Népszavazást írna ki Igor Dodon, a Moldovai Köztársaság vasárnap megválasztott, Moszkva-barát elnöke az országa és az Európai Unió között megkötött társulási szerződés felbontásáról. Erről ő maga nyilatkozott az Izvesztyija című orosz lapnak.
2016. november 15., 17:012016. november 15., 17:01
2016. november 15., 18:342016. november 15., 18:34
„Az álláspontom változatlan. A szocialista párt vezetőjeként nyíltan az Eurázsiai Unióhoz való csatlakozást támogatom. Az államfő nem rendelkezik hatáskörrel az EU-val kötött társulási szerződés felmondására. Ugyanakkor népszavazást írhatunk ki azért, hogy lássuk, mi a polgárok véleménye a témáról. Így ebben a szakaszban fenntartjuk a partneri viszonyt az Európai Unióval, de remélem, hogy a jövőben elkezdünk közeledni az Eurázsiai Unióhoz\" – jelentette ki Dodon.
A megválasztott elnök szerint a moldovai lakosság 65 százaléka partnernek tekinti az Oroszországi Föderációt, 55 százalék pedig támogatná az Eurázsiai Unióhoz való csatlakozást, ha népszavazást írnának ki a kérdésről. Dodon állítása szerint ma már csupán feleannyian támogatják az európai uniós integrációt, mint hét éve, ezért első lépésben a szerződés gazdasági vonzataival foglalkozna.
Dodon szerint nagy hiba volt az uniós társulási szerződés aláírása, mivel a gazdasági mutatók tanúsága szerint az ország csupán veszített annak nyomán, mivel elvesztette az orosz piacot, az európait viszont nem kapta meg helyette.
„Én és a szocialista párt a szerződés felmondásáért küzdünk majd. Ami az Eurázsiai Uniót illeti, kezdetben együttműködési megállapodást írunk majd alá. Ez az elnök hatáskörébe tartozik\" – mutatott rá Dodon. A politikus egyúttal a vereség elismerésére szólította fel a vesztes oldal újabb tüntetésekre készülő, a választás megismétlését követelő híveit, burkoltan megfenyegetve őket: nyugalmat akar, de ha ő is utcára szólítja a híveit, a mostani tüntetők meg fogják bánni.
Az Eurázsiai Gazdasági Unió 2014. május 29-én jött létre, az alapító Oroszország, Fehéroroszország és Kazahsztán mellett Örményország és Kirgizisztán is tagja. Dodon kampánya során már fölvetette az EU-társulási szerződés felmondását, azonban az első fordulót követően arról beszélt: továbbra is partneri viszonyt szeretne az EU-val, és nem akarja, hogy a moldovai állampolgárok elveszítsék az uniós vízummentességet. A társulási szerződés felmondása azonban éppen ezt vonná maga után. Az Agora.md portál szerint ugyanakkor Dodon állításával szemben az EU Moldova legfőbb gazdasági partnere.
A román politikum egyébként késve és hűvös hangnemben reagált Dodon győzelmére. Klaus Johannis államfő – hétfő este kiadott közleménye szerint – „tudomásul vette\" a voksolás eredményét, és a tisztségével járó felelősségére figyelmeztette az új moldovai elnököt. A kormány a Moldovával kialakított – Dodon által megkérdőjelezett – „közös történelmi gyökereken\", a demokratikus és jogállami értékeken alapuló különleges kapcsolatok folytatása mellett kötelezte el magát.
Az a magyar–ukrán kettős állampolgár, akit Ukrajnában a napokban kényszersorozás közben agyonvertek, egy közülünk, ezt komolyan kell venni – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában pénteken.
Izraeli légicsapás ért palesztinokat egy gázai egészségügyi központ közelében csütörtökön, tíz gyermek és hat felnőtt meghalt – közölték a helyi egészségügyi hatóságok, miközben a tűzszüneti tárgyalások elhúzódnak, és nem várható azonnali megállapodás.
A romániai mezőgazdasági termelők támogatása együtt jár az Ukrajnának nyújtott támogatással – közölte a román külügyminisztérium az ukrajnai mezőgazdasági termékek európai uniós importja kapcsán.
Donald Trump elnök csütörtökön az NBC-nek azt mondta, hogy megállapodást kötött a NATO-val arról, hogy az Egyesült Államok a szövetségen keresztül fegyvereket küld Ukrajnának, és hogy a NATO „száz százalékban” fizetni fogja ezeket a fegyvereket.
Nem bántalmazástól bekövetkezett tüdőembólia okozta az ukrán hadseregben szolgált Sebestyén József kárpátaljai magyar férfi halálát – közölte az ukrán szárazföldi erők parancsnoksága csütörtökön a hivatalos Facebook-oldalán.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
szóljon hozzá!