Nem biztos, hogy működik. Izrael azt szeretné, ha Jahja Szinvár eltűnne a Gázai övezetből
Fotó: Videófelvétel
A Hamásszal megkötendő új tűzszüneti és túszmegállapodási javaslatot tárt a Biden-kormány elé Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök egyik vezető tanácsadója – közölte egy izraeli tisztségviselő a CNN-nel.
2024. szeptember 20., 10:302024. szeptember 20., 10:30
A javaslat Gal Hirschtől, Netanjahu közeli szövetségesétől származik, aki Izrael túszokkal és eltűntekkel foglalkozó koordinátora, és a gázai konfliktus végleges lezárását, illetve az ott fogva tartott összes túsz egy lépésben történő szabadon bocsátását tartalmazza az Izrael által fogva tartott palesztin foglyokért cserébe, emellett a Hamász vezetőjének, Jahja Szinvárnak a biztonságos elvonulást és a Gázából való száműzetést írná elő – közölte a Kan 11 izraeli országos műsorszolgáltató.
A javaslatra érkezett reakciók alapján ugyanakkor a Hamász számára ez elfogadhatatlan lesz – a terrorszervezet eddig nem is kommentálta azt.
Nem világos, hogy a javaslat foglalkozik-e az izraeli csapatok jelenlétével a Gázai övezetben a tűzszünet és a túszcsere után, ami a megrekedt tárgyalások egyik fő vitás pontja.
Egy másik, a tárgyalásokat ismerő izraeli forrás szerint a javaslatot nem vitatták meg az izraeli tárgyalócsoportban a Hamásszal hetek óta holtponton lévő új tárgyalások alapjaként.
A Túszok Családjainak Fóruma kezdetben méltatta a vázlatot, de később, csütörtökön „cinikus és olcsó manipulációnak” nevezte.
„Ez csalás, amelynek célja, hogy meghiúsítsa az új amerikai kezdeményezést a túszok szabadon bocsátására és a gázai háború leállítására” – mondta a szervezet. „Hamarosan az elhagyatottság évét ünnepeljük. Ez egy olyan erkölcsi és értékrendbeli csőd, amilyet még soha nem látott az állam” – jegyezték meg.
A javaslat olyan időpontban érkezik, amikor
A még mindig Gázában fogva tartott izraeli túszok családjai megdöbbenésüket fejezték ki a libanoni Hezbollahhal való feszültség fokozódása miatt, mondván, hogy egy széles körű háború csak csökkentené a túszmegállapodás esélyeit.
Joe Biden nemzetbiztonsági tanácsadói nem tervezik a közeljövőben, hogy az amerikai elnök elé terjesszenek egy frissített javaslatot az Izrael és a Hamász közötti tűzszüneti tárgyalásokról – mondta két magas rangú kormányzati tisztségviselő a CNN-nek, ami a legújabb jele annak, hogy
Netanjahu nem fog találkozni Bidennel a jövő heti New York-i ENSZ-közgyűlésre tett látogatása során – mondta a CNN-nek egy, az ügyet ismerő izraeli forrás.
Hirsch a múlt hét elején találkozott Roger Carstensszel, az amerikai elnök túszügyekért felelős különmegbízottjával, hogy megvitassák a Gázában fogva tartott túszok kiszabadításáról szóló tárgyalásokat.
A tárgyalások során szóba került Szinvár száműzetésbe vonulásának lehetővé tétele egy esetleges tűzszüneti megállapodás későbbi szakaszainak részeként, bár semmi nem utal arra, hogy Szinvár beleegyezne ilyen feltételekbe.
Gershon Baskin szakértő, akinek nagy tapasztalata van a Hamásszal folytatott tárgyalásokban, a CNN-nek azt mondta, hogy
„Gáza Szinvár tengere, ő pedig egy hal. Egy hal nem jön ki önként a tengerből” – mondta a hírcsatornának.
Mindazonáltal, ha a megállapodás magában foglalná az izraeli csapatok teljes kivonását a Gázai övezetből, az „közel vihetne egy olyan megállapodáshoz, amelyre a Hamász készen áll” – tette hozzá Baskin.
Üdvözölte szombaton a külügyminisztérium, hogy a kínai hatóságok 2025. december 31-ig törölték a román állampolgárok vízumkötelezettségét.
Az olasz jobbközép kormány tagjai szerint összefüggés van a nőkkel szembeni erőszak erősödése és az illegális migráció között, ahogyan ezt a felsőház elnöke, Ignazio La Russa is hangsúlyozta az áldozatokra emlékezve csütörtök este.
Szombaton 21 óráig több mint 206 ezer választópolgár szavazott külföldön a romániai elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A magyar származású Gorka Sebestényt nevezte meg terrorizmus elleni főigazgatóként és elnöki tanácsadóként Donald Trump pénteken.
Két nappal a hazai szavazókörök megnyitása előtt megkezdődött pénteken a romániai elnökválasztás a külföldi választókörzetekben.
Donald Trump választási győzelme is hozzájárult ahhoz, hogy Joe Biden amerikai elnök engedélyezte Ukrajnának az amerikai rakéták bevetését mélyen Oroszország területén fekvő célpontok ellen.
Bulgária és Románia is előrelépett a schengeni övezetbe való csatlakozás feltételeinek teljesítésében, így januári csatlakozásuk reális célkitűzés – jelentette ki Ylva Johansson pénteken Budapesten.
Irán pénteken bejelentette, hogy új, fejlett urándúsító centrifugákat helyezett üzembe.
Schengen-tag lehet Románia január elsejétől, miután megállapodás született a témában – jelentette be pénteken Budapesten Orbán Viktor magyar és Marcel Ciolacu román miniszterelnök.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök román kollégáját, Marcel Ciolacut fogadta pénteken Budapesten.
szóljon hozzá!