A bonchidai Bánffy-kastélyban is látogatást tettek a a hétvégén zárult Napsugár-táborban részt vevő pedagógusok
Fotó: László Noémi Napsugár gyermeklap
A járvány időszakának pszichés és szociális hozadékairól, a Napsugár és Szivárvány gyermeklapok szerepéről, szerkesztési elveiről is tanácskoztak azok a pedagógusok, akik Erdély számos szögletéből érkeztek a Kolozs megyei Válaszútra. A hétvégén zárult, immár 27. alkalommal tartott pedagógusfórumot a Napsugár szerkesztősége szervezte, a táborról László Noémi főszerkesztőt kérdeztük.
2021. július 12., 13:302021. július 12., 13:30
Erdély sok szögletéből, többek között Szatmár, Bihar, Szilágy, Kolozs, Arad, Maros, Kovászna, Hargita, Brassó megyéből érkezett pedagógusok, közel 30 óvónő és tanítónő vett részt a Napsugár gyermeklap pedagógusoknak tartott szakmai táborában a Kolozs megyei Válaszúton, a Kallós Zoltán Alapítvány épületegyüttesében.
Az immár 27. alkalommal megtartott, a hétvégén zárult programban szakmai jellegű előadások, kézműves foglalkozások, zenei és irodalmi mozzanatok szerepeltek, a járványhelyzet miatt bekövetkezett egyéves kimaradás után szervezték meg a hagyományos rendezvényt. László Noémi, aki tavaly szeptemberben vette át a Napsugár és Szivárvány gyermeklap főszerkesztését a nyugdíjba vonuló Zsigmond Emesétől, első ízben volt az esemény házigazdája. Megkeresésünkre elmondta,
„A Kolozsváron szerkesztett Napsugár és Szivárvány gyermeklapok szerkesztősége így köszöni meg a pedagógusoknak, hogy kitartanak a szerkesztőség mellett, amely immár 65 esztendeje felvállalta és végzi a kortárs magyar és főként erdélyi gyermekirodalom és illusztrációs képzőművészi tevékenység értékeinek őrzését, népszerűsítését” – mondta a főszerkesztő.
László Noémi arról is beszámolt, az idei találkozó legfőbb eseménye a két lapot közel harminc esztendeig vezető Zsigmond Emese búcsúja volt a válaszúti Kallós Alapítvány nyári színházra emlékeztető, nyitott csűrépületében. „A részt vevő közel 30 óvónő és tanítónő ünnepelte a lapok volt főszerkesztőjét, aki több évtizedes munkával valóságos erdélyi közösségi csomópontot varázsolt Kolozsvárra, a Napsugár szerkesztőségébe” – mondta László Noémi. Arra is kitért, az eseményen a tanítónőkkel közösen elbeszélgettek az idén szeptemberre időzített új laptervekről. „Megkönnyebbülten láttuk, hogy
– mutatott rá. Úgy fogalmazott, meglátásuk szerint ezt a felnövekvő gyermekgenerációk megváltozott igényei tették időszerűvé, és a legtöbb tanító megerősítette a szerkesztőket abban, hogy nem tévedtek. „A pedagógusfórumon folytatott beszélgetésekből egyértelműen az derült ki, hogy ott, ahol az elzártság nehéz hónapjaiban kitartottak a lapok mellett, és megoldották, hogy azok eljussanak a gyerekekhez, a Napsugár és a Szivárvány is segített átvészelni az online időszakot, és a maga eszközeivel hozzájárult a tananyag színesítéséhez, gazdagításához” – számolt be a főszerkesztő.
A négynapos szakmai tanácskozás alatt az összesereglett pedagógusok Szabó Kinga játszóházvezető irányítása alatt műhelymunka formájában népi gyermekjátékokkal, kézműves technikákkal ismerkedtek. Az elhangzott előadások sorából László Noémi kiemelte Nagy B. Szilárd gyógypedagógus alternatív eszközökről tartott ismertetőjét, melynek során kiderült, milyen nem hagyományos segédeszközök és gyakorlatok révén érheti el a pedagógus, hogy a diákok jobb és bal agyféltekéjének működése harmonikusabbá váljék.
A tanítónők, óvónők nagy lelkesedéssel vettek részt Román Mónika gyermekpszichológus interaktív foglalkozásában, melynek során
László Noémi arról is beszámolt, a résztvevők kedvencének a bonchidai kirándulás bizonyult, amikor Berki Tímea vezetett sétájának köszönhetően a résztvevők megismerték a Bánffy-kastély kastély és tulajdonosai történetét, majd az egykori istálló restaurált terében Vajas Emőke és Péter Orsolya fuvolaművészek, azaz a Flautino együttes zenetörténeti sétakoncertjét élvezték.
László Noémi korábban a Krónikának adott interjúban úgy fogalmazott, a gyermeklapok az olvasás szeretetét is segítenek kialakítani, hiszen alig van példa arra, egyelőre, hogy gyerekek képernyőn gyakorolják az olvasást. „Erről egyelőre még a közvélekedés is úgy tartja, hogy egyértelműen egészségtelen az ő életkorukban. Másrészről pedig
A Napsugár és Szivárvány amolyan könyvtárpótlékként is működik, ha felismerik ezt a lehetőséget bennünk. Mert ez a két lap hónapról hónapra korosztályra és időszakra szabott, vidám és alapos olvasmányt kínál azoknak a gyerekeknek, akik hozzájutnak. A megfelelő képi körítéssel” – mondta László Noémi.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
szóljon hozzá!