Kisebb mozgástér? Olaf Scholz kezét megkötheti, hogy hárompárti koalícióban kormányoz
Fotó: Olaf Scholz/Facebook
A szociáldemokrata Olaf Scholz erős, kormányzóképes vezetőként próbál mutatkozni, de nem biztos, hogy valós a kép, ráadásul a hárompárti koalícióban kisebb mozgástere lesz, mint Angela Merkelnek volt – mondta a Krónikának Boris Kalnoky. A Die Welt című német lap korábbi tudósítója arról is beszélt, hogy Klaus Iohannis államfőnek még mindig jó a megítélése Németországban.
2021. december 07., 15:082021. december 07., 15:08
Egy tanácstalan országot hagyott maga után Angela Merkel – véli Boris Kalnoky. A budapesti Mathias Corvinus Collegium médiaiskolájának jelenlegi vezetője szerint az utóbbi tizenhat évben
– fogalmazott a szakértő. Hozzátette: a CDU választási esélyeit az is csökkentette, hogy Armin Laschet személyében egy kevésbé karizmatikus kancellárjelölttel indult neki a megmérettetésnek, aki ráadásul hibázott a kampányban, amikor a tévékamerák kereszttüzében nevetett az emberi áldozatokkal járó árvízről szóló beszámoló közben.
Kalnoky azt mondta, a migrációs kérdés megítélése nem volt döntő befolyással a mostani választásokra, de a hatalomra jutott hárompárti koalíció radikális módosításokat tervez a bevándorlók ügyében.
Az új szabály különösen annak a közel másfél milliónyi töröknek jelent változást, akik ragaszkodtak török állampolgárságukhoz. Ők most szavazásra is jogosulttá válnak, a korábbi választási magatartás alapján ez a szociáldemokratáknak és a zöldeknek kedvezne. Ráadásul a német állampolgárság megszerzéséhez eddig megkövetelt nyolc év tervezett csökkentése még vonzóbbá teszi Németországot a migránsok számára” – hangsúlyozta az erdélyi gyökerekkel is rendelkező újságíró. Megjegyezte, a muszlim bevándorlók többsége konzervatív álláspontot képvisel a családról, a gyermekvállalásról, a vallásról, csakhogy azokra szavaznak, akik a számukra kedvező döntéseket ígérik, például az állampolgárság megszerzése ügyében.
Olaf Scholz leendő kancellárról Kalnoky azt mondta, erős, kormányzóképes vezetőként próbál mutatkozni, de nem biztos, hogy valós a kép. „Az eddig valóban kaotikus, a tartományok által különbözőképpen kezelt járványkezelés ügyében egy tábornok által vezetett válságstábot kíván létrehozni, központi irányítást akar” – vázolta az új kancellár járványügyben tervezett lépéseit a médiaiskola vezetője. Emlékeztette ugyanakkor arra is, hogy a hárompárti koalíció az Angela Merkelénél kisebb mozgásteret biztosít neki.
A magyar–német viszony esetében a szakértő a szoros és szerteágazó gazdasági együttműködést emelte ki, illetve azt, hogy a különböző tartományi kormányok kapcsolata kifejezetten jó az Orbán Viktor vezette magyar kabinettel. „2018 óta van egy működőképes magyar–német képlet: azokat a témákat helyezik előtérbe, amelyben jó az együttműködés. A vitatott témákat, így az LMBTQ-kérdést, a jogállamiság vagy a korrupció ügyét brüsszeli szinten kezelik” – fogalmazott Kalnoky, aki szerint eddig is volt példa arra, hogy német politikusok szerepet vállalnak a magyarországi választási kampányban, de a kormányzati szintű beavatkozás valószínűtlen.
Az újságíró úgy véli, nehéz az új berlini külpolitikát megjósolni, hiszen egyelőre csak annyit ismert, hogy egy diplomáciában nem túl járatos szociáldemokrata kancellár mellett a külügyi tárca vezetője is kifejezetten tapasztalatlan lesz. Az új külügyminiszter, a Zöldek társelnöke, Annalena Baerbock azt nyilatkozta, „feminista külpolitikát” szeretne, a fő hangsúly pedig a klímavédelmen lesz – mondta Boris Kalnoky. Emlékeztetett rá: a hárompárti kormánykoalíció a kormányprogram szerint föderális Európát szeretne.
Megalakulhat az új kormány
Megszavazta a német Zöldek tagságának többsége a szociáldemokratákkal (SPD) és a liberálisokkal (FDP) kötött koalíciós szerződést, így elhárult az utolsó akadály Németország következő szövetségi kormányának megalakítása előtt – jelentették be hétfőn Berlinben. A szociáldemokraták szombaton Berlinben rendkívüli pártkongresszuson döntöttek, a küldöttek 98,8 százaléka támogatta a megállapodást. Az FDP vasárnapi rendkívüli online kongresszusán 92,24 százalékos támogatottsággal fogadták el a dokumentumot.
A kormányalakítás utolsó előtti állomásaként ma Berlinben hivatalosan aláírják a koalíciós szerződést. Végül holnap a szövetségi parlament (Bundestag) megválasztja kancellárnak az SPD-s Olaf Scholzot, Frank-Walter Steinmeier szövetségi elnök pedig kinevezi a Scholz-kormány minisztereit.
A németországi választások eredményei nemcsak az európai nagyhatalmat, hanem az egész kontinens, így Románia számára is jelentős következményekkel járhatnak – véli Bauer Bence, a Mathias Corvinus Collegium Magyar-Német Intézetének igazgatója.
A magyarellenes megnyilvánulásokkal szembeni határozott fellépésre kérte a román hatóságokat Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár pénteken.
Meghalt a március közepén történt északmacedón diszkótűz hatvanadik áldozata, a diszkó menedzsere – közölte a Vesti.mk szkopjei hírportál pénteken. Alekszandar Karadakoszkit a baleset óta Litvániában ápolták.
Több százezer gázai lakos hagyta el otthonát menedéket keresve csütörtökön a háború egyik legnagyobb tömeges kitelepítése során, miközben az izraeli erők előrenyomultak Rafah városának romjai felé, amely része a nemrég bejelentett „biztonsági övezetnek”.
Mette Frederiksen dán miniszterelnök csütörtökön grönlandi látogatása során az Egyesült Államokkal való fokozott sarkvidéki védelmi együttműködésre szólított fel, és határozottan elutasította az Egyesült Államok azon törekvését, hogy annektálja a félig autonóm dán területet.
Az Egyesült Államok és Oroszország „jelentős előrelépést” tett az ukrajnai háborúban a tűzszünet felé – közölte Kirill Dmitrijev, a Kreml tárgyalója csütörtökön, miután a Fehér Házban megbeszélést folytatott amerikai tisztségviselőkkel.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
szóljon hozzá!