Donald Trump esetleges elnökválasztási győzelme sem akadályozná, hogy Románia záros határidőn belül bekerüljön azon országok közé, amelyekkel szemben az Egyesült Államok enyhébb vízumpolitikát alkalmaz – vélekedik Andrei Muraru washingtoni román nagykövet.
2024. január 23., 12:582024. január 23., 12:58
A diplomata a Prima News-nak nyilatkozva hétfőn elmondta, „nem lát akadályt a vízumprogrammal kapcsolatban, ha Donald Trump kerül a Fehér Házba”, mert szerinte jól ismeri Romániát, és felidézte a román elnök 2017-es első látogatását, amelyet 2019-ben egy újabb követett.
Arra is emlékeztetett, hogy
„Még ha Románia be is kerül a vízummentességi programba, nem lehet azonnal felszállni a repülőgépre, hanem ki kell tölteni egy online űrlapot (...) Az Egyesült Államok továbbra is fenntartja az egyszerűsített eljárást, hogy megvédje a területét a törvénytelenségeket elkövető vagy utazási tilalom alatt álló személyek esetleges beutazásától” – mondta Andrei Muraru.
„Úgy véljük, hogy ez a nyilvánosság felé sugárzott üzenetek hatása, amelyek Románia esetleges belépéséről szólnak a vízummentességi programba. Úgy gondoljuk, hogy más légitársaságok is be fognak jelenteni közvetlen járatokat az Egyesült Államokba, és úgy véljük, hogy ez a nagyon is lehetséges jövő évi vízummentesség segíteni fog több hidat építeni a szakmai, intézményi, turisztikai és üzleti cserék számára” – tette hozzá Muraru.
Mint megírtuk,
Az arány a 2023-as pénzügyi évben 8,79 százalék volt az előző időszak 12,61-hez képest – igaz, a vízummentességi programba való bekerüléshez 3 százalék alatti arány szükséges.
Muraru megismételte, hogy szerint sikerülhet már jövőre bekerülni a vízummentességi programba.
„Persze, a 8,79 százalék magasnak tűnik a program azon követelményéhez képest, hogy az elutasítási arány 3 százalék alatt legyen, de a vízummentességi program történetében számos más példa is van arra, hogy a Romániánál sokkal magasabb számmal rendelkező országoknak sikerült a következő évben belépniük a programba” – mutatott rá.
Azt is elmondta, hogy az elutasítási arány elérésén túlmenően kétoldalú megállapodásokat is kötni kell, és nagyon fontos a vízumkérelmezők száma is.
Az ukrán vezérkar megerősítette, hogy keddre virradó éjjel a védelmi erők csapást mértek az orosz csapatok 1046-os logisztikai központjának fegyverarzenáljára a brjanszki régióban található Karacsov városnál.
Közös nyilatkozatban tiltakoztak a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ), az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) és a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség (KMPSZ) vezetői az oktatási törvény tervezett jogszűkítő módosítása ellen.
Az európaiaknak meg kell szervezniük a védelmüket, természetesen a NATO-n belül, de ki kell építeniük saját stratégiai kapacitásaikat – jelentette ki Josep Borrell kül- és biztonságpolitikáért felelős európai uniós főképviselő kedden Brüsszelben.
Amerikai gyártmányú ATACMS rakétákat lőtt ki Ukrajna az oroszországi Brjanszk térségére – közölte az orosz védelmi minisztérium, ami jelentős eszkaláció a háború 1000. napján.
A békét kívánjuk valamennyien, Oroszországot rá kell kényszeríteni a béke elfogadására, és mindent meg kell tenni egy igazságos béke elérése érdekében – jelentette ki az ukrán elnök kedden.
Nukleáris csapás lehetőségét lebegtette meg Oroszország: az orosz nukleáris doktrína módosításait kidolgozták és szükség szerint ültetik gyakorlatba – közölte kedden a Kreml.
Josep Borrell, az európai uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselője Brüsszelben hétfőn úgy vélekedett: Vlagyimir Putyin orosz elnök nem áll készen a tárgyalásra, hanem „el akarja mérgesíteni” a háborút.
Kifosztották az ENSZ Gázai övezetbe belépő segélykonvoját, amelynek 109 teherautójából 98-nak a rakományát elvesztettek az erőszakos akció következtében – közölte hétfőn az ENSZ palesztinokat segélyező ügynöksége (UNRWA).
Fordulópont lehet az ukrajnai háborúban Joe Biden amerikai elnök döntése, hogy az ukrán haderő Oroszország területén belüli célpontok ellen is felhasználhatja az ATACMS amerikai rakétarendszereket – jelentette ki Andrzej Duda lengyel elnök.
Joe Biden amerikai elnök döntése, amivel lehetővé tette Kijev számára, hogy mélységi csapásmérésre alkalmas amerikai rakétákat használjon Oroszország területén, ellehetetleníti a béketrágyalásokat – jelentette ki Robert Fico szlovák miniszterelnök.
szóljon hozzá!