Könyvbemutatókkal, kiállításmegnyitókkal, koncertekkel, filmvetítéssel várja a közönséget november 10. és 16. között a nagyszebeni magyar kulturális fesztivál, az Ars Hungarica.
2016. november 10., 13:472016. november 10., 13:47
„A tizenegyedik alkalommal szervezendő programsorozat célja kulturális élményt kínálni a látogatóknak, a helyi közösségnek, ugyanakkor hangsúlyozni a magyar jelenlétet a Kárpát-medence határvidékén. Azt szeretnénk, hogy a más nemzetiségűek, etnikailag vegyes családok számára is bemutatkozási platform legyen a szebeni fesztivál\" – közölték a szervezők.
A rendezvénysorozat a 110 évvel ezelőtt Nagyszebenben született Borsos Miklós Kossuth-, Munkácsy- és Magyar Örökség díjas, nemzetközileg ismert szobrászművész emléke előtt is tiszteleg, többek között kiállítással, konferenciával, emléktalálkozóval.
A programban filmvetítés is szerepel, az 1990-ben Budapesten elhunyt művészről 1984-ben készült dokumentumfilmet láthatja a közönség. Borsos Miklós családja 1916-ban költözött Győrbe, a művész először festőként mutatkozott be, de az 1966-ban megrendezett Velencei Biennálén már szobraival és domborműveivel is képviselte Magyarországot. Leghíresebb köztéren álló alkotásai között szerepel a „0\" kilométerkő a budapesti alagútnál, a Balatoni szél Balatonfüreden vagy a Szent István-szobor a pécsváradi várban.
A film megjeleníti életének főbb állomásait, Nagyszebent, Győrt, Tihanyt, s beszél családájáról, művészetéről is Borsos Miklós. A szebeni fesztiválon bemutatják a művész Visszanéztem félutamból című önéletírását román, angol, német változatban is a fordítók, szerkesztők, kiadók jelenlétében. 1971-ben megjelent könyvében a művész szépítés nélkül, de nagy szeretettel idézi fel gyermekkorát, családját, nagyszebeni és győri iskolatársait, tanárait, a két város érdekes lakóit. Megemlékezik európai barangolásairól, nagy művészekkel – Painival, Kokoschkával, Moore-ral, Kassákkal, Kodállyal – való találkozásairól.
Az Ars Hungarica programja keretében azt is megünneplik, hogy 230 éves a nagyszebeni református templom. Több koncertet is hallhatnak az érdeklődők: a magyarországi Baksa Krisztina és Takáts Márton tart kamarakoncertet, de fellép Sárosi Péter, Tasi Nóra, Pély Barna és a Góbé zenekar is. Részletes program a Szeben.ro honlapon olvasható.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
szóljon hozzá!