Fotó: Facebook
A Hídavatás című, Arany János balladáiból készült előadást mutatja be a költő szülővárosában, Nagyszalontán a nagyváradi Szigligeti Társulat március 14-én, 17 órától a Nagyszalontai Zilahy Lajos Művelődési Házban.
2018. március 10., 17:492018. március 10., 17:49
Mint a teátrum közölte, a Hídavatás a Szigligeti Színház Nagyvárad Táncegyüttesének projektje, melynek lebonyolítása Bihar megye vidéki középiskoláival való szoros együttműködésben zajlik. A projekt célja a Bihar megyei amatőr néptáncegyüttesek bevonásával létrehozandó táncszínházi előadás színpadra állítása Arany János balladáiból, a Színház az iskolában, iskola a színházban elnevezésű nevelési program keretében. Nagyszalontán a Szigligeti Színház partnere a program megvalósításában az Arany János Elméleti Líceum.
Az előadássorozat első eseménye a Hídavatás nagyszalontai bemutatója lesz. A produkcióban közreműködnek a Toldi Néptáncegyüttes és a Galagonya Néptáncegyüttes táncosai, valamint a nagyszalontai Arany János Elméleti Líceum diákjai. Az esemény megvalósításáért mintegy ötven fő dolgozik együtt. A Hídavatás elnevezésű projekt támogatója a Bethlen Gábor Alap.
Az előadás címadó balladáját 1877-ben írta Arany János, az egy évvel korábban felavatott Margit hídról leugró öngyilkosokról érkező hírek hatására. A költő 1877-ben a Margitszigeten nyaralt, korabeli hírlapok szerint ekkortájt szinte járvány volt az öngyilkosság. Sok párbaj is végződött így: ha a felek tartottak a tiltó törvényektől, a sorsra bízták a döntést: aki kettejük közül a fekete golyót húzta, öngyilkos lett, a hídról leugrók közt is volt ilyen áldozat.
A ballada alapját az a babona adja, miszerint az új hidat az öngyilkosok avatják fel. A vers Arany egy kevésbé gyakori témájával, a nagyvárosi élet megjelenítésével foglalkozik. A nagyvárosi élet fárasztó, hajszoló, depressziót okozó életmódját a költő azzal érzékelteti, hogy egy óra leforgás alatt mennyi ember szánja el magát az öngyilkosságra.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
szóljon hozzá!