Dutka Ákos költő, publicista írásaiban a századelő Nagyváradjának, a Holnap városának állított méltó emléket
Fotó: Szigligeti Színház/Facebook
Emlékestet tart Dutka Ákos (1881-1972) költő, publicista, szerkesztő, a modern magyar poézis egyik úttörője, a Holnap antológiák megbecsült tagja tiszteletére az Újvárad folyóirat és a Szigligeti Színház pénteken 18 órától Nagyváradon.
2023. január 26., 17:372023. január 26., 17:37
Boka László nagyváradi születésű irodalomtörténész kezdeményezte az eseményt, amelynek keretében a Szigligeti Színház páholyelőcsarnokában ünnepi ülésszakot tartanak. A szervező az Újvárad folyóirat és kiadója, a Holnap Kulturális Egyesület, szakmai partnerségben a Szigligeti Tanoda Egyesülettel. Az est során két, vetítéssel színesített előadásra, valamint egy kerekasztal-beszélgetésre kerül sor.
Az est végén a résztvevők koszorút helyeznek el a Holnapos szoborcsoportnál. A rendezvény díszvendége Dr. Ilia Mihály irodalomtörténész, címzetes egyetemi tanár, a kerekasztal-beszélgetést Szűcs László, az Újvárad főszerkesztője vezeti. A rendezvényen előadóként részt vesz dr. Borbás Andrea irodalomtörténész, a Petőfi Irodalmi Múzeum főmuzeológusa, Boka László irodalomtörténész, az ELTE bölcsészettudományi kara Irodalomtudományi Intézetének tudományos főmunkatársa, a Partiumi Keresztény Egyetem docense.
Amint a szervezők közleményükben emlékeztetnek, ötven éve, 1972 december 27-én hunyt el Dutka Ákos. A költő, publicista az első világháború végén Budapestre költözve a Külügyminisztérium sajtóelőadója volt, később a Friss Újság felelős-, majd főszerkesztője, a német orientáció és a náci bevonulás ellenzője, az 1956-os forradalom egyik első köszöntője. Hosszú életútja alatt mindvégig megmaradt szülővárosa poétájának, két prózai visszaemlékezése is a századelő Nagyváradjának, a Holnap városának állított méltó emléket.
Vegyes érzéseket keltett a nézőben a 125 éve született Tamási Áron Csalóka szivárvány című darabjából készült előadás, amelyet a hétvégén mutattak be a nagyváradi Szigligeti Színházban.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
szóljon hozzá!