A kolozsvári opera A varázsfuvola című előadásán keresztül vezette be az elemistákat a klasszikus zenébe
Fotó: Kolozsvári Magyar Opera
Leckehangversenyekkel, magyarázatokkal ellátott ingyenes koncertekkel vezeti be az ifjúságot a klasszikus zene világába a Kolozsvári Magyar Opera és a Kolozsvári Operabarátok Köre Egyesülete által indított oktatási program. Az elemisták Mozart A varázsfuvola című művén keresztül kóstolhattak bele a klasszikus muzsika világába.
2022. február 10., 11:162022. február 10., 11:16
Első alkalommal indít zenei mediációs oktatási programot a Kolozsvári Magyar Opera és a Kolozsvári Operabarátok Köre Egyesület. Toadere Kovács Dalma karmester és zenei mediációs szakember irányításával kezdődött januárban a pedagógusoknak és gyerekeknek szóló ingyenes zenei oktatási program, amelynek célja megismertetni a gyerekekkel az opera, a klasszikus zene világát.
A foglalkozások során a zeneművek új, korszerű zenepedagógiai, zenepszichológiai, zeneszociológiai, koncertpedagógiai, zenei és társművészeti technikákkal, módszerekkel kerülnek bemutatásra – olvasható az opera közleményében. A program változatos, sokszínű, élményközpontú, hatékony és eredményes zeneközvetítést kínál minden korosztály számára, érthetővé és átláthatóvá teszi a gyerekek számára a művet, az előadás a kreativitásra és az interakcióra épül.
A bemutatott anyag összeállításának főbb szempontjai között szerepelt a résztvevők korosztálybeli sajátosságainak, zenei képzettségének, tanulási színtereinek figyelembevétele. A résztvevők a Romániai Nemzeti Kulturális Alap (AFCN) támogatásának köszönhetően ingyen vehetnek részt a foglalkozásokon. A pedagógusok és gyermekek előzetes bejelentkezés alapján vehetnek részt.
Az elemisták hétfőn A varázsfuvola gyerekeknek című leckeelőadást tekinthették meg, amely bevezető az opera világába. Az eseményen részletek hangzottak el Mozart A varázsfuvola című operájából. Az 5–8. osztályosok számára áprilisban tartják az Egy európai Amerikában című ifjúsági koncertet, amely bevezeti őket a szimfonikus zenekar világába – részletek hangzanak el Antonin Dvořák Újvilág szimfóniájából.
Szintén áprilisban tartják a középiskolások számára szervezett koncertet: Az Újvilágból című ifjúsági hangverseny bemutatja a zeneszerző Amerikában töltött éveinek alkotásait, szintén részletek hangzanak el Antonin Dvořák Újvilág szimfóniájából. A koncerteken vezényel és moderál Toadere Kovács Dalma, fellép a Kolozsvári Magyar Opera zenekara és énekművészei.
A szervezők közölték, a zenei mediációs programok egyik fő célja, hogy különböző módszerek alkalmazásával más-más típusú élményt nyújtson a különböző zenei képzettséggel rendelkező résztvevőknek.
A közönséget olyan programok összeállításával lehet megszólítani, amely figyelembe veszi az érdeklődők igényeit és képzettségét is. „Eddigi munkám során tapasztaltam, hogy van igény az ilyen típusú programok, képzések megszervezésére, sok esetben már az óvodákban is érdeklődnek a hasonló foglalkozások iránt. Ezt igazolja az is, hogy az operaház által meghirdetett képzés mindenik programját maximális teremkapacitással szervezzük meg” – közölte Toadere Kovács Dalma karmester, zenei mediációs szakember.
A workshopot követően a résztvevők oktatási segédanyagot kaptak, amely alapján már az előadás előtt felkészíthetik a gyerekeket a foglalkozásokra. „A február 7-i előadáson Mozart A varázsfuvola című operája mentén mutatjuk be a zenés színház világát. Nem a teljes mű lesz látható, hanem annak részletei. Tulajdonképpen Papageno szemszögéből vizsgáljuk meg a zenei alkotást, ő lesz az egyik mesélő is” – nyilatkozta az előadást megelőzően Toadere Kovács Dalma.
Amint Szép Gyula, az operaház igazgatója fogalmazott, az utóbbi években egyre inkább észlelhető a klasszikus zene és az erre felfigyelő, ezt befogadó, fogyasztó közönség közötti szakadék. „Operaházunk ezzel a zenei mediációs programmal szeretne hozzájárulni ahhoz, hogy új, zeneszerető, zeneértő generációt neveljen. A tanítóknak kiemelt szerepük van a gyerekek zenei képzésében, hiszen ők alapozzák meg azt, amire a későbbiekben a zenei mediátorok építeni tudnak a nevelő koncertekkel. Éppen ezért nagyon fontosnak tartjuk a velük való kapcsolattartást, és az oktatási intézmények bevonását a fiatalok zenei képzésébe” – nyilatkozta Szép Gyula.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!