Előrelépés? Moszkva szerint közelebb kerültek a tűzszünethez, Kijev viszont már európai országok elleni orosz támadással riogat
Fotó: Facebook/Volodimir Zelenszkij
Az Egyesült Államok és Oroszország „jelentős előrelépést” tett az ukrajnai háborúban a tűzszünet felé – közölte Kirill Dmitrijev, a Kreml tárgyalója csütörtökön, miután a Fehér Házban megbeszélést folytatott amerikai tisztségviselőkkel.
2025. április 04., 08:302025. április 04., 08:30
„Jelentős előrelépés történt az ukrajnai tűzszüneti megállapodás ügyében” – jelentette Moszkva álláspontját hangoztatva Dmitrijev a TASZSZ orosz állami hírügynökség szerint.
Dmitrijev, aki az állami irányítás alatt álló Orosz Közvetlen Befektetési Alapot vezeti, szerdán és csütörtökön Vlagyimir Putyin orosz elnök megbízásából találkozott amerikai tisztségviselőkkel Washingtonban.
Dmitrijev méltatta a Donald Trump amerikai elnök vezette kormányzatot az Oroszországgal folytatott konstruktív és tiszteletteljes párbeszédért, és elmondta, hogy a két nemzet a kapcsolatok helyreállítását és elmélyítését tervezi, többek között további gazdasági együttműködés révén.
– mondta Dmitrijev.
„Az amerikai cégek készek elfoglalni azokat a réseket, amelyeket az Oroszországi Föderációt elhagyó európai vállalatok hagytak maguk után” – jelentette a TASZSZ.
A két ország tárgyal a közvetlen légi járatok visszaállításáról is.
A további megvitatott témák között szerepelt a ritkaföldfémek terén és az Északi-sarkvidéken való együttműködés – mondta Dmitrijev Washingtonban újságíróknak a Reuters szerint.
Dmitrijev szerepet játszott a Moszkva és Trump közötti háttérdiplomáciában, amikor 2016-ban megválasztották. A tisztviselőt aztán Putyin a külgazdasági kapcsolatokért felelős képviselőjévé nevezte ki, és részt vett a korai amerikai-orosz tárgyalásokon februárban Rijádban.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
Kijev már hetek óta azt állítja, hogy készen áll a teljes, 30 napos tűzszünet megkezdésére, összhangban a washingtoni javaslattal, amennyiben Oroszország is elfogadja ugyanezeket a feltételeket.
Oroszország ezt eddig elutasította, és csak részleges tűzszünetbe egyezett bele az energetikai infrastruktúrával és a Fekete-tengerrel kapcsolatban – cserébe a nemzetközi piacokhoz való hozzáférés helyreállításáért.
„Szaúd-Arábiában, tudják, feltétel nélküli tűzszünetbe egyeztünk bele” – mondta Zelenszkij.
„Oroszország még nem egyezett bele, ezt látjuk. Bár tudjuk, hogy vannak beszélgetések az amerikaiak és az oroszok között erről a témáról. Vannak nem nyilvános beszélgetések” – tette hozzá.
Oroszország jelenleg Ukrajna mintegy 20 százalékát tartja megszállva. Az orosz erők ellenőrzik Donyeck, Luhanszk, Zaporizzsja és Herszon megyék egyes részeit, és a Krím félsziget 2014-es jogellenes annektálása óta a félszigetet is birtokolják.
Ukrajna soha nem fogja a megszállt területeket orosznak elismerni – mondta Zelenszkij egy csernyihivi vállalkozói csoportnak.
„Ezek ukrán területek... ez számunkra az egyik fő vörös vonal, mindenesetre ez a területek ideiglenes megszállása” – mondta.
„De ha lehetséges olyan kompromisszumot találni, hogy ezeknek a területeknek a visszaadása idővel diplomáciai eszközökkel történjen meg, úgy gondolom, hogy valószínűleg, ami egyes területeket illeti, ez lesz az egyetlen út” – mondta.
Zelenszkij a csernyihivi régióban található Jahidne faluban mondta mindezt, amelynek lakóit a térségben hadműveletet folytató orosz katonák egy hónapig egy szűk pincébe zárva tartották.
„Azért jöttem, hogy támogassam az embereket Jahidnében, és megőrizzük emlékezetünkben azt, ami itt történt az orosz megszállás alatt.
– írta az államfő a Facebook-oldalán.
Zelenszkij kiemelte, hogy a településen már sok mindent újjáépítettek és helyreállítottak. Emellett dolgoznak azon is, hogy emléket állítsanak annak, amin az embereknek át kellett menniük. „Senki közülünk soha nem fogja elfelejteni és megbocsátani Oroszországnak azt, amit tett” – szögezte le az elnök.
Az észak-ukrajnai Jahidnében – mint az ukrán elnök emlékeztetett rá – az orosz erők több mint 350 falubelit, köztük 80 gyereket zártak be hetekre az iskola pincéjébe. Az ukrán hadsereg 2022 márciusának végén foglalta vissza Jahidnét. Az államfő a csernyihivi régió helyi települési vezetőivel folytatott találkozóján leszögezte, hogy
„Ezért semmilyen csökkentés nem jöhet szóba, mindent megteszünk azért, hogy a hadsereg megőrizze jelenlegi létszámát, amely most háromszorosa annak, ami a háború kezdetén volt” – szögezte le.
Szavai szerint az ukrán hadseregnek a háború után is tovább kell növekednie és korszerűsödnie. Zelenszkij kijelentette, hogy Ukrajna és európai, valamint amerikai szövetségesei teljes mértékben egységesek a tűzszünet mielőbbi elérése érdekében. Szerinte csak a harcok teljes beszüntetése után lehet diplomáciai párbeszédet kezdeményezni.
– szögezte le.
Az ukrán vezérkar csütörtökön a közösségi oldalain arról tájékoztatott, hogy az orosz erők támadó műveleteket hajtottak végre a donyecki régióban lévő Andrijivka település térségében, amire az ukrán erők válaszcsapást mértek, megsemmisítve az oroszok haditechnikáját és több katonáját. „Az ellenség körülbelül kétszakasznyi katonát és páncélosokat vetett be. Az ukrán csapatok hatékony műveleteinek eredményeként 12 orosz páncélos kapott találatot, ebből hét teljesen megsemmisült. Az orosz megszállók megerősítette személyi veszteségei: 18 fő megsemmisítve, 7 megsebesült” – írta jelentésében a vezérkar.
„Az ukrán hadsereg hangsúlyozza, hogy a védelmi erők szigorúan betartják a partnerekkel kötött megállapodásokat, és nem mértek csapást sem az Oroszországi Föderáció területén, sem az ideiglenesen megszállt ukrán régiókban lévő energetikai létesítményekre.”
„A tüzérségi csapások kizárólag az orosz megszálló hadsereg katonai célpontjaira irányulnak”
– szögezte le a vezérkar, kiemelve, hogy számos esetben viszont dokumentálták az orosz hadsereg tűzszünetsértését. „Március utolsó harmadában az agresszor többször is támadta Ukrajna energetikai létesítményeit a harkivi, poltavai, dnyipropetrovszki és herszoni régióban” – emlékeztetettek.
Szerhij Liszak, a keleti Dnyipropetrovszk megye kormányzója a Telegramon arról tájékoztatott, hogy
A sebesültek közül 11-et ápolnak kórházban. Dmitro Lubinec ukrán emberi jogi biztos arról számolt be a Telegramon, hogy az oroszok által elhurcolt gyerekek közül újabb kilencet sikerült hazahozni az ideiglenesen megszállt területekről, Oroszországból pedig további kettőt. Dánia kormánya újabb, Ukrajnának szánt segélycsomagot jelentett be csaknem 970 millió dollár értékben – számolt be a Jevropejszka Pravda hírportál a dán védelmi minisztérium közleményére hivatkozva.
Eközben
A NATO-Ukrajna Tanács tárgyalását megelőző sajtótájékoztatóján Andrij Szibiha hangsúlyozta: csak úgy lehet erre felkészülni, ha a nyomás fokozódik Moszkvára, és Ukrajna megerősödik. Szibiha szerint Ukrajna már bizonyította, hogy készen áll a békére.
– tette hozzá.
A külügyminiszter felhívta a figyelmet: Oroszországnak végre komolyan kellene vennie a béke kérdését, ezért most van itt az idő, hogy a nemzetközi közösség fokozza a nyomást Moszkvára – diplomáciai eszközökkel, de egyúttal elrettentéssel is.
„Bár a média jelenleg főként a globális kereskedelmi feszültségekre koncentrál, nem szabad elfelejteni, hogy Európa szívében egy valódi, teljes körű háború zajlik, és Oroszország továbbra is alapvető fenyegetést jelent a kontinensre” – húzta alá.
Szibiha elmondta, hogy a NATO-Ukrajna Tanács ülésének középpontjában Ukrajna és Európa önálló védelmi képességei állnak.
Ukrajna a költségvetésének 26 százalékát fordítja védelemre, és védelmi ipara évente több millió drónt gyárt, ami jól mutatja elkötelezettségét a biztonság iránt. Az ország már közel 40 százalékban önellátó, és célja ennek tovább növelése – taglalta.
– mutatott rá.
Hozzátette, hogy a találkozón a résztvevők megvitatják, hogyan lehet Oroszországot valódi párbeszédre kényszeríteni, valamint Ukrajna sürgető védelmi szükségleteit, a biztonsági garanciákat és egy hiteles elrettentési csomagot. Az erős és tartós biztonsági garanciák kulcsfontosságúak a békefolyamat sikeréhez, hiszen ezek nélkül fennáll a veszélye annak, hogy Oroszország újra támad – hangoztatta Andrij Szibiha.
Mindeközben
Közölte, hogy a március 18. óta tartó moratórium alatt több mint 30 orosz létesítményekre mért csapást regisztráltak, amelyek mindennapossá váltak. Ezeket a szóvivő terrortámadásnak minősítette. Az orosz védelmi minisztérium csütörtökön azt közölte, hogy az ukrán hadsereg az elmúlt nap folyamán a luhanszki, a kurszki, a belgorodi és a zaporizzsjai régióban intézett drón- és tüzérségi támadást gázipari és villamosenergetikai létesítmények ellen.
„Teljesen nyilvánvaló, hogy ezeknek a támadásoknak nincs katonai jelentőségük. Mint arra az orosz védelmi minisztérium rámutatott, minden létesítményt megbízhatóan védenek, az incidensek következményeit azonnal felszámolják, a lakosságot nem fenyegeti veszély, de ebben van a kijevi rezsim szándéka.
– mondta a tájékoztatón.
Hangsúlyozta, hogy Oroszország nem enged a provokációknak, amelyek esetleges következményeiért a felelősséget a kijevi vezetésre és „kezelőire” hárította.
Rámutatott, hogy nyugati fegyverekkel hajtják végre a csapásokat, amelyek intenzitása nem csökken, ami „megerősíti Kijev elkötelezettségének hiányát”
Véleménye szerint az Európában az ukrajnai konfliktus állítólagos rendezése érdekében meghirdetett „koalíciók” hasonlítanak az egészségtelen pszichéjű emberek által a közösségi hálózatokban létrehozott csoportokra.
– mondta az orosz külügyminisztérium szóvivője.
Zaharova kitért a Marine Le Pen francia ellenzéki politikus elleni ítéletre is.
„Úgy tűnik, mintha az európai uralkodó körök, amelyek az Európai Uniót egy, az Oroszországgal való konfrontációra irányuló katonai blokká akarják átalakítani, fokozott buzgalommal kezdték volna el kitakarítani saját politikai mezejüket” – hangoztatta.
Hangot adott álláspontjának, miszerint a Le Pen-ügy „csak egy láncszem az elmúlt hónapok politikai üldöztetésének és elnyomásának e hosszú láncolatában”.
Tanácsadói ellenzik, hogy Trump felhívja Putyint
Donald Trump amerikai elnök belső köre ellenzi, hogy telefonhívásokat intézzen Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz – jelentette az NBC News csütörtökön két meg nem nevezett tisztségviselőre hivatkozva.
Vasárnap Trump azt mondta, hogy „nagyon dühös” Putyinra, de tervezi, hogy a közeljövőben beszél vele. Trump és Putyin március 18-án telefonbeszélgetést folytatott Szaúd-Arábiában az Oroszország Ukrajna elleni háborújának befejezéséről szóló béketárgyalások közepette.
Trump belső köre ellenzi a Putyinnal való telefonbeszélgetést, amíg az orosz vezető nem kötelezi el magát a teljes ukrajnai tűzszünet mellett – mondta két meg nem nevezett kormányzati tisztségviselő.
Annak ellenére, hogy Trump napokkal korábban azt mondta, hogy beszélni akar Putyinnal, a két vezető közötti telefonbeszélgetést nem tervezték be – mondták a meg nem nevezett tisztségviselők.
Lehetséges, hogy Trump hirtelen úgy dönt, hogy beszélni akar Putyinnal, de azt tanácsolták neki, hogy ne hívja fel az orosz vezetőt, amíg Moszkva nem közli, hogy beleegyeznek a teljes tűzszünetbe Ukrajnában – mondta a két tisztségviselő.
Moszkva gesztusai alapján nem hajlandó előrelépni egy Ukrajnával kötendő békeszerződéssel kapcsolatban, és az orosz hatóságok maximalista követelésekkel álltak elő az Ukrajnával és az Egyesült Államokkal folytatott tűzszüneti tárgyalásokon.
Ukrajna beleegyezett az Egyesült Államok által javasolt teljes, 30 napos tűzszünetbe, és március 11-én azt mondta, hogy Kijev készen áll, ha Oroszország is elfogadja a feltételeket. Moszkva eddig ezt elutasította.
Szerdán Donald Trump amerikai elnök ukrajnai különmegbízottja, Keith Kellogg azt mondta, hogy Ukrajna és Oroszország már közeledik a tűzszünethez, annak ellenére, hogy korábbi jelentések szerint a következő hónapokban nem valószínű a tűzszünet.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
Izrael szerdán bejelentette a gázai katonai műveletek jelentős kiterjesztését, és közölte, hogy az enklávé jelentős területeit elfoglalják és a biztonsági zónákhoz csatolják, ami jelentős számú lakosság evakuálását vonja maga után.
Az orosz hadsereg szerdára virradó éjszaka csapásmérő drónokkal támadta Odessza, Zaporizzsja és Harkiv térségét, egy ember meghalt, sok a sebesült – közölték katonai és helyi közigazgatási hatóságok, amelyeket az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett.
A kínai hadsereg éleslövészetet gyakorolt a Kelet-kínai-tengeren a Tajvan közelében zajló meglepetésszerű hadgyakorlatok fokozásaként – közölte szerdán közleményben a Népi Felszabadító Hadsereg Keleti Hadszíntéri Parancsnoksága.
szóljon hozzá!