Dutka Ákos költő, publicista írásaiban a századelő Nagyváradjának, a Holnap városának állított méltó emléket
Fotó: Szigligeti Színház/Facebook
Emlékestet tart Dutka Ákos (1881-1972) költő, publicista, szerkesztő, a modern magyar poézis egyik úttörője, a Holnap antológiák megbecsült tagja tiszteletére az Újvárad folyóirat és a Szigligeti Színház pénteken 18 órától Nagyváradon.
2023. január 26., 17:372023. január 26., 17:37
Boka László nagyváradi születésű irodalomtörténész kezdeményezte az eseményt, amelynek keretében a Szigligeti Színház páholyelőcsarnokában ünnepi ülésszakot tartanak. A szervező az Újvárad folyóirat és kiadója, a Holnap Kulturális Egyesület, szakmai partnerségben a Szigligeti Tanoda Egyesülettel. Az est során két, vetítéssel színesített előadásra, valamint egy kerekasztal-beszélgetésre kerül sor.
Az est végén a résztvevők koszorút helyeznek el a Holnapos szoborcsoportnál. A rendezvény díszvendége Dr. Ilia Mihály irodalomtörténész, címzetes egyetemi tanár, a kerekasztal-beszélgetést Szűcs László, az Újvárad főszerkesztője vezeti. A rendezvényen előadóként részt vesz dr. Borbás Andrea irodalomtörténész, a Petőfi Irodalmi Múzeum főmuzeológusa, Boka László irodalomtörténész, az ELTE bölcsészettudományi kara Irodalomtudományi Intézetének tudományos főmunkatársa, a Partiumi Keresztény Egyetem docense.
Amint a szervezők közleményükben emlékeztetnek, ötven éve, 1972 december 27-én hunyt el Dutka Ákos. A költő, publicista az első világháború végén Budapestre költözve a Külügyminisztérium sajtóelőadója volt, később a Friss Újság felelős-, majd főszerkesztője, a német orientáció és a náci bevonulás ellenzője, az 1956-os forradalom egyik első köszöntője. Hosszú életútja alatt mindvégig megmaradt szülővárosa poétájának, két prózai visszaemlékezése is a századelő Nagyváradjának, a Holnap városának állított méltó emléket.
Vegyes érzéseket keltett a nézőben a 125 éve született Tamási Áron Csalóka szivárvány című darabjából készült előadás, amelyet a hétvégén mutattak be a nagyváradi Szigligeti Színházban.
Hídszerepet töltene be a különböző művészeti ágak között, népszerűsítené az erdélyi alkotók munkásságát a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Erdélyi Bizottsága. A testület és munkacsoport céljairól, programjairól Balázs-Bécsi Gyöngyi társelnök beszélt.
Kölcsönös vendégszereplésen fogadja egymást a közeljövőben a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház.
Pignitzky Gellért, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színművésze újabb egyéni előadást mutat be, amely József Attila Szabad-ötletek jegyzéke című pszichoanalitikus naplója, versei és tanulmányai alapján készült.
László Noémi és Fekete Vince József Attila-díjas költők a meghívottjai a költészet napja alkalmából szervezett irodalmi rendezvényeknek április 11-én Kolozsváron.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
szóljon hozzá!