„A két ember között elinduló kapcsolat foglalkoztat” – Kocsis Ágnes magyarországi rendező a filmekben megjelenő személyességről

Kívülről figyelni magunkat. Kocsis Ágnes (jobbra) Éden című filmjének forgatásán •  Fotó: Kocsis Ágnes

Kívülről figyelni magunkat. Kocsis Ágnes (jobbra) Éden című filmjének forgatásán

Fotó: Kocsis Ágnes

A filmes női alkotómunkáról, az őt foglalkoztató témákról és a készülő mozijairól is beszélt lapunknak Kocsis Ágnes. A magyarországi filmrendezővel Sepsiszentgyörgyön, a női alkotóknak szentelt Eva Filmmakers Fest szemlén beszélgettünk.

Oláh Eszter

2021. október 03., 19:522021. október 03., 19:52

2021. október 03., 22:102021. október 03., 22:10

– Mivel a női alkotóknak szánt sepsiszentgyörgyi filmfesztiválon is vetítették a filmjeit, adja magát a kérdés: érez bármiféle megkülönböztetést a szakmában amiatt, hogy nő?

– Ez nehéz kérdés, mert mifelénk ez a megkülönböztetés nem annyira kézzelfogható. Nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy bizonyos dolgok azért érnek, mert nő vagy. A forgatókönyvek megítélése, sőt, eleve a művészetek befogadása és értékelése nagyon szubjektív. Természetesen észreveszi az ember, hogy ugyanazzal a teljesítménnyel nehezebben érvényesül, de szinte lehetetlen rámutatni, hogy hol és miért ér egy nőt hátrány a filmterve értékelése vagy a munkája során. Ahogy a többi, nagyobb presztízsű, férfiak által dominált szakmákban, a nőket itt is kevésbé veszik komolyan. Nem mondom, hogy nincs rá példa, de nagyobb költségvetésű filmeket nagyon ritkán bíznak nőkre. Magyarországon most már elég sok női filmrendező van, de még mindig él az elképzelés, hogy nekik inkább érzelemdominált történeteket kell csinálniuk.

A komolyabb témák rendszerint a férfiak asztala: ha egy férfi csinál valamit, abban nagyobb intellektust látnak, komolyabb intellektuális teljesítménynek tekintik. Az is érdekes, hogy ha egy film főszereplője nő, az egy női történet, a nőkről szól, ám ugyanaz a történet férfi főszereplővel viszont már univerzális emberi történetté válik, amely az emberiségről szól. Érvényes ez földrajzi vonatkozásban is: ha egy kazah filmet látunk, az a kazahok története, egy francia filmet azonban univerzálisabbnak tekint a befogadó. Ez általános jelenség: ha valamit nem tekintünk teljes mértékben a nagy egész részeként, azt kevésbé érzékeljük univerzálisnak.

– Filmrendezőként hogyan közelít meg egy-egy történetet?

– A filmjeimben a látszat ellenére én is erőteljes érzelmekkel dolgozom, a szereplők erős érzelmeket élnek át. Ezeket meg lehetne csinálni sok papírzsebkendőt elhasználó, zsíros melodrámákként is, én azonban szeretem kicsit eltartani, elidegeníteni az egyes jeleneteket, sőt akár az egész történetet. Az életben is, amikor erős érzelmeket élünk át, jó – vagy legalábbis jó lenne – egy lépést hátralépni és megfigyelni magunkat kívülről. Ha a film teszi ugyanezt, az érzelmi és az intellektuális befogadás keveredhet – ami persze szintén nagyon szubjektív, hiszen mindenkinek más oldala dominál.

Idézet
Számomra azonban nagyon fontos az érzelmi és az intellektuális reflexió váltakoztatása, ezért a filmjeimben is, akárcsak az életben a kettő közt próbálok egyensúlyozni. Túl könnyűnek érzem az érzelmi hatáskeltést, szeretem, ha egy film közben el is tudunk gondolkodni a látottakon. Ettől függetlenül fontos, hogy még így is azt tapasztalom, a nézők jelentős része rendkívül megrendül a filmjeimen és intenzív érzelmi hatást, katarzist is átél.”

– Az Éden című legutóbbi filmje a járványhelyzet miatt egy évvel a megjelenést követően került csak a magyarországi mozikba. A szkafanderben mászkáló, valamennyi vegyszerre allergiás nő története a vírus kontextusában bizonyára új értelmet nyert. Miként?

– Az Éden világpremierje 2020-ban a Rotterdami Filmfesztiválon volt, aztán elvittük Göteborgba, a következő megálló pedig Párizsban lett volna, egy szintén női filmfesztiválon, az utazás előtt azonban az egész világ bezárt. A tavaszi filmpremier így elmaradt, majd kijelöltünk egy októberi dátumot, amiről szintén sejthető volt, hogy elmarad, ezért Magyarországon csak idén májusban sikerült bemutatni a filmet. Romániában a járványügyi szabályok lehetővé tették a januári bemutatót, így a romániai közönség előbb találkozhatott a filmmel.

Idézet
Egyébként azt tapasztalom, hogy színházba gyakrabban járnak az emberek, mert azt valahogy sokkal inkább kultúrának tekintik, mint a mozit. A moziba járástól az olyan streaming szolgáltatók miatt is elszoktak, mint a Netflix vagy az HBO, mert azt gondolják, hogy a filmek laptopról nézve is ugyanolyan élményt nyújtanak – pedig közel sem.”

A moziban vetített film nem csak abban különbözik, hogy a nézők közös térben tekinthetik meg a nagyvásznon, hanem a ritmusa is teljesen másképp hat: az Édent például kimondottan nagyvászonra terveztük. A főszereplő élethelyzetét – hogy a betegsége miatt nem érintkezhet emberekkel, nem mehet ki, csak komoly védőfelszerelésben és magányosan él egyedül – a járvány miatt nagyobb empátiával tudjuk átélni. Az egész világ megtapasztalhatta, milyen, amikor csak védőfelszerelésben lehet kimenni, amikor nem érinthetjük és puszilhatjuk meg egymást, és nem találkozhatunk a barátainkkal.

– A szentgyörgyi fesztiválon tartott mesterkurzuson azt mondta, nem mindig a személyes életből vett történetekkel dolgozik. Milyen témák foglalkoztatják leginkább és változott-e ez az idők során?

– A személyesség fogalmát sokféleképpen lehet értelmezni. Elég ritka, hogy valaki saját magáról csináljon filmet, azonban a rendező nem tud másból dolgozni, mint ami foglalkoztatja. Amikor valaki őszintén próbál fogalmazni, csak olyan témákhoz tud nyúlni, amelyek valóban érdeklik őt. Egy filmben mindig tetten érhető a szerző világnézete, érzékenysége, ilyen szempontból pedig nagyon is személyes. A magány és az emberi kapcsolatok fontossága minden filmemben visszaköszön, a modern kori társadalomban a társas magány kérdését kifejezetten aktuálisnak tartom, hiszen minél többen vagyunk egy városban, sokszor annál magányosabbnak érezzük magunkat. Ezentúl az emberi kapcsolatok hátulütői és az ezzel járó nehézségek is foglalkoztatnak, általában filozófiai vonatkozásban. A Pál Adrienn című filmben önmagunk megismerésének kérdése volt a középpontban.

Idézet
Nem egyszerűen az emberi történetek, de alapvetően azok a filmek mozgatnak meg, amelyekben két ember közt megszületik vagy elindul egy kapcsolat – ezért is nem érdekelnek annyira az akciófilmek.”

A nem hétköznapi helyzetekben levő emberek története mindig érdekesebb: a Friss levegő című filmben a társadalom peremén álló vécés néni és a lánya közti kapcsolatot járjuk körül. Az, hogy két ember szereti egymást, de ezt nem tudja kifejezni, már önmagában egy dráma. Alapvetően azok a filmek mozgatnak meg, amelyek fontos kérdéseket tesznek fel az emberi létezés és az emberi kapcsolatok terén.

– Épp zajlik a marosvásárhelyi Alternatív Nemzetközi Filmfesztivál, ahol zsűritag. Milyen tapasztalatokat ad az ezen a szemlén való zsűrizés, vannak fiatal felfedezettek?

– Tavaly is zsűriztem a fesztiválon, de akkor online került megszervezésre. A vásárhelyi szemlén nem csak fiatal rendezők alkotásai szerepelnek, de rövidfilmeket valóban gyakrabban forgatnak fiatalok, egyetemisták. Nagyon sok érdekes, jó filmet láttam, amelyeket magas szakmai színvonalon készítettek el. A zsűrizés mindig érdekes dolog, itt látszik igazán, mennyire szubjektív a filmek megítélése. A vetítések után többen összeülünk, akik elviekben mind értünk hozzá, és mégis megesik, hogy szöges ellentétét gondoljuk ugyanarról a filmről.

– Több mint két éve megalakult a Magyar Játékfilmrendezők Egyesülete, amelynek elnöke. Milyen változásokat szeretnének kieszközölni a magyar filmgyártásban?

– A megalakulásunkkor Magyarországon még az előző filmalap működött, és már akkor összeírtuk a javaslatainkat, hogyan lehetne jobban működővé tenni a rendszert, mi az, amit szerintünk hiányzik vagy esetleg nem jól működik. A váltás után, pont egy éve, megkerestük az új filmintézetet ezzel a listával, és több pont meg is valósult. Fontos lenne, ha az öttagú játékfilmes kuratóriumban női képviselet is legyen, jelenleg ugyanis nincs. A tévéfilmes döntőbizottságnak csupán egy női tajga van. A moziforgalmazás nagy reformra szorulna. Egy szerzői film annyira kevés támogatást kap, hogy abból még a hírt is nehéz eljuttatni a nézőkhöz, hogy a film moziba került. Miközben a közönségfilmek – amelyek amúgy is nagy bevételt hoznak – nagyon nagy forgalmazási támogatást kapnak. Ha a kultúrafogyasztás nevében, az adófizetők pénzéből óriási összegekből hozunk létre filmeket, miért akarjuk ezeket az állandó pénzekből létrehozott filmeket piaci alapon eladni? Miért akarjuk a kultúrát piaci alapon értékesíteni? Minden filmnél sokkal magasabb nézőszámot lehetne elérni, ha azokat megfelelő összegből lehetne promotálni. Egy másik fontos kérdés, hogy kik kapnak lehetőséget rendezésre. A rendezés olyan szakma, amit a gyakorlat által lehet megtanulni.

Idézet
Előfordul, hogy nagyjátékfilmek rendezésére olyanok kapnak lehetőséget, akiknek nincs filmrendezői tapasztalata, miközben rengeteg diplomás és tapasztalattal rendelkező évekig mindhiába várakozik: a Magyar Játékfilmrendezők Egyesülete ezeket a problémákat igyekszik jelezni.”

Az utóbbi időben az összes szakmai szervezet összefogott. Producerek, vágók, operatőrök, hangmesterek kommunikálnak egymás közt, hogy kiküszöböljék a filmgyártásban felmerülő gondokat.

– Következő készülő filmjét Szécsi Pálról fogja forgatni. Mi ragadta meg az egykori énekes, előadóművész történetében?

– Remélem, hogy sikerül majd leforgatni. Szécsi Pál a hatvanas-hetvenes évek Magyarországának egyik legnépszerűbb táncdalénekese volt. Rendkívül érdekes a sorsában, hogy egy fiatalember, aki látszólag mindent megkapott az élettől – elképesztő tehetség, jó hang, remek mozgás, sármos külső –, nagy sztár lesz, és mégis egész életében boldogtalan marad. Az élettörténete – ami harmincéves korában sajnos öngyilkossággal ért véget – drámaian példázza, mi az, ami igazán fontos az életben, mi a boldogság, és hogy mennyire fontos a biztos érzelmi háttér, a gyerekkorban megkapott feltétlen szeretet és elfogadás. A történet ma is érvényes, hiszen rengeteg tehetségkutató van, ahol fiatal felfedezettek nem mindig tudják elviselni a sikerrel járó hírnevet. A Szécsi Pálról készült játékfilmnek lesznek fiktív elemei is, és semmiképp nem szeretnénk idealizált képet festeni róla: inkább a kor hangulatát, a szocialista sztárszisztéma működését szeretnénk hitelesen visszaadni a vásznon.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 29., kedd

Egyedülálló magyar sámán-punk: az 50 éve zenélő Vágtázó Halottkémek is fellép a TIFF-en

Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.

Egyedülálló magyar sámán-punk: az 50 éve zenélő Vágtázó Halottkémek is fellép a TIFF-en
2025. április 29., kedd

Egyetemes, életerőt hordozó „nyelv” a tánc – Könczei Csongor világnapi gondolatai a 40 éves Bogáncs Néptáncegyüttes jubileumán

Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.

Egyetemes, életerőt hordozó „nyelv” a tánc – Könczei Csongor világnapi gondolatai a 40 éves Bogáncs Néptáncegyüttes jubileumán
2025. április 28., hétfő

Színház határok nélkül: magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé erdélyi településeken

A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.

Színház határok nélkül: magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé erdélyi településeken
2025. április 27., vasárnap

Önálló szakká fejlesztenék a BBTE-n az államilag akkreditált magyar népzene és népi ének egyetemi képzést

A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.

Önálló szakká fejlesztenék a BBTE-n az államilag akkreditált magyar népzene és népi ének egyetemi képzést
2025. április 25., péntek

A világszenzációnak számító Medve-tó régi fürdővilágát is bemutatja a bukaresti Liszt Intézet tárlata

Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.

A világszenzációnak számító Medve-tó régi fürdővilágát is bemutatja a bukaresti Liszt Intézet tárlata
2025. április 25., péntek

Agyagkatonák az ókori Kínából: különleges nemzetközi tárlat érkezik Marosvásárhelyre

Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.

Agyagkatonák az ókori Kínából: különleges nemzetközi tárlat érkezik Marosvásárhelyre
2025. április 24., csütörtök

Magas színvonalú eseménynek ígérkezik a májusi Csíkszeredai Könyvvásár

Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.

Magas színvonalú eseménynek ígérkezik a májusi Csíkszeredai Könyvvásár
2025. április 24., csütörtök

Elhunyt Erdély első zeneszerzőnője, a kolozsvári születésű Magyari Zita

Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.

Elhunyt Erdély első zeneszerzőnője, a kolozsvári születésű Magyari Zita
2025. április 24., csütörtök

Új kulturális teret avatnak ifjúsági projektek számára Sepsiszentgyörgyön

A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.

Új kulturális teret avatnak ifjúsági projektek számára Sepsiszentgyörgyön
2025. április 23., szerda

Szent György-nap a néphagyományban az igazi tavasz kezdete, számos hiedelem kapcsolódott hozzá

Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.

Szent György-nap a néphagyományban az igazi tavasz kezdete, számos hiedelem kapcsolódott hozzá