Megalakult a Magyar Művészeti Akadémia Erdélyi Bizottsága. A bizottság tagjai: (a legalsó sorban, balról jobbra) Richly Gábor főtitkár (MMA), Balázs-Bécsi Gyöngyi bizottsági társelnök (Erdélyi Bizottság), Turi Attila elnök (MMA), Vargha Mihály bizottsági elnök, Kiss János alelnök (MMA). A második sorban balról jobbra: Jakobovits Márta, Pregitzer Fruzsina bizottsági tagok. A lépcső tetején lévő sorban balról jobbra: Bogos Ernő, Haáz Sándor, Pávai István, Ádám Gyula, Sántha Attila bizottsági tagok
Fotó: Szathmáry Melinda/MMA
Hídszerepet töltene be a különböző művészeti ágak között, népszerűsítené az erdélyi alkotók munkásságát a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) frissen megalakult Erdélyi Bizottsága. A bizottság és munkacsoport céljairól, programjairól, hiánypótló szerepéről Balázs-Bécsi Gyöngyi, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Erdélyi Bizottságának társelnöke beszélt a Krónikának.
2025. április 03., 08:022025. április 03., 08:02
Megalakult a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Erdélyi Bizottsága a hétvégén Budapesten. A bizottság kiemelt feladatai közé tartozik, hogy javaslatot tegyen az MMA elnöksége felé az Erdély területén megvalósuló programok egyedi támogatására, az erdélyi aktivitások fejlesztési irányaira, emellett kapcsolatot építsen a helyi kulturális szereplőkkel, művészekkel, civil és egyházi szervezetekkel, önkormányzatokkal.
Balázs-Bécsi Gyöngyi, a bizottság társelnöke, az MMA rendes tagja a Krónikának elmondta, a Magyar Művészeti Akadémia ezelőtt két évvel regionális szinten munkacsoportokat hozott létre Debrecenben, Győrben, Kecskeméten, Miskolcon, Pécsen, Szegeden, Veszprémben, most pedig az erdélyi munkacsoport megalakulását is indítványozták. „A bizottság a munkacsoport megalakulásáig fejti ki tevékenységét,
– magyarázta a társelnök. Hozzátette, feladatuknak tekintik továbbá, hogy összekötő kapocsként teret adjanak az erdélyi és magyarországi művészeknek a bemutatkozásra.
„Nagyon sok olyan erdélyi művész van, akinek munkásságát érdemes lenne megismertetni a nagyközönséggel. A fiatal művészeknek sokszor anyagiak miatt nem adatik meg, hogy széles körben bemutatkozhassanak. Terveink között szerepel, hogy a művészeti akadémia programjai keretében minél szélesebb körben ismertté tegyük a különböző művészeti ágakban alkotókat, felmutassuk az általuk képviselt értékeket mind a fiatalok, mind az idősebb generáció előtt, illetve a mentorprogram keretében teret biztosítsunk a fejlődésre” – fejtette ki Balázs-Bécsi Gyöngyi, a testület népművészetért felelős tagja. Rámutatott arra is, hogy az akadémia nemcsak az erdélyi és magyarországi művészek bemutatkozásának kíván a színtere lenni, hanem
A frissen megalakult bizottság elnöke Vargha Mihály, társelnöke Balázs-Bécsi Gyöngyi
Fotó: Szathmáry Melinda/MMA
A Magyar Művészeti Akadémia tagja elmondta továbbá, jelenleg a munkacsoport programjának a kialakításán, a működési irányelvek megfogalmazásán dolgoznak, amit a testület létrehozása követ majd. Az erdélyi munkacsoportban is a Magyar Művészeti Akadémia mind a kilenc tagozata képviselteti magát. A regionális munkacsoportoknak akadémikus és nem akadémikus köztestületi tagjai egyaránt vannak, akik önkéntes alapon, térítésmentesen végzik tevékenységüket. Munkájukat a regionális elnökök irányítják.
A munkacsoportok elsődleges feladata, hogy
A regionális munkába hosszabb távon bekapcsolódhatnak az MMA művészeti ösztöndíját elnyert fiatal alkotók is.
A frissen megalakult bizottság elnöke Vargha Mihály, az MMA rendes tagja (Képzőművészeti Tagozat) lett, míg társelnöki tisztjét Balázs-Bécsi Gyöngyi, az MMA rendes tagja (Népművészeti Tagozat) tölti be. A bizottság további tagjai Ádám Gyula, az MMA levelező tagja (Film- és Fotóművészeti Tagozat); Bogos Ernő, az MMA rendes tagja (Építőművészeti Tagozat); Haáz Sándor, az MMA rendes tagja (Zeneművészeti Tagozat); Jakobovits Márta, az MMA rendes tagja (Iparművészeti és Tervezőművészeti Tagozat); Pávai István, az MMA levelező tagja (Művészetelméleti Tagozat); Pregitzer Fruzsina, az MMA rendes tagja (Színházművészeti Tagozat); Sántha Attila Barna, az MMA levelező tagja (Irodalmi Tagozat).
Átadták a köztestületi díjakat a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) keddi közgyűlésén a Pesti Vigadóban, erdélyi személyiségek is részesültek a rangos elismerésben.
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
szóljon hozzá!