Fotó: Írdalá.hu
Jogorvoslatért folyamodnak a nemzeti régiók polgári kezdeményezés illetékesei a lett bírósághoz a Lettországban összegyűjtött támogató aláírások több mint 21 százalékának az érvénytelenítése miatt – közölte Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) elnöke, a kezdeményező bizottság képviselője.
2021. szeptember 23., 07:172021. szeptember 23., 07:17
2021. szeptember 23., 07:222021. szeptember 23., 07:22
Amint a közleményben részletezi: a lett hatóságok az országban összegyűjtött 6838 aláírás közül csak 5395-nek az érvényességét ismerték el. Az aláírások több mint 21 százalékának az érvénytelenítésével Lettországban a hatezres küszöb alá szorult az aláírások száma
A kezdeményezők részletes magyarázatot kértek az illetékes lett hatóságtól, és ebből az derült ki, hogy
Ha ezeket az aláírásokat érvényesnek ismerte volna el a lett hatóság, a lettországi aláírások száma meghaladta volna a megkövetelt küszöbértéket.
Amint az SZNT elnöke közölte: a válaszlevél a volt Szovjetunió állampolgáraiként határozta meg az ebbe a kategóriába tartozókat, akik nem szerezték meg Lettország, vagy bármely más ország állampolgárságát. Izsák Balázs megállapította: ezen a ponton a nemzeti régiókért indított polgári kezdeményezés találkozik a Minority Safepack polgári kezdeményezés javaslatával, hogy az állam nélküli személyek és családjaik jogait közelítsék az uniós állampolgárok jogaihoz.
– áll a közleményben. Izsák Balázs azt tartotta a nemzeti régiókért indított polgári kezdeményezés legnagyobb kihívásának, hogy megértessék minden tagállammal – Lettországot, Romániát, Szlovákiát is beleértve –, hogy
Mint ismeretes, a nemzeti régiókért elindított európai polgári kezdeményezés lényege, hogy az EU tagállamai a gazdasági lemaradás megszüntetését szolgáló kohéziós források elosztásánál legyenek tekintettel a régiók nemzeti, kulturális jellegzetességeire is.
A kezdeményezők csütörtökön leadták az illetékes állami hatóságoknak a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés papíron gyűjtött aláírásait. Az interneten gyűjtött aláírások adatbázisainak az átadására pénteken kerül sor – tájékoztatta az MTI-t Izs&
A május hetedikén zárult aláírásgyűjtés során a kezdeményezőknek sikerült teljesíteniük az EU által támasztott feltételeket. Több mint 1,4 millió aláírást gyűjtöttek össze a megkövetelt egymillió helyett, és az előírt hét ország helyett tizenegy országban – Magyarországon, Romániában, Szlovákiában, Horvátországban, Írországban, Spanyolországban, Belgiumban, Lettországban, Litvániában, Szlovéniában és Svédországban – sikerült átlépni az aláírások számával a megszabott küszöböt.
A tizenegy ország közül Lettország mellett Spanyolországban fejeződött be az aláírások ellenőrzése. Ott az érvényesített aláírások száma meghaladja a küszöböt.
A csütörtökön megválasztott új pápa, az amerikai Robert Prevost által választott Leó név az egyik leggyakoribb pápai nevek egyike, a választás pedig azt tükrözi, hogy az új egyházfő az egyház szociális szerepére akar jelentős hangsúlyt helyezni.
Robert Fico szlovák miniszterelnök csütörtökön kénytelen volt kerülőutat választani Moszkvába, hogy eljusson Vlagyimir Putyin pénteki katonai parádéjára, miután a balti államok lezárták légterüket az őt az eseményre szállító repülőgép előtt.
A magyar kormány semmilyen elszigetelést, retorziót nem támogat Romániával szemben – jelentette ki pénteken Orbán Viktor.
Az Európai Parlament, az Európai Tanács és az Európai Bizottság elnöke közös nyilatkozatban emlékezett meg az 1950. május 9-i Schuman-nyilatkozat 75. évfordulójáról. Az ünnepséget Robert Schuman szülőhelyén, Luxemburgban tartották.
Magyarország kiutasított két, Ukrajna budapesti nagykövetségén diplomáciai fedésben dolgozó kémet, ugyanis a kormány nem tűri tovább a Magyarországgal szembeni folyamatos lejárató akciókat Kijev részéről – jelentette be Szijjártó Péter.
A romániai államfőválasztás második fordulójának napján, május 18-án tartják XIV. Leó pápa beiktatási szertartását. A beiktatási misét a hagyományokhoz híven a római Szent Péter téren tartják, helyi idő szerint délelőtt 10 órakor.
Választ kell adni arra, hogy Európa miként fogja kezelni az Ukrajna elleni háborút, ugyanakkor világossá kell tenni, hogy hol áll Európa: mégpedig Ukrajna oldalán – jelentette ki Friedrich Merz német kancellár Brüsszelben pénteken.
A magyar kormány eddig is az együttműködésre törekedett Romániával, ezután is így lesz – jelentette ki Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter pénteken a román elnökválasztás apropóján.
A krisztusi tanítást képviselő egyház missziójára ott van a legsürgetőbb szükség, ahol a mai társadalom drámái zajlanak az élet értelmének elvesztésétől a család válságáig – mondta homíliájában XIV. Leó pápa.
Új szintre lépett az Ukrajna és Magyarország között a Kárpátalján élő őshonos magyar közösség jogfosztása nyomán kialakult konfliktus: az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) pénteken azt állította, hogy magyar „kémhálózatot” leplezett le Kárpátalján.
szóljon hozzá!