Elhanyagolt külhoni románok. Egy főre leosztva csupán 20 lej jut rájuk évente
Fotó: Gecse Noémi
Diszkriminációt kiáltanak a határon túli románok szervezetei, amelyek azt sérelmezik, hogy – egy főre leosztva – a Romániában élő nemzeti kisebbségek arányaiban több pénzügyi támogatást kapnak Bukaresttől, mint a külhoni románok.
2018. október 31., 12:492018. október 31., 12:49
A Közép- és Délkelet-európai Román Szervezetek Szövetsége a parlamentnek és a kormánynak írt nyílt levélben követelte, hogy a kabinet a jövő évi költségvetésben legalább 200 millió lejt különítsen el a külhoni románok támogatására.
Az aláírók azt kifogásolják, hogy – szerintük – a nekik szánt összeg arányaiban még így is kevesebb lenne, mint amennyit a Romániában élő nem román nemzetiségű román állampolgárok kapnak Bukaresttől. Azt állítják ugyanis, hogy összesen több mint tízmillió román él külföldön, így
„Aggodalommal vesszük tudomásul a határokon túl élő románok és a romániai nemzeti kisebbségekhez tartozó román állampolgárokkal szembeni bánásmódban tapasztalható különbséget. Ez a politikai okokra visszavezethető különbségtétel nincs összhangban a többi román állampolgárral szembeni egyenlőség és diszkriminációmentesség elvével, különös tekintettel azon, 4 és 6 millió közöttire tehető lélekszámú román állampolgárra, akik az ország határain kívül élnek (beleértve a jelenlegi Moldovai Köztársaságot is)” – áll a dokumentumban.
Példaként a magyar állam által alkalmazott támogatási gyakorlatot hozzák fel, megemlítve, hogy a magyar kormány múlt heti döntése értelmében az idei évben 1,3, jövőre pedig 1,5 milliárd forinttal támogatja a nemzeti jelentőségű határon túli beruházásokat.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerdán kijelentette, hogy Románia nem engedhet meg magának „kalandokat” és előre hozott választásokról szóló vitákat.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltje, George Simion „jó ötletnek” tartja, hogy többségi állami tulajdonban legyenek a természeti erőforrások, a talajvagyon és az altalajkincsek, valamint a stratégiai vállalatok.
szóljon hozzá!