A PMN utolsó napján az Aranyszamár Bábszínház a Holdkirály palotája című bábos mesejátékot mutatja be
Fotó: Partiumi Magyar Napok
Az egész család számára önfeledt szórakozást jelentő bábelőadások szerepelnek a 18. Partiumi Magyar Napok programjában. Augusztus 20–25. között Szatmárnémetiben lép fel többek között a szlovákiai, kecskeméti, pécsi társulat.
2019. augusztus 03., 13:242019. augusztus 03., 13:24
Számos vidám bábelőadás várja a kicsiket és nagyokat a 18. Partiumi Magyar Napokon (PMN) augusztus 20–25. között Szatmárnémetiben. A Harag György Társulat Brighella Bábtagozatának munkáját segítő Art Project Egyesület hétköznapokon a Tűzoltótorony parkjába, hétvégén pedig a Kossuth-kertbe várja a legkisebbeket.
A Szóló szőlő, mosolygó alma, csengő barack című zenés bábelőadás egy királylány és egy elvarázsolt malac története a messzi királyság földjén.
17 órától a szlovákiai Árgyélus Színház Teremtésmese című produkciója elevenedik meg a bábozás szerelmesei előtt. A történetből kiderül, hogyan szerzett magának Ádám több földön töltött időt, az először kapott 30 éve mellé, és milyen volt az első civakodás Évával.
Az Árgyélus Színház augusztus 21-én 10 órától A világ kenyere című palóc népmese ihlette bábelőadást adja elő, ötvözve a bábjátékos, népdalénekes és mesemondó szerepét. A főszereplő a legkisebb búzaszemből dagasztott cipót eszi meg, elolvassa a világ legbölcsebb könyvét, ennek erejével megküzd a világ gondjával-bajával, és megtalálja az elveszett napot.
Emberségről szóló bölcsesség szórakoztatja a család minden tagját, ha ezt az előadást választják – ígérik a szervezők.
A Kossuth-kertben augusztus 24-én lép színpadra a pécsi MárkusZínház, amely közel 30 éve varázsolja el a kicsiket és nagyokat a népmesékből és magyar klasszikusokból adaptált művekkel. 11 órától a Mátyás király szárnyai című előadást játsszák, amelyben ük-ük-ükapáink Magyarországát idézik meg. Szilágyi Erzsébet és Hunyadi János emlékezik vissza nagy királyunk gyermekkorára, győztes csatáira és lelkének égbe szállására.
Sajátos produkcióval lép fel a Kossuth-kertben augusztus 24-én és 25-én, mindkét alkalommal 12 órai kezdettel, a kecskeméti Tintaló Társulás. A Tintaló Cirkusz egy szokatlanul kicsi cirkusz, ahol 16–20 gyerek számára van férőhely. És csak gyerekek számára – a szülők a sátor oldalán levő lyukakon keresztül kukucskálhatnak, miközben csemetéik közvetlen közelről láthatják a mechanikus bábok tizenöt perces műsorát.
Amikor vége az előadásnak, rövid szünet után újra megtekinthető a produkció, hiszen a Tintaló Cirkusz folyamatosan szórakoztatja a közönséget.
A Giant Puppets Társulat augusztus 24-én 12:30-tól a Kossuth-kert taván mutatja be színházi, zenei és különleges látványelemekkel megtűzdelt Békakirály című előadását.
– mondják a szervezők.
A PMN utolsó napján, augusztus 25-én 11 órától az utazó budapesti gyermekszínház, az Aranyszamár Bábszínház Holdkirály palotája című interaktív, bábos mesejátékát mutatják be, és a publikumban ülő gyermekek segítségével szabadítják ki a szépséges leányt.
A bábelőadások sorát a szlovákiai Meseszínház Öregapám mesefája című produkciója zárja augusztus 25-én 12.30-tól.
A népmesevilág és a polgárosodó mesteremberek mesevilága találkozik ebben az előadásban, megfűszerezve egy élménydús élet tapasztalásaival.
Az ingyenes bábelőadásokon kívül a Kossuth-kertben az Art Project szervezésében egyedi játékok is várják a gyerekeket, akik kipróbálhatják majd Paprikajancsi csúszdáját, a mojoldát vagy éppen a népi körhintát.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
szóljon hozzá!