A kolozsvári opera A varázsfuvola című előadásán keresztül vezette be az elemistákat a klasszikus zenébe
Fotó: Kolozsvári Magyar Opera
Leckehangversenyekkel, magyarázatokkal ellátott ingyenes koncertekkel vezeti be az ifjúságot a klasszikus zene világába a Kolozsvári Magyar Opera és a Kolozsvári Operabarátok Köre Egyesülete által indított oktatási program. Az elemisták Mozart A varázsfuvola című művén keresztül kóstolhattak bele a klasszikus muzsika világába.
2022. február 10., 11:162022. február 10., 11:16
Első alkalommal indít zenei mediációs oktatási programot a Kolozsvári Magyar Opera és a Kolozsvári Operabarátok Köre Egyesület. Toadere Kovács Dalma karmester és zenei mediációs szakember irányításával kezdődött januárban a pedagógusoknak és gyerekeknek szóló ingyenes zenei oktatási program, amelynek célja megismertetni a gyerekekkel az opera, a klasszikus zene világát.
A foglalkozások során a zeneművek új, korszerű zenepedagógiai, zenepszichológiai, zeneszociológiai, koncertpedagógiai, zenei és társművészeti technikákkal, módszerekkel kerülnek bemutatásra – olvasható az opera közleményében. A program változatos, sokszínű, élményközpontú, hatékony és eredményes zeneközvetítést kínál minden korosztály számára, érthetővé és átláthatóvá teszi a gyerekek számára a művet, az előadás a kreativitásra és az interakcióra épül.
A bemutatott anyag összeállításának főbb szempontjai között szerepelt a résztvevők korosztálybeli sajátosságainak, zenei képzettségének, tanulási színtereinek figyelembevétele. A résztvevők a Romániai Nemzeti Kulturális Alap (AFCN) támogatásának köszönhetően ingyen vehetnek részt a foglalkozásokon. A pedagógusok és gyermekek előzetes bejelentkezés alapján vehetnek részt.
Az elemisták hétfőn A varázsfuvola gyerekeknek című leckeelőadást tekinthették meg, amely bevezető az opera világába. Az eseményen részletek hangzottak el Mozart A varázsfuvola című operájából. Az 5–8. osztályosok számára áprilisban tartják az Egy európai Amerikában című ifjúsági koncertet, amely bevezeti őket a szimfonikus zenekar világába – részletek hangzanak el Antonin Dvořák Újvilág szimfóniájából.
Szintén áprilisban tartják a középiskolások számára szervezett koncertet: Az Újvilágból című ifjúsági hangverseny bemutatja a zeneszerző Amerikában töltött éveinek alkotásait, szintén részletek hangzanak el Antonin Dvořák Újvilág szimfóniájából. A koncerteken vezényel és moderál Toadere Kovács Dalma, fellép a Kolozsvári Magyar Opera zenekara és énekművészei.
A szervezők közölték, a zenei mediációs programok egyik fő célja, hogy különböző módszerek alkalmazásával más-más típusú élményt nyújtson a különböző zenei képzettséggel rendelkező résztvevőknek.
A közönséget olyan programok összeállításával lehet megszólítani, amely figyelembe veszi az érdeklődők igényeit és képzettségét is. „Eddigi munkám során tapasztaltam, hogy van igény az ilyen típusú programok, képzések megszervezésére, sok esetben már az óvodákban is érdeklődnek a hasonló foglalkozások iránt. Ezt igazolja az is, hogy az operaház által meghirdetett képzés mindenik programját maximális teremkapacitással szervezzük meg” – közölte Toadere Kovács Dalma karmester, zenei mediációs szakember.
A workshopot követően a résztvevők oktatási segédanyagot kaptak, amely alapján már az előadás előtt felkészíthetik a gyerekeket a foglalkozásokra. „A február 7-i előadáson Mozart A varázsfuvola című operája mentén mutatjuk be a zenés színház világát. Nem a teljes mű lesz látható, hanem annak részletei. Tulajdonképpen Papageno szemszögéből vizsgáljuk meg a zenei alkotást, ő lesz az egyik mesélő is” – nyilatkozta az előadást megelőzően Toadere Kovács Dalma.
Amint Szép Gyula, az operaház igazgatója fogalmazott, az utóbbi években egyre inkább észlelhető a klasszikus zene és az erre felfigyelő, ezt befogadó, fogyasztó közönség közötti szakadék. „Operaházunk ezzel a zenei mediációs programmal szeretne hozzájárulni ahhoz, hogy új, zeneszerető, zeneértő generációt neveljen. A tanítóknak kiemelt szerepük van a gyerekek zenei képzésében, hiszen ők alapozzák meg azt, amire a későbbiekben a zenei mediátorok építeni tudnak a nevelő koncertekkel. Éppen ezért nagyon fontosnak tartjuk a velük való kapcsolattartást, és az oktatási intézmények bevonását a fiatalok zenei képzésébe” – nyilatkozta Szép Gyula.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
szóljon hozzá!