Vlagyimir Iljics Uljanov, mozgalmi nevén Lenin (1870 – 1924) a Szovjetunió alapítója és első vezetője volt
Fotó: Lenin Múzeum Tampere
Bezár Európa utolsó, Vlagyimir Iljics Leninnek szentelt múzeuma a finnországi Tamperében.
2024. október 31., 17:472024. október 31., 17:47
2024. október 31., 17:482024. október 31., 17:48
A múzeum november 3-án zárja be kapuit. A finnországi intézmény igazgatójának bejelentése kritikákat és összeesküvés-elméleteket váltott ki Oroszországban.
A finnországi múzeum Lenin és Sztálin 1905-ös találkozásának helyszínén alakult 1946-ban
Fotó: Lenin Múzeum Tampere
– írta az AFP francia hírügynökségre hivatkozva a News.ro. A tamperei épület adott otthont az akkor száműzetésben élő Lenin és Sztálin első találkozójának 1905-ben, az első bolsevik konferencián a dél-finnországi városban. A hidegháború idején a múzeumot az összes fontos szovjet vezető meglátogatta. Megalapítása óta az intézmény szimbolikus kapcsolatot tartott fenn a kommunista történelemmel, és betekintést nyújtott a szovjet korszakba.
Tampere múzeuma a Szovjetunió történetét is bemutatta
Fotó: Lenin Múzeum Tampere
Ennek ellenére a neve „teherré vált”, különösen az orosz-ukrán háború 2022. februárjában történt kitörése után. „Sok látogatónk van, de például az iskolákból nem, mert a tanárok nem akarják megkérdezni a szülőket, hogy idehozhatják-e a gyerekeiket, mert félnek, hogy ez negatív reakciókat vált ki belőlük” – magyarázza Kalle Kallio.
A kommunista időket megidéző szovjet tárgyakat is felsorakoztatott a gyűjtemény
Fotó: Lenin Múzeum Tampere
Oroszországban a múzeum nevének megváltoztatásáról szóló döntést barátságtalan lépésnek tekintették, különösen Finnország NATO-csatlakozásának összefüggésében. A múzeum2025 februárjában Nootti néven nyitja meg újra kapuit, és az elmúlt két évszázad finn-orosz kapcsolataira összpontosít majd.
Vietnámra a legtöbbünk nem kifejezetten izgalmas turisztikai célpontként gondol: sokan máig egy háború sújtotta államként tekintenek a délkelet-ázsiai országra, mások a politikai rendszerrel szemben viseltetnek távolságtartással.
Az izraeli hadsereg új katonai folyosót alakít ki Hán-Júniszban, a Gázai övezet déli részén.
Donald Trump szerint vámok mellett egyéb szankciók is lehetségesek Oroszországgal szemben, amennyiben 50 napon belül nincs előrelépés az ukrajnai háború lezárásához vezető békefolyamatban.
Kedden kezdődik és egy hétig tart a XII. Balatoni Csillagösvény, melyen Böjte Csaba ferences szerzetes és a Marosszéki Kodály Zoltán Gyermekkar tagjai vesznek részt.
A magyar kormány kedden azt kezdeményezte Brüsszelben, hogy az Európai Unió emberi jogi szankciós listájára azonnali hatállyal vegyék fel azokat az ukrán vezetőket, akik felelősek Sebestyén József magyar állampolgár haláláért – közölte Orbán Viktor.
Leszállt az Axiom-4 küldetés tagjait, köztük Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóst szállító SpaceX Dragon űrkapszula kedden Kalifornia partjainál.
Kínának és Oroszországnak elő kell mozdítania a nemzetközi rend igazságosabb és észszerűbb irányú fejlődését – jelentette ki Hszi Csin-ping kínai elnök hétfőn Pekingben, aki a Nagy Népi Csarnokban fogadta Szergej Lavrov orosz külügyminisztert.
Az Európai Unió üdvözölte Donald Trump amerikai elnök újbóli törekvését arra, hogy Oroszországot tárgyalóasztalhoz ültesse – mondta Kaja Kallas uniós külügyi főképviselő, hozzátéve, hogy Washington 50 napos időkerete „hosszú idő”.
Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump hétfőn ismét kijelentette, hogy „csalódott” orosz kollégájában, Vlagyimir Putyinban. Súlyos szankciók kilátásba helyezése mellett 50 napos határidőt szabott Oroszországnak az ukrajnai háború befejezésére.
Százhetvenöt kilogramm drogot, ezen belül 152 kilogramm kokaint foglalt le a rendőrség egy tavaly nyár óta tartó magyar–francia–román közös akciósorozat nyomán – jelentette be a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság.
Svédország arra készül, hogy helyeket béreljen az észt börtönökben, mert nem tudja kezelni a fogvatartottak számának gyors növekedését.
szóljon hozzá!