Donald Trump esetleges elnökválasztási győzelme sem akadályozná, hogy Románia záros határidőn belül bekerüljön azon országok közé, amelyekkel szemben az Egyesült Államok enyhébb vízumpolitikát alkalmaz – vélekedik Andrei Muraru washingtoni román nagykövet.
2024. január 23., 12:582024. január 23., 12:58
A diplomata a Prima News-nak nyilatkozva hétfőn elmondta, „nem lát akadályt a vízumprogrammal kapcsolatban, ha Donald Trump kerül a Fehér Házba”, mert szerinte jól ismeri Romániát, és felidézte a román elnök 2017-es első látogatását, amelyet 2019-ben egy újabb követett.
Arra is emlékeztetett, hogy
„Még ha Románia be is kerül a vízummentességi programba, nem lehet azonnal felszállni a repülőgépre, hanem ki kell tölteni egy online űrlapot (...) Az Egyesült Államok továbbra is fenntartja az egyszerűsített eljárást, hogy megvédje a területét a törvénytelenségeket elkövető vagy utazási tilalom alatt álló személyek esetleges beutazásától” – mondta Andrei Muraru.
„Úgy véljük, hogy ez a nyilvánosság felé sugárzott üzenetek hatása, amelyek Románia esetleges belépéséről szólnak a vízummentességi programba. Úgy gondoljuk, hogy más légitársaságok is be fognak jelenteni közvetlen járatokat az Egyesült Államokba, és úgy véljük, hogy ez a nagyon is lehetséges jövő évi vízummentesség segíteni fog több hidat építeni a szakmai, intézményi, turisztikai és üzleti cserék számára” – tette hozzá Muraru.
Mint megírtuk,
Az arány a 2023-as pénzügyi évben 8,79 százalék volt az előző időszak 12,61-hez képest – igaz, a vízummentességi programba való bekerüléshez 3 százalék alatti arány szükséges.
Muraru megismételte, hogy szerint sikerülhet már jövőre bekerülni a vízummentességi programba.
„Persze, a 8,79 százalék magasnak tűnik a program azon követelményéhez képest, hogy az elutasítási arány 3 százalék alatt legyen, de a vízummentességi program történetében számos más példa is van arra, hogy a Romániánál sokkal magasabb számmal rendelkező országoknak sikerült a következő évben belépniük a programba” – mutatott rá.
Azt is elmondta, hogy az elutasítási arány elérésén túlmenően kétoldalú megállapodásokat is kötni kell, és nagyon fontos a vízumkérelmezők száma is.
Több százezer gázai lakos hagyta el otthonát menedéket keresve csütörtökön a háború egyik legnagyobb tömeges kitelepítése során, miközben az izraeli erők előrenyomultak Rafah városának romjai felé, amely része a nemrég bejelentett „biztonsági övezetnek”.
Mette Frederiksen dán miniszterelnök csütörtökön grönlandi látogatása során az Egyesült Államokkal való fokozott sarkvidéki védelmi együttműködésre szólított fel, és határozottan elutasította az Egyesült Államok azon törekvését, hogy annektálja a félig autonóm dán területet.
Az Egyesült Államok és Oroszország „jelentős előrelépést” tett az ukrajnai háborúban a tűzszünet felé – közölte Kirill Dmitrijev, a Kreml tárgyalója csütörtökön, miután a Fehér Házban megbeszélést folytatott amerikai tisztségviselőkkel.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
szóljon hozzá!