Kovács Zsolt , a szabadulószoba ötletgazdája
Fotó: Princz Csaba
Szabadulószobába várja közönségét csütörtöktől a Szatmár Megyei Múzeum: játékos módon, autentikus, korabeli tárgyak segítségével ismertetik meg a fiatalokat a kommunizmus korszakával. A Szatmár megyei az első romániai közgyűjtemény, amelyben szabadulószobát létesítenek, az egykori kommunista főtitkár szobájából kell majd kimenekülni. Kovács Zsolt ötletgazda, az intézmény közönségkapcsolatokért felelős munkatársa beszélt lapunknak a kulisszatitkokról.
2021. július 14., 13:392021. július 14., 13:39
Különleges, interaktív módon ismerheti meg a Szatmár Megyei Múzeum közönsége a kommunizmus időszakának hétköznapjait annak a szabadulószobának köszönhetően, amely csütörtöktől várja a közönséget. Kovács Zsolt, a kezdeményezés ötletgazdája, az intézmény közönségkapcsolatokért felelős munkatársa a Krónikának elmondta, a Szatmár megyei az első romániai múzeum, amelyben szabadulószobát létesítenek: az egykori kommunista főtitkár szobájából kell majd kimenekülni. Olyan világszerte népszerű játékról van szó, melyben a résztvevőknek meghatározott időn belül logikai vagy ügyességi feladatok segítségével kell kijutni egy szobából vagy szobarendszerből.
Az állandó kiállítás a kommunizmus hétköznapjait mutatja be, a tárgyak, a tévé, a zene is segít visszacsöppenni Ceaușescu Romániájába. Erre a tematikára fűzték fel a történészekkel azt a valós szatmári történetet, amellyel az érdeklődők a múzeum alagsorában találkozhatnak. Az ötletgazda azt mondta, azért létesítették a szabadulószobát, mert a fiatal közönséget egyébként nehéz becsalogatni a múzeumokba.
„A Szatmár Megyei Múzeum és egy magán szabadulószoba között az a különbség, hogy nálunk minden tárgy autentikus, korabeli, a történet pedig teljesen valósághű.
– mondta Kovács Zsolt. Uglár József neve több szempontból is jelentős a város életében. Szatmárnémetiben, amikor az 1970-es árvíz volt, ő fejlesztette ki azt a gátrendszert, ami jelenleg is védi a várost. A szatmárnémeti Új főtér, a Közigazgatási Palota, a Kultúrház és az új főtéri tömbházlakások felépítése is neki köszönhető. Uglár József nagyon szerette a sportot is. Amíg Szatmár megye főtitkára volt, a helyi sport nagy lendülettel fejlődött. Felújíttatta a stadiont, részt vett az összes labdarúgó mérkőzésen, Csipler Sándort, a szatmári vívóiskola alapítóját is támogatta. Az 1989-es rendszerváltás után Uglár József visszaköltözött Nagybányára, 2006-ban hunyt el.
A csapatoknak hatvan perc áll rendelkezésükre kijutni a szobából
Fotó: Princz Csaba
Az újonnan nyíló szabadulószobáról Kovács Zsolt azt is elárulta, a játékosoknak fontos tudniuk: ameddig a főtitkár „visszajön az ebédszünetről”, ahol a Szekuritáté tagjaival egy csésze importkávét fogyaszt el,
Eddig közel húsz csapat, a múzeum alkalmazottai és sajtósok próbálták ki magukat a szórakoztató műfajban, amelyet infotainmentnek (information entertainment, vagyis szórakoztató módon átadni az információt) neveznek. „Magyarországon több múzeumban is jártam, ahol az alapkiállításhoz illeszkedve készítettek szabadulószobát:
– mondta Kovács Zsolt. Hozzátette, amennyiben a mostani szabadulószoba népszerű lesz, akkor egy másik tematikájúval is fognak készülni. Azok, akik megismerkednének Uglár József titkaival és a kommunizmus időszakával, szerdától foglalhatnak jegyet a szabadulószobába a History Escape Room Facebook-oldalon.
Több száz diák ünnepelte Szatárnémeti központjában a magyar költészet napját pénteken délben.
Az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL) harminc tagjának verseit tartalmazza az a román nyelvű antológia, amelyet csütörtökön este mutattak be Kolozsváron a Vallásszabadság Házában a magyar költészet napja alkalmából.
Nem fölösleges, hogy egy ideje külön nap is jut a magyar költészetre, de a hétköznapokat is érdemes a verssel együtt megélni – vallja Egyed Emese költő, író, irodalomtörténész.
Meg tud-e még ma is érinteni minket mindannyiunkat egy opera, az egyre fokozódó eligénytelenedés és kihűlő érzékek világában? A Kolozsvári Magyar Operában kitűnő előadás született Puccini fiatalkori művéből, a Manon Lescaut-ból.
Idei évadában hat nagyszínpadi és hat kamaratermi előadást kínál közönségének a tervek szerint az Aradi Kamaraszínház.
Távozik a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház éléről Balázs Attila igazgató.
Kisné Portik Irén néprajzkutató, szakíró, szakoktató, idegenvezető lesz az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány vendége Kolozsváron április 8-án délután 18 órától. Az esemény keretében kiállítás is nyílik.
Csokonai Karnyóné című komédiájából készült vígopera premierjére készül a Kolozsvári Magyar Opera, a produkcióban négy Kossuth-díjas alkotó működött közre.
Hídszerepet töltene be a különböző művészeti ágak között, népszerűsítené az erdélyi alkotók munkásságát a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Erdélyi Bizottsága. A testület és munkacsoport céljairól, programjairól Balázs-Bécsi Gyöngyi társelnök beszélt.
Kölcsönös vendégszereplésen fogadja egymást a közeljövőben a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház.
szóljon hozzá!