Mariupolból több tízezer civilt szeretnének kimenekíteni
Fotó: Twitter
Nagy valószínűséggel nem fog megkezdődni szombaton az orosz ostrom alatt álló kelet-ukrajnai Mariupol és Volnovaha polgári lakosainak kimenekítése – közölte a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága (ICRC) szombaton Genfben.
2022. március 05., 13:102022. március 05., 13:10
2022. március 05., 18:482022. március 05., 18:48
Az ukrán kormány az ICRC-t tekinti a humanitárius folyosók biztonságos működtetését lehetővé tevő tűzszünet ellenőrének, ám a mariupoli városvezetés szombati közlése szerint az orosz erők nem tartják be a tűzszünetet a városból kivezető folyosó teljes hosszán. A Vöröskereszt a közleményben leszögezte, hogy folyamatos párbeszédet folytatnak a konfliktusban érintettekkel a civilek biztonságos kijutásáról, ugyanakkor a mariupoli történésekről szombaton érkezett felvételek „szívszaggatóak”.
Szerhij Orlov, az Azovi-tenger partján fekvő város alpolgármestere szombaton úgy nyilatkozott, hogy hiába állapodtak meg tűzszünetben az orosz haderővel, a bombázás folytatódik. „Az oroszok továbbra is bombáznak minket, ez őrültség” – fogalmazott az elöljáró. A BBC arról ír, hogy a Mariupolból kivezető evakuációs útvonal végén már nem érvényes a tűzszünet.
Az ukránok 200 ezer nőt és gyermeket szeretnének kijuttatni a két evakuációs útvonalon keresztül. Az orosz védelmi minisztériumra szombati bejelentése szerint humanitárius folyosó nyílik az orosz csapatok által blokád alá vont Mariupolnál és Volnovahánál, ahol az orosz erők 5 óra erejéig beszüntetik a harcokat, hogy a félmillió lakosú Mariupol és az ugyancsak Donyeck megyében található, mintegy húszezres Volnovaha civil lakossága elhagyhassa a területet. A RIA Novosztyi orosz hírügynökség Moszkvára hivatkozva arról tudósított, hogy a mariupoli korridor moszkvai idő szerint déli 12 és délután öt óra között áll nyitva.
A leggyorsabban terjedő menekültválság a második világégés óta
Az ukrajnai háború elől menekülők száma hamarosan meghaladhatja az 1,5 millió főt az ENSZ menekültügyi szervezete (UNHCR) szerint. „Ez a leggyorsabban mozgó menekültválság, amelyet a második világháború vége óta láttunk Európában” – mondta az UNHCR vezetője a Reuters hírügynökségnek. Az invázió kezdete óta már mintegy 1,3 millió ember menekült el otthonából. Az ország elnöke szerint Lengyelország eddig az összes menekült több mint felét befogadta. De olyan országokban is magas a számuk, mint Magyarország és Románia. Azonban nem minden menekült dönt úgy, hogy az először érkezett országokban marad. Például Romániában – az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága szerint – a háború első nyolc napja alatt oda utazó 200 ezer emberből 140 ezer aztán továbbutazott más országokba, így körülbelül 60 ezer maradt Romániában.
A tűzszünet idején a Vöröskereszt segít a lakosság kimenekítésében. A segélyszervezetek egy folyamatban lévő humanitárius katasztrófára figyelmeztettek, mivel az élelmiszer-, víz- és orvosi ellátás kifogyóban van. „Mariupol nem az utcáiból és házaiból áll, hanem a lakóiból” – nyilatkozta Vadim Bojcsenko polgármester, hozzátéve, a megszállók folyamatos, kíméletlen ágyúzása mellett nincs más választásuk, mint megadni a lakosoknak a lehetőséget, hogy biztonságosan elhagyják Mariupolt.
Helyi lakosok a Kijev szomszédságában fekvő, lebombázott Irpiny városában
Fotó: Nexta/Twitter
Mariupol és Volnovaha elfoglalása megkönnyítené az összeköttetést az Azovi-tenger partján a Krím felől előrenyomuló orosz csapatok ellenőrzése alatt álló területek, valamint szakadárok kezén lévő donyecki területek és az orosz határ között.
Az ukrán elnök szerdán a kárpátaljai kistérségek (területi közösségek) és járások vezetőivel folytatott megbeszélésen kijelentette, hogy olyan kétoldalú dokumentum készül Ukrajna és Magyarország között.
Akciócsoport jön létre, amely megvizsgálja, mire van szükség egy olyan logisztikai központ kialakításához a spanyolországi Castellon tartományban, amely támogatást nyújthat az ott élő román állampolgároknak. Nőtt a természeti csapás áldozatainak száma.
Bezár Európa utolsó, Vlagyimir Iljics Leninnek szentelt múzeuma a finnországi Tamperében.
Az eddigi információk szerint nincsenek román állampolgárok a spanyolországi árvizek halálos áldozatai között; 22 román állampolgárt eltűntként tartanak nyilván – nyilatkozta csütörtökön Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A múlt hétvégi vitatott georgiai parlamenti választásokon leadott szavazatok részleges újraszámlálása megerősítette a kormánypárt győzelmét – közölte a választási bizottság csütörtökön az AFP francia hírügynökséggel.
Lezárják az orosz ostrom által fenyegetett donyecki Pokrovszk városának egyes részeit a védelmi előkészületek miatt – mondta Szerhij Dobrjak, a pokrovszki katonai közigazgatás vezetője a Szuszpilne közszolgálati médiumnak szerdán.
Az Egyesült Államok megpróbál „diplomáciai megoldást találni minden érintett féllel” – mondta Matthew Miller külügyminisztériumi szóvivő szerdán az Egyesült Államok és Izrael Libanonról folytatott tárgyalásait megelőzően.
A madridi kormány szerda esti tájékoztatása szerint 95-re emelkedett az özönvízszerű esőzések következtében kialakult áradások halálos áldozatainak száma Spanyolországban. A román külügy is közölte a potenciális román áldozatok számát.
Bizalmas volt Kijev és a Fehér Ház között az a sajtóban megjelent információ, hogy Ukrajna Tomahawk rakétákat is kérne az Egyesült Államoktól – jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerdán.
Legkevesebb 63 halálos áldozata van az özönvízszerű esőzések következtében kialakult áradásoknak Spanyolországban – közölték a hatóságok szerdán. Médiajelentések szerint a katasztrófa során több román állampolgár is életét vesztette.
szóljon hozzá!