A kolozsvári opera A varázsfuvola című előadásán keresztül vezette be az elemistákat a klasszikus zenébe
Fotó: Kolozsvári Magyar Opera
Leckehangversenyekkel, magyarázatokkal ellátott ingyenes koncertekkel vezeti be az ifjúságot a klasszikus zene világába a Kolozsvári Magyar Opera és a Kolozsvári Operabarátok Köre Egyesülete által indított oktatási program. Az elemisták Mozart A varázsfuvola című művén keresztül kóstolhattak bele a klasszikus muzsika világába.
2022. február 10., 11:162022. február 10., 11:16
Első alkalommal indít zenei mediációs oktatási programot a Kolozsvári Magyar Opera és a Kolozsvári Operabarátok Köre Egyesület. Toadere Kovács Dalma karmester és zenei mediációs szakember irányításával kezdődött januárban a pedagógusoknak és gyerekeknek szóló ingyenes zenei oktatási program, amelynek célja megismertetni a gyerekekkel az opera, a klasszikus zene világát.
A foglalkozások során a zeneművek új, korszerű zenepedagógiai, zenepszichológiai, zeneszociológiai, koncertpedagógiai, zenei és társművészeti technikákkal, módszerekkel kerülnek bemutatásra – olvasható az opera közleményében. A program változatos, sokszínű, élményközpontú, hatékony és eredményes zeneközvetítést kínál minden korosztály számára, érthetővé és átláthatóvá teszi a gyerekek számára a művet, az előadás a kreativitásra és az interakcióra épül.
A bemutatott anyag összeállításának főbb szempontjai között szerepelt a résztvevők korosztálybeli sajátosságainak, zenei képzettségének, tanulási színtereinek figyelembevétele. A résztvevők a Romániai Nemzeti Kulturális Alap (AFCN) támogatásának köszönhetően ingyen vehetnek részt a foglalkozásokon. A pedagógusok és gyermekek előzetes bejelentkezés alapján vehetnek részt.
Az elemisták hétfőn A varázsfuvola gyerekeknek című leckeelőadást tekinthették meg, amely bevezető az opera világába. Az eseményen részletek hangzottak el Mozart A varázsfuvola című operájából. Az 5–8. osztályosok számára áprilisban tartják az Egy európai Amerikában című ifjúsági koncertet, amely bevezeti őket a szimfonikus zenekar világába – részletek hangzanak el Antonin Dvořák Újvilág szimfóniájából.
Szintén áprilisban tartják a középiskolások számára szervezett koncertet: Az Újvilágból című ifjúsági hangverseny bemutatja a zeneszerző Amerikában töltött éveinek alkotásait, szintén részletek hangzanak el Antonin Dvořák Újvilág szimfóniájából. A koncerteken vezényel és moderál Toadere Kovács Dalma, fellép a Kolozsvári Magyar Opera zenekara és énekművészei.
A szervezők közölték, a zenei mediációs programok egyik fő célja, hogy különböző módszerek alkalmazásával más-más típusú élményt nyújtson a különböző zenei képzettséggel rendelkező résztvevőknek.
A közönséget olyan programok összeállításával lehet megszólítani, amely figyelembe veszi az érdeklődők igényeit és képzettségét is. „Eddigi munkám során tapasztaltam, hogy van igény az ilyen típusú programok, képzések megszervezésére, sok esetben már az óvodákban is érdeklődnek a hasonló foglalkozások iránt. Ezt igazolja az is, hogy az operaház által meghirdetett képzés mindenik programját maximális teremkapacitással szervezzük meg” – közölte Toadere Kovács Dalma karmester, zenei mediációs szakember.
A workshopot követően a résztvevők oktatási segédanyagot kaptak, amely alapján már az előadás előtt felkészíthetik a gyerekeket a foglalkozásokra. „A február 7-i előadáson Mozart A varázsfuvola című operája mentén mutatjuk be a zenés színház világát. Nem a teljes mű lesz látható, hanem annak részletei. Tulajdonképpen Papageno szemszögéből vizsgáljuk meg a zenei alkotást, ő lesz az egyik mesélő is” – nyilatkozta az előadást megelőzően Toadere Kovács Dalma.
Amint Szép Gyula, az operaház igazgatója fogalmazott, az utóbbi években egyre inkább észlelhető a klasszikus zene és az erre felfigyelő, ezt befogadó, fogyasztó közönség közötti szakadék. „Operaházunk ezzel a zenei mediációs programmal szeretne hozzájárulni ahhoz, hogy új, zeneszerető, zeneértő generációt neveljen. A tanítóknak kiemelt szerepük van a gyerekek zenei képzésében, hiszen ők alapozzák meg azt, amire a későbbiekben a zenei mediátorok építeni tudnak a nevelő koncertekkel. Éppen ezért nagyon fontosnak tartjuk a velük való kapcsolattartást, és az oktatási intézmények bevonását a fiatalok zenei képzésébe” – nyilatkozta Szép Gyula.
Életének 81. évében elhunyt Szörényi Szabolcs, Kossuth-díjas zeneszerző, zenei rendező, az Illés, majd a Fonográf együttes korábbi basszusgitárosa – közölte a család szombaton.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
szóljon hozzá!