Nagy Pál, Laczikó Enikő, Kósa András, Balázs Attila és Bessenyei Gedő István a bukaresti sajtótájékoztatón
Fotó: Liszt Intézet/ Facebook
Egy három évvel ezelőtt született ötlet valósul meg a napokban Bukarestben: a MASZÍN Magyar Színházi Szövetség tagjai három évvel ezelőtt tervezték el, hogy magyar színházi fesztivált szerveznek Bukarestben.
2022. június 08., 17:452022. június 08., 17:45
Céljuk, hogy reprezentatív merítést mutathassanak a szakmának és a bukaresti magyaroknak a tagszínházak repertoárjából. A terv most megvalósult, elkezdődött az első BukFeszt – ennek kapcsán tartottak szerdán sajtótájékoztatót a szövetség képviselői – közölte a szatmári Harag György Társulat.
A sajtótájékoztatón házigazdaként jelen volt Kósa András László, a Bukaresti Magyar Kulturális Intézet igazgatója, aki üdvözölte, hogy megvalósulhatott a számára elsőre merésznek tűnő vállalás. Mint kifejtette: az intézet foglalkozik kulturális rendezvények szervezésével, ám az alacsony költségvetés miatt nagy költségvetésű színházi előadásokat nem áll módjukban a román fővárosba vinni.
hiszen van már Bukaresti Magyar Zenefesztivál, Bukaresti Magyar Filmhét és Bukaresti Magyar Dzsessznapok is – ezt egészíti ki a magyar színházművészet fővárosi ünnepe. Laczikó Enikő, a fesztivál védnökségét elvállaló államtitkár, Románia Kormánya Etnikumközi Hivatalának vezetője jelezte: fontosnak tartja a magyar és román színházcsinálók közötti kommunikációt.
– mondta az államtitkár. Mint mondta, nem csak a helyi magyar közösségnek fontos ez a fesztivál, hanem a román közönség és a szakma felé is jó nyitás a sokszínű előadásokat felvonultató sorozat. „Fontosnak tartom azt is, hogy a színházak feliratozzák az előadásaikat, mindenki számára elérhetővé téve a produkciókat” – fűzte hozzá.
ennek kapcsán Balázs Attila MASZÍN-elnök, a Temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház igazgatója elmondta: nagy volt az érdeklődés, a közönség negyede a színházi szakmát és kritikát képviselte. Konzekvenciaként levonta: folytatni kell a bukaresti magyar színházi fesztivál szervezését.
A fesztivált a temesvári társulat Az ember tragédiája című előadása nyitotta
Fotó: temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház/ Facebook
Nagy Pál, a Székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház igazgatója a szervezés kulisszatitkairól beszélt: a kapcsolatépítésről és az erkölcsi mellett logisztikai támogatásról is, amelyet különböző szervezetek adtak a fesztivál létrehozásához.
– mondta. A szervezésben nagy szerepe volt az emberi kapcsolatoknak, hiszen rövid idő állt rendelkezésre. „A támogatások kapcsán kiemelném a magyarországi Nemzetpolitikai Államtitkárság segítségét, amivel Potápi Árpád János államtitkár és az általa vezetett intézmény mellénk állt. De szervezésre az önkormányzati fenntartású színházak saját költségvetésükből is bőven áldoztak, a nadrágszíjaikat megszorítva” - mutatott rá a MASZÍN alelnöke.
Bessenyei Gedő István, a MASZÍN ügyvezető elnöke, a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának igazgatója az együttműködés, közös projektek fontosságáról beszélt. Szatmárnémetiben döntöttek 2016-ban a MASZIN alapításáról, a tagszínházak ilyen irányú együttműködésről, Akkor azonban még nem is álmodtak ekkora fesztivál szervezéséről.
A Nagyváradi Táncegyüttes Antigoné című előadását is láthatja a bukaresti közönség
Fotó: Nagyvárad Táncegyüttes / Facebook
Nagyon értékes fesztiválprogram állt össze, a szakma ismert személyiségeinek alkotásai mellett fiatal magyar színházi alkotók előadásait is láthatja a közönség. Silviu Purcărete vagy a román színházi világban ismert Vladimir Anton neve mellett ott van Botos Bálint vagy Györfi Csaba, vagy az erdélyi szcéna egyre fontosabb rendezőegyénisége, a szatmári társulat alkalmazott rendezője, Sardar Tagirovsky is” – mondta Bessenyei.
A művészeti igazgató hozzátette: fesztiválkínálat előadásainak minden esetben fontos, a mának szóló üzenete van, amelyeket az első naptól az utolsóig követve egy színes keresztmetszetet kaphat a közönség arról, hogy milyen munka folyik öt fontos erdélyi színházi műhelyben.
Erdélyi magyar színházak mutatkoznak be Bukarestben a MASZÍN (Magyar Színházi Szövetség) és az UNITER (Román Színházi Szövetség) által közösen, első ízben szervezendő BukFeszt szemlén.
Ady Endre nagykárolyi szobránál ünnepelték a magyar nyelv napját a helyi Vasile Lucaciu vegyes tannyelvű általános iskola magyar hatodikosai.
Románia eddigi legnagyobb régészeti lelőhelyét találták meg Arad és Temesvár között a vasúti pálya felújítását megelőző leletmentő ásatások során.
A Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Újságírás és Digitális Média szakán működő Spectator Média Szakkollégium portréfotó-kiállítása nyílik meg a kolozsvári Planetáriumban.
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház következő előadása Friedrich Dürrenmatt Angyal szállt le Babilonba című darabjából készül Bocsárdi László rendezésében, az előadás olvasópróbái elkezdődtek – közölte a társulat.
Az idén januárban elhunyt Csíky András kolozsvári színművész nevét viseli az újonnan létrejött alapítvány, amely a színművész akaratából az általa kapott Kossuth-díjjal járó évenként pénzjutalmat fiatal erdélyi színészeknek ítéli oda.
A kilencedik Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál elérkezett második feléhez, de a következő napokban is színes és sokszínű programokkal várja a színházkedvelő közönséget.
Michal Toczek fiatal lengyel filmes Egy kiégett házasság (A Dead Marriage) című kisjátékfilmje nyerte idén a marosvásárhelyi Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál fődíját.
Az 1989-es rendszerváltások – a romániai és a magyarországi – privát és nyilvános vonatkozásainak lenyomatát adja az a ritkán látható, különleges film, amit a Liszt Intézet Bukarest szervezésében mutatnak be a román fővárosban.
Kolozsváron, a magyar opera stúdiójában tartják a vásárhelyi nemzetközi kamarazenei fesztivál beharangozó koncertjét.
Maia Morgenstern hírneves román színművész is oktatni fog a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetemen (SZFE) iduló zsidó színészképző szakon.
szóljon hozzá!