Polgárháború. A lázadók Szíriában elért sikerei miatt a legmagasabb szinten egyeztetett Putyin a szíriai rezsimet szintén támogató Irán elnökével
Szíria biztonsági helyzetének eszkalálódásáról folytatott hétfőn telefonos eszmecserét Vlagyimir Putyin orosz és Maszúd Peszeskján iráni elnök – közölte hétfőn a Kreml sajtószolgálata.
2024. december 03., 09:332024. december 03., 09:33
Az orosz elnöki hivatal által kiadott közlemény szerint az iráni fél kezdeményezésére létrejött kapcsolatfelvétel során a felek úgy értékelték, hogy „a terrorista csoportok és bandák nagyszabású agressziója” a szíriai állam szuverenitásának, politikai és társadalmi-gazdasági stabilitásának aláásására irányul.
és hangsúlyozták az asztanai formátum keretében, Törökország részvételével történő erőfeszítések összehangolásának fontosságát”.
Dmitrij Peszkov, az orosz államfő sajtótitkára a TASZSZ hírügynökséget úgy tájékoztatta, hogy egyelőre nem szerepel a tervek között újabb megbeszélés Putyin és Recep Tayyip Erdogan török között. A két vezető legutóbb november 24-én folytatott eszmecserét a két ország közötti együttműködésről, és a Kreml közlése szerint néhány nemzetközi témát is érintettek.
Szíriai és orosz repülőgépek fokozták az ellenzéki erők elleni támadásokat Észak-Szíriában, megtorlásul azért a váratlan támadásért, amelynek következtében a rezsim elvesztette az ellenőrzést az ország második legnagyobb városa, Aleppó fölött.
Szíriában az elmúlt napokban kiéleződött a helyzet az ország északnyugati részén aktív fegyveres csoportok offenzívája miatt. Peszkov hétfőn újságíróknak elmondta, hogy Oroszország továbbra is támogatja Bassár el-Aszad szíriai elnököt, kapcsolatot tart fenn Damaszkusszal, és elemzi az országban kialakult helyzetet.
A legújabb eszkaláció „a térkép átszabásának kísérletét jelenti, összhangban az Egyesült Államok, illetve a Nyugat céljaival” – hangsúlyozta a szíriai államfő, akit hivatala idézett. Aszad olyan terrorista eszkalációról beszélt, amely „a régió megosztását és országainak széttöredezését szolgálja”.
Az angliai székhelyű Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) nevű aktivistahálózat hétfőn arról számolt be, hogy iraki Irán-barát milíciák mintegy kétszáz harcosát vezényelték át a szíriai kormányerők támogatására.
Faleh al-Fajád, a Népi Mozgósítási Erők (PMF) nevű iraki síita milícia vezetője viszont tagadta ezt. Mint mondta, a PMF egységei nem hagyják el Irakot.
Az Iránnal és a damaszkuszi vezetéssel szövetséges Hezbollah libanoni milíciához köthető források szintén hétfőn közölték, hogy a síita szervezet egyelőre nem tervezi harcosok vezénylését Szíria északi részébe, és egyelőre nem is kapott felkérést erre.
A szíriai állami televízió beszámolója szerint a Hama tartományban dúló harcok következtében hárman életüket vesztették, és többen megsebesültek. Az ellenzéki területeken tevékeny Fehérsisakosok nevű mentőszolgálat pedig közölte, hogy
A Fehérsisakosok szerint a légitámadások kórházakat értek, és a három halott közül ketten lélegeztetőgépre kapcsolt páciensek voltak. A SANA szíriai hírügynökség szerint a légvédelemnek „több ellenséges drónt” sikerült megsemmisítenie Homsz város felett.
A Hajat Tahrír as-Sám (HTS) nevű dzsihadista csoport és a vele szövetséges lázadószervezetek fegyveresei november 27-én hatalmas támadást indítottak Szíria északnyugati részén, uralmuk alá véve Aleppó várost is, ami jelentős eszkalációt jelent az országban 2011 óta dúló polgárháborúban, ugyanis ennek frontvonalai az utóbbi időben viszonylag stabilak voltak.
Az OSDH legfrissebb összesítése szerint
Másfelől a HTS teremtette felfordulást kihasználva a Törökország által támogatott felkelők heves harcokat követően elfoglalták az észak-szíriai Tell Rifát várost.
A Szíriai Demokratikus Erők (SDF) nevű, kurd vezetésű lázadószervezet, amely az Egyesült Államok egyik helyi partnere az Iszlám Állam terrorszervezettel szembeni küzdelemben, közölte, hogy
Mazlúm Abdi, az SDF vezetője közölte, hogy az embereket Északkelet-Szíria biztonságos térségeibe menekítik.
Az OSDH szerint mintegy 200 ezer szíriai kurdot ostromolnak törökbarát fegyveres csoportok. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) kedden rendkívüli ülésen fogja megvitatni a szíriai helyzetet. Az ülés összehívását a damaszkuszi kormány kezdeményezte.
Több százezer gázai lakos hagyta el otthonát menedéket keresve csütörtökön a háború egyik legnagyobb tömeges kitelepítése során, miközben az izraeli erők előrenyomultak Rafah városának romjai felé, amely része a nemrég bejelentett „biztonsági övezetnek”.
Mette Frederiksen dán miniszterelnök csütörtökön grönlandi látogatása során az Egyesült Államokkal való fokozott sarkvidéki védelmi együttműködésre szólított fel, és határozottan elutasította az Egyesült Államok azon törekvését, hogy annektálja a félig autonóm dán területet.
Az Egyesült Államok és Oroszország „jelentős előrelépést” tett az ukrajnai háborúban a tűzszünet felé – közölte Kirill Dmitrijev, a Kreml tárgyalója csütörtökön, miután a Fehér Házban megbeszélést folytatott amerikai tisztségviselőkkel.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
szóljon hozzá!