A bonchidai Bánffy-kastélyban is látogatást tettek a a hétvégén zárult Napsugár-táborban részt vevő pedagógusok
Fotó: László Noémi Napsugár gyermeklap
A járvány időszakának pszichés és szociális hozadékairól, a Napsugár és Szivárvány gyermeklapok szerepéről, szerkesztési elveiről is tanácskoztak azok a pedagógusok, akik Erdély számos szögletéből érkeztek a Kolozs megyei Válaszútra. A hétvégén zárult, immár 27. alkalommal tartott pedagógusfórumot a Napsugár szerkesztősége szervezte, a táborról László Noémi főszerkesztőt kérdeztük.
2021. július 12., 13:302021. július 12., 13:30
Erdély sok szögletéből, többek között Szatmár, Bihar, Szilágy, Kolozs, Arad, Maros, Kovászna, Hargita, Brassó megyéből érkezett pedagógusok, közel 30 óvónő és tanítónő vett részt a Napsugár gyermeklap pedagógusoknak tartott szakmai táborában a Kolozs megyei Válaszúton, a Kallós Zoltán Alapítvány épületegyüttesében.
Az immár 27. alkalommal megtartott, a hétvégén zárult programban szakmai jellegű előadások, kézműves foglalkozások, zenei és irodalmi mozzanatok szerepeltek, a járványhelyzet miatt bekövetkezett egyéves kimaradás után szervezték meg a hagyományos rendezvényt. László Noémi, aki tavaly szeptemberben vette át a Napsugár és Szivárvány gyermeklap főszerkesztését a nyugdíjba vonuló Zsigmond Emesétől, első ízben volt az esemény házigazdája. Megkeresésünkre elmondta,
„A Kolozsváron szerkesztett Napsugár és Szivárvány gyermeklapok szerkesztősége így köszöni meg a pedagógusoknak, hogy kitartanak a szerkesztőség mellett, amely immár 65 esztendeje felvállalta és végzi a kortárs magyar és főként erdélyi gyermekirodalom és illusztrációs képzőművészi tevékenység értékeinek őrzését, népszerűsítését” – mondta a főszerkesztő.
László Noémi arról is beszámolt, az idei találkozó legfőbb eseménye a két lapot közel harminc esztendeig vezető Zsigmond Emese búcsúja volt a válaszúti Kallós Alapítvány nyári színházra emlékeztető, nyitott csűrépületében. „A részt vevő közel 30 óvónő és tanítónő ünnepelte a lapok volt főszerkesztőjét, aki több évtizedes munkával valóságos erdélyi közösségi csomópontot varázsolt Kolozsvárra, a Napsugár szerkesztőségébe” – mondta László Noémi. Arra is kitért, az eseményen a tanítónőkkel közösen elbeszélgettek az idén szeptemberre időzített új laptervekről. „Megkönnyebbülten láttuk, hogy
– mutatott rá. Úgy fogalmazott, meglátásuk szerint ezt a felnövekvő gyermekgenerációk megváltozott igényei tették időszerűvé, és a legtöbb tanító megerősítette a szerkesztőket abban, hogy nem tévedtek. „A pedagógusfórumon folytatott beszélgetésekből egyértelműen az derült ki, hogy ott, ahol az elzártság nehéz hónapjaiban kitartottak a lapok mellett, és megoldották, hogy azok eljussanak a gyerekekhez, a Napsugár és a Szivárvány is segített átvészelni az online időszakot, és a maga eszközeivel hozzájárult a tananyag színesítéséhez, gazdagításához” – számolt be a főszerkesztő.
A négynapos szakmai tanácskozás alatt az összesereglett pedagógusok Szabó Kinga játszóházvezető irányítása alatt műhelymunka formájában népi gyermekjátékokkal, kézműves technikákkal ismerkedtek. Az elhangzott előadások sorából László Noémi kiemelte Nagy B. Szilárd gyógypedagógus alternatív eszközökről tartott ismertetőjét, melynek során kiderült, milyen nem hagyományos segédeszközök és gyakorlatok révén érheti el a pedagógus, hogy a diákok jobb és bal agyféltekéjének működése harmonikusabbá váljék.
A tanítónők, óvónők nagy lelkesedéssel vettek részt Román Mónika gyermekpszichológus interaktív foglalkozásában, melynek során
László Noémi arról is beszámolt, a résztvevők kedvencének a bonchidai kirándulás bizonyult, amikor Berki Tímea vezetett sétájának köszönhetően a résztvevők megismerték a Bánffy-kastély kastély és tulajdonosai történetét, majd az egykori istálló restaurált terében Vajas Emőke és Péter Orsolya fuvolaművészek, azaz a Flautino együttes zenetörténeti sétakoncertjét élvezték.
László Noémi korábban a Krónikának adott interjúban úgy fogalmazott, a gyermeklapok az olvasás szeretetét is segítenek kialakítani, hiszen alig van példa arra, egyelőre, hogy gyerekek képernyőn gyakorolják az olvasást. „Erről egyelőre még a közvélekedés is úgy tartja, hogy egyértelműen egészségtelen az ő életkorukban. Másrészről pedig
A Napsugár és Szivárvány amolyan könyvtárpótlékként is működik, ha felismerik ezt a lehetőséget bennünk. Mert ez a két lap hónapról hónapra korosztályra és időszakra szabott, vidám és alapos olvasmányt kínál azoknak a gyerekeknek, akik hozzájutnak. A megfelelő képi körítéssel” – mondta László Noémi.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
szóljon hozzá!