A felhőkarcolók tövében elnéptelenedtek az utcák, a városi élet zaja elcsendesedett
Fotó: Janzsó Viktor
Némi kivárás után Donald Trump amerikai elnök elrendelte a Nemzeti Gárda bevetését az új típusú koronavírus által leginkább sújtott három tagállamban, Washingtonban, Kaliforniában és New Yorkban. Közben megindult a háborús állapotokra való átállás: a nagy autógyártó vállalatok a második világháború alatt nehézbombázókat gyártottak, ezúttal a lélegeztetőgépek és az orvosi felszerelések vannak soron. A New Yorkban élő magyar újságíró drámai helyzetről számolt be a Krónikának.
2020. március 24., 12:282020. március 24., 12:28
„Helyi idő szerint vasárnap este nyolc órakor a 8,5 milliós New York városa tulajdonképpen leállt. Életbe léptek azok a korlátozó intézkedések, amelyek a napi élet fenntartásához feltétlenül szükséges üzleteken kívül mindent lakat alá tettek. Ugyanez történik a szomszédos New Jersey és Connecticut államokban is” – számolt be lapunknak Janzsó Viktor, New Yorkban élő újságíró.
A hatóságok az embereket arra kérik, hogy tartózkodjanak az otthonaikban. Az iskolákat már korábban bezárták, az éttermek csak kiszállításra működhetnek. Sportolni, a parkokban sétálni még lehet, nincs kijárási tilalom, de arra szólították fel a lakosságot, hogy a tömegközlekedést csak végső esetben vegyék igénybe, az utcán pedig tartsanak az emberek egymástól két méter távolságot, ami korábban elképzelhetetlennek tűnt volna a mindig nyüzsgő és zsúfolt metropoliszban. Mint azt az amerikai nagyvárosban élő magyar elmondta, a felhőkarcolók tövében elnéptelenedtek az utcák, a városi élet zaja elcsendesedett, csak a mentőautók és tűzoltók fel-felcsattanó, borotvaéles szirénái jelzik: a járvány betegeinek első hulláma elérte a kórházakat.
A város polgármestere, Bill de Blasio figyelmeztetett: erre a hétre elegendők a kórházi tartalékok, ha nem érkezik segítség, olyan emberek fognak meghalni az ellátás hiányától, akiket egyébként meg lehetett volna menteni. Andrew Cuomo New York-i kormányzó a kapacitások ötvenszázalékos emelésére utasította az egészségügyi intézményeket, minden lehetséges helyiségben fekvőhelyeket kell kialakítani, az intenzív ágyak számát a tízszeresére növelik, harmincezer orvost, egészségügyi dolgozót reaktiváltak” – részletezte az intézkedéseket az újságíró.
„Jelenleg New York jegyzi az egyesült államokbeli megbetegedések több mint felét, 21 ezer betegnél tartunk, ez a szám naponta negyedével emelkedik, azt jósolják, hogy az április még rosszabb lesz. A legsúlyosabb csapás New York Cityt éri. Félő, hogy a világ legjelentősebb metropolisza lesz az új Vuhan” – nyomatékosította a helyzet súlyosságát Janzsó Vikor.
Fotó: Janzsó Viktor
Ami a járvány kezelésének politikai vetületét, az embereknek a hatóságok iránti bizalmát illeti, az évek óta az Egyesült Államokban élő magyar férfi azt hangsúlyozta ki, hogy a védekezés politikai frontvonalában mindenhol a tagállami kormányzók állnak. Szerinte
„A szövetségi vezetés ugyanakkor szinte láthatatlan. A New York-i származású republikánus Donald Trump elnököt egyenesen azzal vádolják, hogy magára hagyja New Yorkot. Miközben iparágak állnak le, a tőzsde, és a világ legnagyobb gazdasága gyorsabban omlik össze, mint az 1929-es világválságkor, a kongresszus egy, most már kétezer milliárd dollár értékű mentőcsomagon alkudozik, de egyelőre nincs megállapodás, ahogy összehangolt szövetségi stratégia, vagy válasz sincs a járvány jelentette kihívásokra” – tájékoztatott az újságíró. Úgy vélte, jelzésértékű, hogy egyes lapok már nem a gazdaság lefagyásáról, hanem jégkorszakról beszélnek, miközben a háborús állapotokra való átállás megindult:
Miként befolyásolhatja az idén novemberben esedékes elnökválasztást a drámai helyzet? – kérdeztük Janzsó Viktortól. Véleménye szerint a kormányzat bénultsága nem kedvez Donald Trump újraválasztásának. Hozzátette ugyanakkor, hogy a demokrata előválasztási kampány is eltűnt a hírekből, csakúgy, mint a fő elnökjelölt-aspiráns, Joe Biden. Kevesen gondolnak most novemberre.
„A New York-i hatóságok figyelmeztettek: abban a szakaszban vagyunk, amikor hirtelen súlyosbodik a válság, hogy aztán majd lassan javuljon. Kritikus szakasz. Egyöntetű a vélemény, hogy itt, most, nincs idő a pánikra, az élet mentése a fontos” – mondta lapunknak a New Yorkban élő újságíró.
Az ukrán külügyminisztériumba bekérették Magyarország kijevi nagykövetét, Heizer Antalt, a Budapestről érkező „barátságtalan nyilatkozatok” miatt – közölte a Kárpáthír portál.
Az amerikai képviselőház maratoni vita után elfogadta az adócsökkentésről, egyben kiadáscsökkentésről szóló átfogó törvényjavaslatot csütörtökön, ami szinte azonnal Donald Trump elnök elé kerülhet aláírásra.
Az Egyesült Államok nem állítja le teljesen az ukrajnai fegyverszállításokat, de gondoskodnia kell arról, hogy neki is maradjon elegendő fegyvere – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök.
Donald Trump és Vlagyimir Putyin közel egy órán át telefonáltak az ukrajnai rendezésről, de Oroszország nem enged a céljaiból – közölte a The Guardian szerint Putyin külpolitikai tanácsadója, Jurij Usakov.
Autóból az utcán tartózkodókra nyitott tüzet egy fegyveres Chicagóban, négyen meghaltak, és 14-en megsebesültek – közölték az amerikai nagyváros hatóságai csütörtökön.
Jövő heti plenáris ülésének hétfői munkanapán vitát tarthat, csütörtökön pedig szavazhat az Európai Parlament Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ellen beadott bizalmatlansági indítvány ügyében – közölte az RTBF
A Hamász nyitott a gázai tűzszünetre, de egyelőre nemet mondott az Egyesült Államok által támogatott fegyvernyugvási tervre, mivel a születendő megállapodásnak a háború teljes lezárását kell eredményeznie – közölte az iszlamista fegyveres szervezet.
Ukrajnának sürgősen „minden lehetséges támogatásra” szüksége van Oroszország elleni védekező háborújában – jelentette ki Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán a Fox News amerikai televíziónak adott nyilatkozatában, egyúttal rugalmasságot kért az Egyesült Államoktól, miután a Pentagon bejelentette, hogy szünetelteti bizonyos feg
A kijevi vezetés felfegyverzésével a nyugati országok csupán elhúzzák a harci tevékenységet Ukrajnában – figyelmeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnök.
Izrael elfogadta a hatvan napos gázai tűzszünet véglegesítéséhez szükséges feltételeket – közölte Donald Trump amerikai elnök kedden.
szóljon hozzá!