Célkeresztben. Dodon őrizetbe vétele élezi a kapcsolatokat Moszkva és Chișinău között
Fotó: Dumitru Doru/Agerpres
Belpolitikai és diplomáciai feszültséget okozott, hogy a Moldovai Köztársaságban hazaárulás és korrupció vádjával előbb büntetőeljárást indítottak ellene, majd házi őrizetbe helyezték Igor Dodon korábbi államfőt, az oroszbarátnak tartott moldovai ellenzék egykori vezéralakját
2022. június 07., 20:072022. június 07., 20:07
A volt államfő őrizetbe vétele mindenképpen élezi a kapcsolatokat Moszkva és Chișinău között, és mindkét fél alternatív cselekvési forgatókönyvet latolgat – magyarázta megkeresésünkre Barabás T. János, a budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető elemzője, milyen következményei lehetnek Igor Dodon őrizetbe vételének.
A politikus jelenleg házi őrizetben várja a folytatást. Moldova kényes helyzetben van, a posztszovjet köztársaság keleti régiójában, a szeparatista, oroszok által ellenőrzött Transznisztriában törékeny a helyzet az ukrajnai háború kitörése óta.
Egy rejtett kamerákkal készített, 2019 júniusában megjelent videófelvételen a Demokrata Párt akkori vezetője, Vladimir Plahotniuc oligarcha megpróbál átadni Dodonnak egy fekete táskát, amely feltehetően pénzt tartalmaz. Mint arról az MTI is beszámolt, annak idején a Moldovai Korrupcióellenes Ügyészség ellenőrizte a Dodonról készült videófelvételt, de nem talált bizonyítékot bűncselekményre, és egy chișinăui bíróság elutasította, hogy büntetőeljárást indítson.
Újságíróknak nyilatkozva azt mondta, a perével ötvenhárom ügyész, nyomozó, egyéb szakértő foglalkozik, „akiket az Egyesült Államok nagykövetsége irányít Maia Sandu államfő jóváhagyásával”.
„A volt államfő őrizetbe vétele mindenképpen élezi a kapcsolatokat Moszkva és Chișinău között, és mindkét fél alternatív cselekvési forgatókönyveket latolgat”– fogalmazott Barabás T.János, a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető elemzője. Mint elmondta, Moldova európai uniós szakértők által támogatott korrupcióellenes ügyészségének szigorú működési szabályzata van, az Igor Dodon elleni vádemelés nyomozati anyaga nemrég állhatott össze.
„A vádemelés időzítése egybeeshet azzal, hogy az exelnök május 9-én, a világháborús szovjet győzelem emléknapján részt vett egy oroszbarát chișinăui felvonuláson, ahol az orosz birodalmi Szent György-szalagot viselte, kisfiát pedig szovjet katonának öltöztette. Az igazságszolgáltatás vélhetően igyekezett gátat szabni az utcai indulatok elszabadulásának” – véli a szakértő.
Dodon őrizetbe vételének másnapján az orosz külügyi szóvivő közölte: Moszkva figyelemmel kíséri a politikus elleni eljárást, amit koncepciós ügynek nevezett.
Barabás T. János szerint Moszkva viszonyulása Moldovához akkor változna lényegesen, ha elfoglalnák Odesszát, ami jelenleg nehezen megvalósítható az erős ukrán térségbeli katonai jelenlét miatt.
„Odessza elestével valószínűleg a szakadár Transznisztriát is bekebelezné Oroszország, és ebben az esetben egy Lukasenka-féle oroszbarát rezsim létrehozását támogathatnák Chișinăuban” – mondta a szakértő.
Betiltott orosz hírcsatornák
A moldovai parlament törvénymódosítást fogadott el, melynek értelmében az összes orosz hírcsatornának megtiltják a sugárzást. Az új törvény szerint a moldovai tévécsatornák csak szórakoztató jellegű orosz műsorokat közvetíthetnek, orosz szerkesztésű hírműsorokat nem – idézi a SeeNewst a Liner.hu. A jogszabály ezen felül előírja, hogy a Moldovában sugárzó külföldi tévécsatornáknak a tartalmuk minimum felét az Európai Unió, az Egyesült Államok és Kanada területén kell legyártania, magyarán a külföldi csatornákon a műsorok legalább felének nyugati országokban kell készülnie.
Az ukrán külügyminisztériumba bekérették Magyarország kijevi nagykövetét, Heizer Antalt, a Budapestről érkező „barátságtalan nyilatkozatok” miatt – közölte a Kárpáthír portál.
Az amerikai képviselőház maratoni vita után elfogadta az adócsökkentésről, egyben kiadáscsökkentésről szóló átfogó törvényjavaslatot csütörtökön, ami szinte azonnal Donald Trump elnök elé kerülhet aláírásra.
Az Egyesült Államok nem állítja le teljesen az ukrajnai fegyverszállításokat, de gondoskodnia kell arról, hogy neki is maradjon elegendő fegyvere – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök.
Donald Trump és Vlagyimir Putyin közel egy órán át telefonáltak az ukrajnai rendezésről, de Oroszország nem enged a céljaiból – közölte a The Guardian szerint Putyin külpolitikai tanácsadója, Jurij Usakov.
Autóból az utcán tartózkodókra nyitott tüzet egy fegyveres Chicagóban, négyen meghaltak, és 14-en megsebesültek – közölték az amerikai nagyváros hatóságai csütörtökön.
Jövő heti plenáris ülésének hétfői munkanapán vitát tarthat, csütörtökön pedig szavazhat az Európai Parlament Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ellen beadott bizalmatlansági indítvány ügyében – közölte az RTBF
A Hamász nyitott a gázai tűzszünetre, de egyelőre nemet mondott az Egyesült Államok által támogatott fegyvernyugvási tervre, mivel a születendő megállapodásnak a háború teljes lezárását kell eredményeznie – közölte az iszlamista fegyveres szervezet.
Ukrajnának sürgősen „minden lehetséges támogatásra” szüksége van Oroszország elleni védekező háborújában – jelentette ki Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán a Fox News amerikai televíziónak adott nyilatkozatában, egyúttal rugalmasságot kért az Egyesült Államoktól, miután a Pentagon bejelentette, hogy szünetelteti bizonyos feg
A kijevi vezetés felfegyverzésével a nyugati országok csupán elhúzzák a harci tevékenységet Ukrajnában – figyelmeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnök.
Izrael elfogadta a hatvan napos gázai tűzszünet véglegesítéséhez szükséges feltételeket – közölte Donald Trump amerikai elnök kedden.
szóljon hozzá!