Forró helyzet. Szíriában a lázadók váratlan támadást indítottak, a kormány orosz segítséggel vág vissza
Szíriai és orosz repülőgépek fokozták az ellenzéki erők elleni támadásokat Észak-Szíriában, megtorlásul azért a váratlan támadásért, amelynek következtében a rezsim elvesztette az ellenőrzést az ország második legnagyobb városa, Aleppó fölött.
2024. december 02., 08:332024. december 02., 08:33
A CNN emlékeztet: az offenzíva nyomán a lázadók szövetsége elfoglalt egy fontos katonai támaszpontot is Aleppótól keletre, valamint Aleppó és Idlíb tartományok nagy területeit. Az offenzíva a rezsim erői részéről kevés ellenállásba ütközött, és egy olyan időszakban zajlik, amikor Szíria legfontosabb támogatói – Irán és Oroszország – saját konfliktusaikra összpontosítanak.
A lázadók elsöprő sikere nyolc év óta a legnagyobb kihívást jelenti Bassár el-Aszad elnök számára, akkor az orosz légierő segített visszaszorítani a lázadók térnyerését a polgárháborúban.
Az újonnan alakult lázadó koalíció, amely magát Katonai Műveleti Parancsnokságnak nevezi, kulcsfontosságú helyszíneket foglalt el Aleppóban, köztük a repülőteret, ahol egy videón álcázott harcosok láthatóak a fő terminálon belül.
Az ellenzéki erők ellenőrzése Aleppó felett azt jelenti, hogy a szíriai védelmi minisztérium által ígért ellenoffenzívát nagyon nehéz lenne végrehajtani.
A kormány repülőgépei – a Szíriában állomásozó orosz gépekkel együtt – bombatámadásokat hajtottak végre az ellenzéki állások ellen Aleppóban, Idlíbben és Hamában.
A hivatalos orosz hírügynökség, a TASZSZ egy vasárnapi jelentésében a szíriai hadsereg parancsnokságát idézte, amely szerint
Egy, a közösségi médiában közzé tett, a CNN által geolokalizált videó szerint egy aleppói egyetemhez közeli légicsapás vasárnap legalább négy ember halálát okozta.
Nem világos, hogy a csapást orosz vagy a szíriai rezsim gépei hajtották-e végre. A csapás egy szombati támadást követ, amely több ember halálát okozta egy nyugat-aleppói téren.
Antonio Tajani olasz külügyminiszter szerint, bár a Vatican News szerint nem jelentettek sérülteket.
A Fehérsisakosok, egy szíriai önkéntes szolgálat közölte, hogy legalább négy ember meghalt vasárnap az Idlíb városára mért légicsapásokban, egy olyan tartományban, amely most a jelek szerint teljes egészében a lázadók kezén van.
Aszad a villámhadjárat óta tett első nyilatkozataiban azt mondta, hogy Szíria továbbra is „meg fogja védeni stabilitását és területi integritását minden terroristával és támogatóikkal szemben”.
A lázadók offenzívája újjáélesztette a hosszú ideje tartó szíriai polgárháborút, amely több mint 300 000 ember halálát okozta, és közel 6 millió menekültet eredményezett. A konfliktus hivatalosan soha nem ért véget, és a mostani fellángolás a legjelentősebb 2020 óta, amikor Oroszország és Törökország tűzszünetet kötött Idlíbben.
Vasárnap Aszad azt mondta Abbász Araghcsinak – a polgárháborúban Aszadot támogató Irán külügyminiszterének –, hogy
A lázadókat a Hajat Tahrir al-Sam (HTS), az al-Kaida egykori szíriai szervezete vezeti, amely korábban az An-Núszra Front nevet viselte, valamint Törökország által támogatott csoportok és más, korábban az Egyesült Államok által támogatott erők.
Jake Sullivan, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója vasárnap kijelentette:
Jake Sullivan, több vezető amerikai médiumnak adott interjúban „bonyolult kérdésnek” nevezte az Aleppo elleni offenzívát. A CNN hírtelevízióban kifejtette, hogy miközben a kormányerők elleni támadást vezető szervezetet, a Hajat Tahrír as-Sám (HTS) szunnita fegyveres csoportot az Egyesült Államok terrorszervezetként tartja nyilván, aközben „nem ejt könnyeket amiatt, hogy az Oroszország, Irán és a libanoni Hezbollah milícia támogatását élvező Bassár el-Aszad szíriai elnök kormányára bizonyos nyomás nehezedik”.
Hozzátette, hogy a felkelő szervezet céljait és az általa alkalmazott eszközöket illetően aggodalmak merülnek fel. Az elnöki tanácsadó megjegyezte, hogy
a többi között Ukrajnában és a Közel-Kelet más térségeiben.
Az Erzsébet hídon, a Szabadság hídon, a Petőfi hídon és a Margit hídon tüntettek kedd este Budapesten a gyülekezési jogról szóló törvény módosításának visszavonásáért, ezt megelőzően többen is felszólaltak a jogszabály és a kormány ellen.
Szerdától az Európai Unió tagországainak állampolgárai is csak az elektronikus beutazási engedély (Electronic Travel Authorisation, ETA) birtokában léphetnek be az Egyesült Királyságba.
Egy magángéppel Dubajba utazott kedden Andrew Tate influenszer és a fivére, Tristan Tate, miután eleget tettek Romániában a hatósági felügyeletükkel együtt járó jelentkezési kötelezettségnek – számolt be az EFE hírügynökség.
Donald Trumptól kér segítséget Evgeniya Guțul, Moldova autonóm régiója, Gagauzia kormányzója, miután a hatóságok korrupció gyanúja miatt őrizetbe vették.
A katonai együttműködés erősítéséről állapodott meg Szerbia és Magyarország, a két fél a 2025-ös évre vonatkozó tervről szóló megállapodást írt alá – jelentette be Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter kedden Belgrádban.
Az Egyesült Államoknak bejelentése az acél, az alumínium, az autók és autóalkatrészek importjára vonatkozó vámtarifák megemeléséről az Európai Unió szerint helytelen, de Európa nyitott a tárgyalásokra Washingtonnal – jelentette ki Ursula von der Leyen.
Az izraeli hadsereg új, átfogó evakuálási parancsot adott ki a Gázai övezet déli részére – a legjelentősebbet azóta, hogy a hónap elején újraindult az offenzíva a palesztin területen.
Donald Trump amerikai elnök „nem értékelte” Vlagyimir Putyin orosz elnök felhívását, hogy hozzanak létre ideiglenes kormányt Ukrajnában Volodimir Zelenszkij elnök leváltására – közölte hétfőn a washingtoni külügyminisztérium szóvivője.
Marine Le Pen szerint a párizsi büntetőbíróság „politikai döntést" hozott azzal, hogy azonnali hatállyal öt évre eltiltotta a politikai választásokon való indulástól.
Romániát hozta fel negatív példaként a NATO-csapatok és hadfelszerelés szállítását akadályozó nehézségek kapcsán Ben Hodges nyugalmazott amerikai tábornok, az Egyesült Államok Európában állomásozó egységeinek korábbi paracsnoka.
szóljon hozzá!