Nyolc orosz rakéta csapódott be vasárnap a Kijevtől 260 km-re délnyugatra fekvő Vinnicja városának nemzetközi repülőterének területére
Fotó: videófelvétel
Az oroszbarát szeparatisták és az ukrán nemzeti gárda újra egymást vádolták azzal, hogy vasárnap sem sikerült létrehozni a dél-ukrajnai Mariupolból kivezető humanitárius folyosót. Közben Vlagyimir Putyin követelései betartását követeli Kijevtől.
2022. március 06., 15:562022. március 06., 15:56
2022. március 06., 16:562022. március 06., 16:56
Vasárnap volt a második alkalom, hogy a felek ideiglenes tűzszünetet hirdettek Ukrajna déli régiójában a lakosság evakuálása érdekében. A The Guardian beszámolója szerint az Ukraine 24 televízió megszólaltatta a nemzeti gárda azovi ezredének egyik katonáját, aki azt állította, hogy a mintegy 400 ezer kikötővárost körülvevő orosz és oroszbarát erők szegték meg tüzérség bevetésével a fegyvernyugvási megállapodást.
A szeparatista tisztségviselő szerint mindössze 300 ember tudta elhagyni a várost – jelentette az MTI. Az ukrán hatóságok korábban azt közölték, hogy több mint 200 ezer embert terveznek evakuálni Mariupolból. Először szombat hajnalban jelentette be Moszkva, hogy tűzszünet lép életbe annak érdekében, hogy az orosz ostrom alatt álló kelet-ukrajnai Mariupol és Volnovaha lakossága elhagyhassa a térséget. A harci cselekmények azonban a megállapodás ellenére folytatódtak, a lakosok nem tudták elhagyni a várost. Az ukrán kormány akkor is azt állította, hogy az ellenség nem tartotta be a tűzszünetet a városból kivezető folyosó teljes hosszán, az oroszok pedig az ukránokat okolták az ideiglenes fegyvernyugvás meghiúsulásáért.
Az Azovi-tenger partján fekvő, 450 ezer lakosú Mariupolt az ukrán hadsereg, a nemzeti gárda, a szélsőjobboldali/ultranacionalista Azov Légió, a határőrség és a tengerészgyalogság védi a támadó orosz erőktől. Bevétele fordulópontot jelenthet a háborúban, mivel lehetőséget teremtene, hogy a Donyec-medence felől támadó orosz és szeparatista csapatok egyesüljenek a 2014-ben megszállt Krím félsziget katonai erőkkel, amelyek már korábban elfoglalták Berdianszk és Herszon stratégiai fontosságú kikötővárosait.
A hírek szerint két tüzérségi lövedék eltalált egy katonai ellenőrzőpontot, amelyen keresztül a civil lakosság Irpiny külvárosából Kijev felé igyekezett átjutni. Az ukrán hatóságok szerint három ember meghalt, köztük két gyermek.
Ezzel egy időben a Kreml közleményben számolt be a Recep Tayyip Erdoğan török elnök és Vlagyimir Putyin orosz államfő között vasárnap lezajlott tárgyalásról. A telefonbeszélgetés során elhangzott, az orosz elnök szerint a konfliktus csakis abban az esetben szűnhet meg, ha Ukrajna abbahagyja a harcokat és teljesíti, amit Oroszország követel, amennyiben ez teljesül, a katonai műveletet leállítják. Putyin azt is megosztotta, minden a terv szerint halad és tartják magukat a menetrendhez. „Reméli, hogy az ukrán fél konstruktívabb megközelítést alkalmaz majd a tárgyalásokon” – olvasható a Kreml-re hivatkozva a The Guardian oldalán.
Március 11-e és 13-a között diplomáciai fórumot tartanak a dél-törökországi Antalyában, amelyre hivatalos Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, de Ankara azt reméli, hogy elmegy az eseményre az ukrán külügyminiszter is, és így találkozhatna az egymással háborúban álló két ország diplomáciai vezetője – magyarázta az AFP hírügynökség. „Egy azonnali tűzszünet lehetővé tenné a politikai megoldás megtalálását és a humanitárius aggályok eloszlatását” – mondta Erdogan Putyinnak. A török államfő hozzátette, hogy szerinte azonnal humanitárius folyosókat kell nyitni Ukrajnában. „Nyissunk együtt ablakot a békére!” – fogalmazott Erdogan.
Nagy valószínűséggel nem fog megkezdődni szombaton az orosz ostrom alatt álló kelet-ukrajnai Mariupol és Volnovaha polgári lakosainak kimenekítése – közölte a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága (ICRC) szombaton Genfben.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében.
Az Egyesült Államok tüzérségi lövedékeket és mobil rakétatüzérségi rakétákat szállít Ukrajnának – közölte két amerikai tisztségviselő szerdán a Reuters hírügynökséggel, napokkal azután, hogy Donald
Románia új elnöke, Nicușor Dan egy politikai szerelmi háromszög középpontjában áll, mivel Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár páneurópai pártjai egyaránt udvarolnak neki, hogy csatlakozzon hozzájuk – írja a Politico.
Románia nemzetbiztonsági okok miatt kitiltotta területéről Ion Cebant, Chisinău főpolgármesterét, a Nemzeti Alternatíva Mozgalom (MAN) vezetőjét és másik két moldovai állampolgárt – erősítette meg szerdán a bukaresti külügyminisztérium.
Nem reagált érdemben a Kreml Donald Trump azon kijelentésére, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ostobaságokat mondott neki Ukrajna kapcsán.
Románia jelentős lépéseket tett afelé, hogy figyelembe vegye a Velencei Bizottság igazságügyi törvényekre ajánlásait, amelyek az igazságszolgáltatási rendszer függetlenségével foglalkoztak – közölte az Európai Bizottság 2025-ös jogállamisági jelentésében.
Pete Hegseth védelmi miniszter nem tájékoztatta a Fehér Házat, mielőtt a múlt héten engedélyezte az Ukrajnába irányuló fegyverszállítmányok szüneteltetését, ami a kormányzaton belül nagy kavarodást váltott ki – közölte a CNN öt, a
szóljon hozzá!