Könyvbemutatókkal, kiállításmegnyitókkal, koncertekkel, filmvetítéssel várja a közönséget november 10. és 16. között a nagyszebeni magyar kulturális fesztivál, az Ars Hungarica.
2016. november 10., 13:472016. november 10., 13:47
„A tizenegyedik alkalommal szervezendő programsorozat célja kulturális élményt kínálni a látogatóknak, a helyi közösségnek, ugyanakkor hangsúlyozni a magyar jelenlétet a Kárpát-medence határvidékén. Azt szeretnénk, hogy a más nemzetiségűek, etnikailag vegyes családok számára is bemutatkozási platform legyen a szebeni fesztivál\" – közölték a szervezők.
A rendezvénysorozat a 110 évvel ezelőtt Nagyszebenben született Borsos Miklós Kossuth-, Munkácsy- és Magyar Örökség díjas, nemzetközileg ismert szobrászművész emléke előtt is tiszteleg, többek között kiállítással, konferenciával, emléktalálkozóval.
A programban filmvetítés is szerepel, az 1990-ben Budapesten elhunyt művészről 1984-ben készült dokumentumfilmet láthatja a közönség. Borsos Miklós családja 1916-ban költözött Győrbe, a művész először festőként mutatkozott be, de az 1966-ban megrendezett Velencei Biennálén már szobraival és domborműveivel is képviselte Magyarországot. Leghíresebb köztéren álló alkotásai között szerepel a „0\" kilométerkő a budapesti alagútnál, a Balatoni szél Balatonfüreden vagy a Szent István-szobor a pécsváradi várban.
A film megjeleníti életének főbb állomásait, Nagyszebent, Győrt, Tihanyt, s beszél családájáról, művészetéről is Borsos Miklós. A szebeni fesztiválon bemutatják a művész Visszanéztem félutamból című önéletírását román, angol, német változatban is a fordítók, szerkesztők, kiadók jelenlétében. 1971-ben megjelent könyvében a művész szépítés nélkül, de nagy szeretettel idézi fel gyermekkorát, családját, nagyszebeni és győri iskolatársait, tanárait, a két város érdekes lakóit. Megemlékezik európai barangolásairól, nagy művészekkel – Painival, Kokoschkával, Moore-ral, Kassákkal, Kodállyal – való találkozásairól.
Az Ars Hungarica programja keretében azt is megünneplik, hogy 230 éves a nagyszebeni református templom. Több koncertet is hallhatnak az érdeklődők: a magyarországi Baksa Krisztina és Takáts Márton tart kamarakoncertet, de fellép Sárosi Péter, Tasi Nóra, Pély Barna és a Góbé zenekar is. Részletes program a Szeben.ro honlapon olvasható.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
szóljon hozzá!