A felhőkarcolók tövében elnéptelenedtek az utcák, a városi élet zaja elcsendesedett
Fotó: Janzsó Viktor
Némi kivárás után Donald Trump amerikai elnök elrendelte a Nemzeti Gárda bevetését az új típusú koronavírus által leginkább sújtott három tagállamban, Washingtonban, Kaliforniában és New Yorkban. Közben megindult a háborús állapotokra való átállás: a nagy autógyártó vállalatok a második világháború alatt nehézbombázókat gyártottak, ezúttal a lélegeztetőgépek és az orvosi felszerelések vannak soron. A New Yorkban élő magyar újságíró drámai helyzetről számolt be a Krónikának.
2020. március 24., 12:282020. március 24., 12:28
„Helyi idő szerint vasárnap este nyolc órakor a 8,5 milliós New York városa tulajdonképpen leállt. Életbe léptek azok a korlátozó intézkedések, amelyek a napi élet fenntartásához feltétlenül szükséges üzleteken kívül mindent lakat alá tettek. Ugyanez történik a szomszédos New Jersey és Connecticut államokban is” – számolt be lapunknak Janzsó Viktor, New Yorkban élő újságíró.
A hatóságok az embereket arra kérik, hogy tartózkodjanak az otthonaikban. Az iskolákat már korábban bezárták, az éttermek csak kiszállításra működhetnek. Sportolni, a parkokban sétálni még lehet, nincs kijárási tilalom, de arra szólították fel a lakosságot, hogy a tömegközlekedést csak végső esetben vegyék igénybe, az utcán pedig tartsanak az emberek egymástól két méter távolságot, ami korábban elképzelhetetlennek tűnt volna a mindig nyüzsgő és zsúfolt metropoliszban. Mint azt az amerikai nagyvárosban élő magyar elmondta, a felhőkarcolók tövében elnéptelenedtek az utcák, a városi élet zaja elcsendesedett, csak a mentőautók és tűzoltók fel-felcsattanó, borotvaéles szirénái jelzik: a járvány betegeinek első hulláma elérte a kórházakat.
A város polgármestere, Bill de Blasio figyelmeztetett: erre a hétre elegendők a kórházi tartalékok, ha nem érkezik segítség, olyan emberek fognak meghalni az ellátás hiányától, akiket egyébként meg lehetett volna menteni. Andrew Cuomo New York-i kormányzó a kapacitások ötvenszázalékos emelésére utasította az egészségügyi intézményeket, minden lehetséges helyiségben fekvőhelyeket kell kialakítani, az intenzív ágyak számát a tízszeresére növelik, harmincezer orvost, egészségügyi dolgozót reaktiváltak” – részletezte az intézkedéseket az újságíró.
„Jelenleg New York jegyzi az egyesült államokbeli megbetegedések több mint felét, 21 ezer betegnél tartunk, ez a szám naponta negyedével emelkedik, azt jósolják, hogy az április még rosszabb lesz. A legsúlyosabb csapás New York Cityt éri. Félő, hogy a világ legjelentősebb metropolisza lesz az új Vuhan” – nyomatékosította a helyzet súlyosságát Janzsó Vikor.
Fotó: Janzsó Viktor
Ami a járvány kezelésének politikai vetületét, az embereknek a hatóságok iránti bizalmát illeti, az évek óta az Egyesült Államokban élő magyar férfi azt hangsúlyozta ki, hogy a védekezés politikai frontvonalában mindenhol a tagállami kormányzók állnak. Szerinte
„A szövetségi vezetés ugyanakkor szinte láthatatlan. A New York-i származású republikánus Donald Trump elnököt egyenesen azzal vádolják, hogy magára hagyja New Yorkot. Miközben iparágak állnak le, a tőzsde, és a világ legnagyobb gazdasága gyorsabban omlik össze, mint az 1929-es világválságkor, a kongresszus egy, most már kétezer milliárd dollár értékű mentőcsomagon alkudozik, de egyelőre nincs megállapodás, ahogy összehangolt szövetségi stratégia, vagy válasz sincs a járvány jelentette kihívásokra” – tájékoztatott az újságíró. Úgy vélte, jelzésértékű, hogy egyes lapok már nem a gazdaság lefagyásáról, hanem jégkorszakról beszélnek, miközben a háborús állapotokra való átállás megindult:
Miként befolyásolhatja az idén novemberben esedékes elnökválasztást a drámai helyzet? – kérdeztük Janzsó Viktortól. Véleménye szerint a kormányzat bénultsága nem kedvez Donald Trump újraválasztásának. Hozzátette ugyanakkor, hogy a demokrata előválasztási kampány is eltűnt a hírekből, csakúgy, mint a fő elnökjelölt-aspiráns, Joe Biden. Kevesen gondolnak most novemberre.
„A New York-i hatóságok figyelmeztettek: abban a szakaszban vagyunk, amikor hirtelen súlyosbodik a válság, hogy aztán majd lassan javuljon. Kritikus szakasz. Egyöntetű a vélemény, hogy itt, most, nincs idő a pánikra, az élet mentése a fontos” – mondta lapunknak a New Yorkban élő újságíró.
Az a magyar–ukrán kettős állampolgár, akit Ukrajnában a napokban kényszersorozás közben agyonvertek, egy közülünk, ezt komolyan kell venni – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában pénteken.
Izraeli légicsapás ért palesztinokat egy gázai egészségügyi központ közelében csütörtökön, tíz gyermek és hat felnőtt meghalt – közölték a helyi egészségügyi hatóságok, miközben a tűzszüneti tárgyalások elhúzódnak, és nem várható azonnali megállapodás.
A romániai mezőgazdasági termelők támogatása együtt jár az Ukrajnának nyújtott támogatással – közölte a román külügyminisztérium az ukrajnai mezőgazdasági termékek európai uniós importja kapcsán.
Donald Trump elnök csütörtökön az NBC-nek azt mondta, hogy megállapodást kötött a NATO-val arról, hogy az Egyesült Államok a szövetségen keresztül fegyvereket küld Ukrajnának, és hogy a NATO „száz százalékban” fizetni fogja ezeket a fegyvereket.
Nem bántalmazástól bekövetkezett tüdőembólia okozta az ukrán hadseregben szolgált Sebestyén József kárpátaljai magyar férfi halálát – közölte az ukrán szárazföldi erők parancsnoksága csütörtökön a hivatalos Facebook-oldalán.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
szóljon hozzá!