette, a diákok írásaiból az világlik ki, hogy természetellenesnek tekintik az okostelefon „dominanciáját”, és az igazi emberi viszonyokban bíznak, azokat keresnék.
„Az elmúlt években a diákpályázatainkra zömmel prózai írások érkeztek, szinte csak novellákat díjaztunk. Idén másként alakult: mindhárom díjazottunk verssel jelentkezett, azok, akik dicséretben részesültek, prózai műveket küldtek be. Sok jó vers érkezett, ezek egyértelműen az utóbbi évek verstermésének legjavát jelentik, ami a diákok tollából született költeményeket illeti” – fejtette ki a főszerkesztő. Úgy fogalmazott, ez azt jelzi,
„Az írások egyértelműen »itt és most« állapotokat rögzítenek, sok szó esik bennük a járványról, bezártságról, az online térbe való berekesztésről. A diákok arról írnak, amit éppen megélnek, nem áttételes, metaforikus, történelmi dimenziójú írások ezek, hanem azt szólaltatják meg, amit átélnek, átéreznek” – értékelt Zsidó Ferenc. Arról is beszélt, a verset író fiatalok elsősorban a szabad asszociációs szabadverset részesítik előnyben, de villanásszerűen rímes, kötöttebb formák is felbukkannak.
– fogalmazott a Székelyföld főszerkesztője. Kérdésünkre, hogy mit lehet tudni következő pályázatukról, Zsidó Ferenc azt válaszolta, megeshet, hogy egy évig nem hirdetnek újabbat, ugyanis egész sor kulturális intézmény ír ki pályázatot diákoknak annak okán, hogy a pandémia miatt egyéb tevékenységek szünetelnek.
„A következő évet talán kihagyjuk, hogy ne legyen tessék-lássék a részvétel, hiszen rengeteg helyre jelentkezhetnek a középiskolások” – mondta a főszerkesztő.
A Székelyföld folyóirat pályázatának első díját Nagy Zalán, a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceum 11. osztályosa, a második díjat Tamás Bernadett, a székelykeresztúri Berde Mózes Unitárius Gimnázium végzőse, a harmadikat pedig Takács Boglárka, a kézdivásárhelyi Bod Péter Tanítóképző végzőse kapta. Dicséretben részesült Lukács Boglárka, a székelyudvarhelyi Palló Imre Művészeti Líceum 12. osztályos diákja és Bende Anita Ágnes, szintén a Palló Imre Művészeti Líceum végzőse. A győztes pályamunkákat a februári Székelyföldben olvashatják az érdeklődők.
Online – Offline
Paradox érzéseim feléd erősödnek...
Bár a mi barátságunk nagyon ígéretes,
mégis jogosan nevezhetik amatőrnek,
mivel van egy hibája. Sajnos internetes.
Tamás Bernadett, a székelykeresztúri Berde Mózes Unitárius
Gimnázium végzőse
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
szóljon hozzá!