Fotó: Benjamin Netanjahu/Facebook
Az Egyiptom és a Gázai övezet közötti határt le kell zárni, mielőtt Izrael és a Hamász közötti háború véget ér – jelentette ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök szombaton.
2024. január 14., 11:472024. január 14., 11:47
Az Izrael és a Hamász közötti háború 100. napja alkalmából tartott sajtótájékoztatón Netanjahu hangsúlyozta, hogy Izrael nem tudja befejezni a háborút, amíg nem zárják le a Philadelphia folyosót, azt a 14 kilométeres földsávot, amely az Egyiptom és Gáza közötti határként szolgál.
Elpusztítjuk a Hamászt, demilitarizáljuk a Gázai övezetet, de katonai felszerelés és más halálos fegyverek továbbra is be fognak jutni ezen a déli nyíláson keresztül – ezért természetesen le kell zárnunk”
– mondta Netanjahu.
Izrael többféle módon is átveheti a folyosó ellenőrzésétt, de az illetékesek még nem döntötték el, hogy pontosan hogyan járnának el ennek során – mondta Netanjahu, hangsúlyozva továbbá, hogy csak azt a döntést hozták meg, hogy az átkelőt „le kell zárni”.
Netanjahu azt is leszögezte, hogy
A kormányfő szerint a döntés összhangban van a nemzetközi joggal.
„Az ember kiviszi a civileket egy háborús övezetből, és nem hozza vissza őket, amíg az még mindig veszélyes” – mondta az izraeli miniszterelnök.
A palesztin vezetők megfogadták, hogy nem hagyják, hogy a háború miatt a gázaiak végleg elhagyják otthonaikat, mivel a regionális vezetők figyelmeztettek, hogy a konfliktusnak ez lehet a következménye.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter egy nemrégiben tett látogatása során világossá tette az izraeli kormány számára, hogy lehetővé kell tennie a palesztinok hazatérését, „amint a körülmények megengedik” – mondta Blinken egy eheti sajtótájékoztatón.
Közben Ahmed Abu Zeid külügyminisztériumi szóvivő szombaton Netanjahu bejelentésére reagálva azt állította:
„Egyiptom teljes mértékben ellenőrzi határait, és ezek a kérdések az érintett országok közötti jogi és biztonsági megállapodások tárgyát képezik” – mondta Abu Zeid a Szada el-Balad egyiptomi televíziós csatornának adott szombati interjújában.
A külügyminisztériumi szóvivő
„Az első naptól kezdve világossá tettük, hogy minden olyan döntés, amely akadályozza a segélyek bejutását, alapvetően izraeli intézkedés, és ez különböző módszerekkel történik, többek között a teherautók ellenőrzésének szigorításával, az ellenőrzési folyamat jelentős időveszteségével, az orvosi segélyek bejutásának megtiltásával és akadályozásával, valamint az újságírók és tisztségviselők bejutásának akadályozásával” – mondta.
A NATO adminisztratív területein a Politico című brüsszeli lap információi szerint megkezdődött az eddigi „gender-inkluzív” nyelvhasználat helyett a hagyományos megszólítások, terminológiák visszaállítása.
Jézus keresztútjával a mai világban is naponta szembetalálkozunk Ferenc pápa meditációi szerint, amelyek szövegét a római Colosseumnál felelevenedő stációkon olvassák fel péntek este.
Ha nem jön létre béke az orosz-ukrán háborúban, „akkor azt hiszem, az elnök (Donald Trump) valószínűleg eljut egy olyan pontra, amikor azt mondja: oké, ennyi volt” – közölte Marco Rubio amerikai külügyminiszter.
Donald Trump amerikai elnök „okos” hozzáállást sürgetett Európában a bevándorláshoz csütörtökön Washingtonban a Georgia Meloni olasz miniszterelnökkel folytatott megbeszélése után tartott sajtóeseményen.
A Hamász egy magas rangú Hamász-tisztségviselő szerint elutasította a hét elején benyújtott izraeli tűzszüneti javaslatot, és helyette egy „átfogó” javaslatot kért a háború befejezésére.
Az Egyesült Államok és Ukrajna a jövő héten megkötheti az ásványkincsek kitermeléséről szóló megállapodást – közölte Donald Trump amerikai elnök csütörtökön.
Egy fiatal férfi csütörtökön két embert megölt, négy másikat pedig megsebesített a Floridai Állami Egyetemen, mielőtt a rendőrök lelőtték és kórházba szállították – közölték a hatóságok.
Az egyházat és az emberiséget térfélválasztásra szólított fel a félelemmel és igazságtalansággal teli világban Ferenc pápa nagycsütörtöki homíliájában, amelyet a Szent Péter-bazilikában bemutatott krizmaszentelő misén olvastak fel.
Tömeges dróncsapás érte Dnyiprót, a délkelet-ukrajnai Dnyipropetrovszki terület székhelyét, miközben az északkelet-ukrajnai Harkiv térségét kombinált támadás sújtotta, a dél-ukrajnai Herszon megyét pedig az orosz tüzérség lőtte csütörtökre virradóra.
Izrael védelmi minisztere kijelentette, hogy az izraeli csapatok a háború befejezése után is a Gázai övezet jelentős területeinek elfoglalásával létrehozott úgynevezett biztonsági zónákban maradnak.
1 hozzászólás