Nyolc orosz rakéta csapódott be vasárnap a Kijevtől 260 km-re délnyugatra fekvő Vinnicja városának nemzetközi repülőterének területére
Fotó: videófelvétel
Az oroszbarát szeparatisták és az ukrán nemzeti gárda újra egymást vádolták azzal, hogy vasárnap sem sikerült létrehozni a dél-ukrajnai Mariupolból kivezető humanitárius folyosót. Közben Vlagyimir Putyin követelései betartását követeli Kijevtől.
2022. március 06., 15:562022. március 06., 15:56
2022. március 06., 16:562022. március 06., 16:56
Vasárnap volt a második alkalom, hogy a felek ideiglenes tűzszünetet hirdettek Ukrajna déli régiójában a lakosság evakuálása érdekében. A The Guardian beszámolója szerint az Ukraine 24 televízió megszólaltatta a nemzeti gárda azovi ezredének egyik katonáját, aki azt állította, hogy a mintegy 400 ezer kikötővárost körülvevő orosz és oroszbarát erők szegték meg tüzérség bevetésével a fegyvernyugvási megállapodást.
A szeparatista tisztségviselő szerint mindössze 300 ember tudta elhagyni a várost – jelentette az MTI. Az ukrán hatóságok korábban azt közölték, hogy több mint 200 ezer embert terveznek evakuálni Mariupolból. Először szombat hajnalban jelentette be Moszkva, hogy tűzszünet lép életbe annak érdekében, hogy az orosz ostrom alatt álló kelet-ukrajnai Mariupol és Volnovaha lakossága elhagyhassa a térséget. A harci cselekmények azonban a megállapodás ellenére folytatódtak, a lakosok nem tudták elhagyni a várost. Az ukrán kormány akkor is azt állította, hogy az ellenség nem tartotta be a tűzszünetet a városból kivezető folyosó teljes hosszán, az oroszok pedig az ukránokat okolták az ideiglenes fegyvernyugvás meghiúsulásáért.
Az Azovi-tenger partján fekvő, 450 ezer lakosú Mariupolt az ukrán hadsereg, a nemzeti gárda, a szélsőjobboldali/ultranacionalista Azov Légió, a határőrség és a tengerészgyalogság védi a támadó orosz erőktől. Bevétele fordulópontot jelenthet a háborúban, mivel lehetőséget teremtene, hogy a Donyec-medence felől támadó orosz és szeparatista csapatok egyesüljenek a 2014-ben megszállt Krím félsziget katonai erőkkel, amelyek már korábban elfoglalták Berdianszk és Herszon stratégiai fontosságú kikötővárosait.
A hírek szerint két tüzérségi lövedék eltalált egy katonai ellenőrzőpontot, amelyen keresztül a civil lakosság Irpiny külvárosából Kijev felé igyekezett átjutni. Az ukrán hatóságok szerint három ember meghalt, köztük két gyermek.
Ezzel egy időben a Kreml közleményben számolt be a Recep Tayyip Erdoğan török elnök és Vlagyimir Putyin orosz államfő között vasárnap lezajlott tárgyalásról. A telefonbeszélgetés során elhangzott, az orosz elnök szerint a konfliktus csakis abban az esetben szűnhet meg, ha Ukrajna abbahagyja a harcokat és teljesíti, amit Oroszország követel, amennyiben ez teljesül, a katonai műveletet leállítják. Putyin azt is megosztotta, minden a terv szerint halad és tartják magukat a menetrendhez. „Reméli, hogy az ukrán fél konstruktívabb megközelítést alkalmaz majd a tárgyalásokon” – olvasható a Kreml-re hivatkozva a The Guardian oldalán.
Március 11-e és 13-a között diplomáciai fórumot tartanak a dél-törökországi Antalyában, amelyre hivatalos Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, de Ankara azt reméli, hogy elmegy az eseményre az ukrán külügyminiszter is, és így találkozhatna az egymással háborúban álló két ország diplomáciai vezetője – magyarázta az AFP hírügynökség. „Egy azonnali tűzszünet lehetővé tenné a politikai megoldás megtalálását és a humanitárius aggályok eloszlatását” – mondta Erdogan Putyinnak. A török államfő hozzátette, hogy szerinte azonnal humanitárius folyosókat kell nyitni Ukrajnában. „Nyissunk együtt ablakot a békére!” – fogalmazott Erdogan.
Nagy valószínűséggel nem fog megkezdődni szombaton az orosz ostrom alatt álló kelet-ukrajnai Mariupol és Volnovaha polgári lakosainak kimenekítése – közölte a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága (ICRC) szombaton Genfben.
„Aki azt gondolja, hogy a románok elhúznak mellettünk, annak azt javaslom, költözzön oda, aztán ha visszajött, akkor beszéljük meg, hogy mit tapasztalt” – jelentette ki hétfőn Orbán Viktor.
Elítélte az Egyesült Államok „destabilizáló jelenlétét” a Közel-Keleten hétfőn Irán azt követően, hogy Washington bejelentette, B-52-es stratégiai bombázókat telepít a térségbe Izrael védelmére.
A Real-PR 93. friss közvélemény-kutatása alapján a Fidesz–KDNP a biztos szavazók körében 44 százalékkal győzelmet aratna egy most vasárnapi országgyűlési választáson, míg a Tisza Párt 35 százalékot érne el.
Katonai tiszteletadás mellett ünnepélyesen felvonták, majd félárbócra engedték a nemzeti lobogót a nemzeti gyásznapon, az 1956-os forradalo més szabadságharc leverésének évfordulóján hétfőn az Országház előtti Kossuth Lajos téren.
Kitört a Laki-laki vulkán Indonézia keleti részében vasárnap éjjel, a természeti katasztrófának tíz halálos áldozata van, és a térségben több települést ki kellett üríteni – közölte az indonéz vulkanológiai központ (PVMBG) szóvivője.
Az izraeli hadsereg (IDF) megölte a Hezbollah libanoni síita milícia egyik körzeti parancsnokát, a milícia Radván nevű kommandós egységének parancsnokát és a Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet egyik emberét.
Az ukrán csapatok Oroszország egyik „legerősebb” offenzívájával néznek szembe Moszkva teljes körű háborújának kezdete óta – mondta Olekszandr Szirszkij ukrán főparancsnok.
Moldova külföldön élő állampolgárainak köszönhetően újrázhat az államfői székben Maia Sandu jelenlegi elnök – derült ki az elnökválasztás vasárnapi második fordulójában leadott szavazatok közel száz százalékának megszámlálása után.
Enyhe fölénnyel vezet az Oroszországgal szorosabb kapcsolatra törekvő Alexandr Stoianoglo az Európai Unióhoz való csatlakozást pártoló jelenlegi elnökkel, Maia Sanduval szemben a Moldovai államfőválasztás második fordulójának részleges eredményei szerint.
Több ezren vonultak utcára vasárnap Belgrádban az újvidéki vasútállomáson történt közelmúltbeli súlyos baleset miatt, amelyért a tiltakozók az ország és az intézmények vezetésének nemtörődömségét és korrupcióját tették felelőssé.
szóljon hozzá!