Külügyi ügyek. Aurescut nem sokkal az elnökválasztás előtt fogadta Pompeo Washingtonban
Fotó: Facebook/Ministerul Afacerilor Externe
Romániának és Magyarországnak egyaránt Donald Trump újraválasztása az érdeke, miután mindkét állam – a kelet-európai térséggel együtt – felértékelődött a republikánus elnök mandátuma idején Washingtonban. Ráadásul Joe Biden kifejezetten ellenségesen nyilatkozott Magyarországról, Romániában pedig a fiának voltak korrupciógyanús ügyletei.
2020. október 22., 12:092020. október 22., 12:09
Két héttel az amerikai elnökválasztás előtt Washingtonba látogatott Bogdan Aurescu román külügyminiszter. „Értékeltük a román–amerikai stratégiai partnerség jelentős eredményeit” – nyilatkozta a bukaresti diplomácia vezetője, miután találkozott egyesült államokbeli kollégájával, Mike Pompeóval.
Bár a román politikai vezetők kerülik az állásfoglalást azzal kapcsolatban, hogy az újrázásra készülő republikánus Donald Trump, vagy kihívója, a demokrata Joe Biden győzelmét tartják kívánatosnak Románia számára, a fősodratú média pedig sötét képet fest a jelenlegi amerikai elnökről,
Antonia Colibășan, a romániai Geopolitical Futures nevű intézet elemzője szerint az Egyesült Államok globális rendőr szerepének feladása és a stratégiai jelentésű régiókra összpontosító figyelem érezhető volt Bukarestben. A Fekete-tenger sokkal hangsúlyosabbá vált Washingtonban, ezzel pedig Románia felkerült Amerika stratégiai, katonai térképére. Hozzátette: hangos támogatást kapott Washingtonból a Három Tenger Kezdeményezés. Az elemző kiemelte a jelenlegi amerikai adminisztráció által stratégiai szintre emelt gazdasági együttműködést, amely korábban egyszerűen nem létezett.
A Fox News számolt be arról, hogy a demokrata elnökjelölt fia egy korrupció miatt elítélt román üzletemberrel, Gabriel Popoviciuval működött együtt, annak tanácsadójaként is tevékenykedett. Popoviciut ingatlanügyletei miatt két évvel ezelőtt hét év letöltendő szabadságvesztésre ítélték.
A magyar miniszterelnök több alkalommal is elítélően nyilatkozott a korábbi, demokrata színezetű amerikai kormányok morális imperializmusra épülő külpolitikájával kapcsolatban. Szajlai Csaba, a budapesti Figyelő című hetilap főszerkesztő-helyettese szerint Magyarország gazdasági és nagypolitikai érdekei is azt kívánják, hogy Donald Trump maradjon Amerika első számú vezetője.
„Érdekbarátság”. Orbán Viktor Trump győzelméért szurkol az amerikai elnökválasztáson
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Mint egyik véleménycikkében nyomatékosította: az Európai Unió után az Egyesült Államok az ország második legfontosabb kereskedelmi partnere. A gazdasági szakújságíró arra is emlékeztetett, hogy
Szajlai felidézte: Trump az Orbán Viktorral folytatott tavalyi megbeszélése után egyfajta példaként hozta fel a magyar kormányfő álláspontját az illegális bevándorlás és a nemzeti szuverenitás kérdésében.
Ezzel szemben Joe Biden demokrata elnökjelölt egy minapi kampányrendezvényen külpolitikája miatt bírálta Trumpot, s ennek kapcsán Belarusz mellett Lengyelországot és Magyarországot is „totalitárius rezsimnek” nevezte.
Moszkva és Kijev befejezte az ezer-ezer fős fogolycserét, további 303 katona tért vissza Oroszországba, illetve Ukrajnába – közölte vasárnap az orosz védelmi minisztérium.
Romániát hagyta el a legtöbb lakos az elmúlt 20 évben az Unió tagállamai közül – derül ki az Eurostat statisztikai hivatal Európa népessége – 2025-ös kiadás című kutatásából, mely számos más érdekességre, ugyanakkor szomorú adatokra is rávilágít.
Késes támadás történt a hamburgi pályaudvaron péntek este 18 óra után – írja a Bild. A merényletben legalább tizenketten megsérültek, ebből hárman életveszélyes állapotban vannak.
Ukrajna és Oroszország végrehajtotta az ezer-ezer fős fogolycsere-megállapodás első szakaszát, amelynek keretében 390 ukrán fogoly tért haza – számolt be Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.
Konstanca lehet az egyik első célpont egy, a NATO elleni orosz támadás esetén – vélekedik Ben Hodges nyugalmazott amerikai tábornok, a NATO európai erőinek korábbi főparancsnoka.
Lesz következő fordulója Oroszország és Ukrajna tárgyalásainak, de irreális, hogy ezt a Vatikánban tartsák meg, a találkozó idejéről és helyszínéről még nem döntöttek – jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter.
Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő azzal vádolta meg csütörtök este Franciaországot, Nagy-Britanniát és Kanadát, hogy arra bátorítja a Hamász „tömeggyilkosait”, hogy vég nélkül harcoljanak.
Ukrajnának fel kellene adnia minden olyan elképzelést, hogy visszaállítsa a Szovjetunió 1991-es összeomlása nyomán létrejött, vagy akár a 2022-es nagyszabású orosz invázió előtti származó határokat – mondta csütörtökön Valerij Zaluzsnij.
Az amerikai kormányzat megvonja a Harvard Egyetem jogát a külföldi diákok fogadására részben „terroristapártoló” tevékenység miatt – közölte a belbiztonsági minisztérium csütörtökön.
Az orosz elnök ütközőövezet létrehozásáról döntött csütörtökön Oroszország és Ukrajna határa mentén.
szóljon hozzá!