Célkeresztben. Dodon őrizetbe vétele élezi a kapcsolatokat Moszkva és Chișinău között
Fotó: Dumitru Doru/Agerpres
Belpolitikai és diplomáciai feszültséget okozott, hogy a Moldovai Köztársaságban hazaárulás és korrupció vádjával előbb büntetőeljárást indítottak ellene, majd házi őrizetbe helyezték Igor Dodon korábbi államfőt, az oroszbarátnak tartott moldovai ellenzék egykori vezéralakját
2022. június 07., 20:072022. június 07., 20:07
A volt államfő őrizetbe vétele mindenképpen élezi a kapcsolatokat Moszkva és Chișinău között, és mindkét fél alternatív cselekvési forgatókönyvet latolgat – magyarázta megkeresésünkre Barabás T. János, a budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető elemzője, milyen következményei lehetnek Igor Dodon őrizetbe vételének.
A politikus jelenleg házi őrizetben várja a folytatást. Moldova kényes helyzetben van, a posztszovjet köztársaság keleti régiójában, a szeparatista, oroszok által ellenőrzött Transznisztriában törékeny a helyzet az ukrajnai háború kitörése óta.
Egy rejtett kamerákkal készített, 2019 júniusában megjelent videófelvételen a Demokrata Párt akkori vezetője, Vladimir Plahotniuc oligarcha megpróbál átadni Dodonnak egy fekete táskát, amely feltehetően pénzt tartalmaz. Mint arról az MTI is beszámolt, annak idején a Moldovai Korrupcióellenes Ügyészség ellenőrizte a Dodonról készült videófelvételt, de nem talált bizonyítékot bűncselekményre, és egy chișinăui bíróság elutasította, hogy büntetőeljárást indítson.
Újságíróknak nyilatkozva azt mondta, a perével ötvenhárom ügyész, nyomozó, egyéb szakértő foglalkozik, „akiket az Egyesült Államok nagykövetsége irányít Maia Sandu államfő jóváhagyásával”.
„A volt államfő őrizetbe vétele mindenképpen élezi a kapcsolatokat Moszkva és Chișinău között, és mindkét fél alternatív cselekvési forgatókönyveket latolgat”– fogalmazott Barabás T.János, a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető elemzője. Mint elmondta, Moldova európai uniós szakértők által támogatott korrupcióellenes ügyészségének szigorú működési szabályzata van, az Igor Dodon elleni vádemelés nyomozati anyaga nemrég állhatott össze.
„A vádemelés időzítése egybeeshet azzal, hogy az exelnök május 9-én, a világháborús szovjet győzelem emléknapján részt vett egy oroszbarát chișinăui felvonuláson, ahol az orosz birodalmi Szent György-szalagot viselte, kisfiát pedig szovjet katonának öltöztette. Az igazságszolgáltatás vélhetően igyekezett gátat szabni az utcai indulatok elszabadulásának” – véli a szakértő.
Dodon őrizetbe vételének másnapján az orosz külügyi szóvivő közölte: Moszkva figyelemmel kíséri a politikus elleni eljárást, amit koncepciós ügynek nevezett.
Barabás T. János szerint Moszkva viszonyulása Moldovához akkor változna lényegesen, ha elfoglalnák Odesszát, ami jelenleg nehezen megvalósítható az erős ukrán térségbeli katonai jelenlét miatt.
„Odessza elestével valószínűleg a szakadár Transznisztriát is bekebelezné Oroszország, és ebben az esetben egy Lukasenka-féle oroszbarát rezsim létrehozását támogathatnák Chișinăuban” – mondta a szakértő.
Betiltott orosz hírcsatornák
A moldovai parlament törvénymódosítást fogadott el, melynek értelmében az összes orosz hírcsatornának megtiltják a sugárzást. Az új törvény szerint a moldovai tévécsatornák csak szórakoztató jellegű orosz műsorokat közvetíthetnek, orosz szerkesztésű hírműsorokat nem – idézi a SeeNewst a Liner.hu. A jogszabály ezen felül előírja, hogy a Moldovában sugárzó külföldi tévécsatornáknak a tartalmuk minimum felét az Európai Unió, az Egyesült Államok és Kanada területén kell legyártania, magyarán a külföldi csatornákon a műsorok legalább felének nyugati országokban kell készülnie.
Donald Trump 90 napos szünetet rendelt el az amerikai vámok alkalmazása terén, egyben azonnali hatállyal megemelte a Kínára vonatkozó vámtételt 125 százalékra.
Oroszország válaszintézkedésként kiutasítja a moszkvai román nagykövetség védelmi attaséját és helyettesét – közölte szerdán az orosz külügyminisztérium.
Az Európai Unió tagállamai megszavazták az Európai Bizottságnak az Amerikai Egyesült Államok által kivetett vámokkal szembeni ellenintézkedések bevezetésére vonatkozó javaslatát – tájékoztatott az uniós bizottság szerdán.
Kína megerősítette szerdán, hogy tárgyal Ukrajnával azon információk ügyében, amelyek szerint Donyec megyében ukrán katonák foglyul ejtettek az orosz erők oldalán harcoló két kínai állampolgárt.
Románia és az Egyesült Államok között nincs szakadás – véli Románia Egyesült Államokba akkreditált nagykövete.
Az ENSZ főtitkára szerint „a segélyek elapadtak [és] a borzalom zsilipjei újra megnyíltak” a Gázai övezetben, miután Izrael minden áru bejutását megakadályozta, és újraindította a Hamász elleni háborút.
Az Egyesült Államok figyelmeztette Oroszországot: nem tűri a rosszhiszemű tárgyalásokat és a kötelezettségvállalások megszegését az Ukrajnában zajló háborúval kapcsolatban.
Ukrán katonák foglyul ejtettek Ukrajna területén két kínai állampolgárt, akik az orosz hadsereg kötelékében harcoltak – közölte Volodimir Zelenszkij kedden a Telegramon. Az ukrán elnök videófelvételt is közzétett az egyik hadifogolyról.
Az Egyesült Államok védelmi minisztériumának vezető tisztségviselői fontolgatják, hogy akár 10 000 katonát is kivonnának Kelet-Európából, miközben egyesek amiatt aggódnak, hogy egy ilyen lépés felbátorítaná Vlagyimir Putyin orosz elnököt.
Elindult kedden a Szülőföldön Magyarul program; az oktatási, nevelési, hallgatói, tankönyv- és taneszköz-támogatásra május 8-ig lehet jelentkezni a mipont.hu felületen – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára.
szóljon hozzá!