Topban. A magyar útlevél továbbra is a tíz legerősebb útiokmány listáján van
A magyar útlevél továbbra is a világ tíz legerősebb útiokmánya között van, de a román útlevél is közelít a top tízes listához – derül ki a Henley Passport Index legfrissebb rangsorából.
2025. január 09., 19:432025. január 09., 19:43
2025. január 09., 19:482025. január 09., 19:48
A listából kiderül: Szingapúr visszaszerezte helyét a világ legerősebb útleveleit rangsoroló negyedéves útlevélrangsor élén.
A Henley Passport Index szerint a kívánatos piros úti okmány birtokosai a világ 227 úti céljából 195-be vízummentesen utazhatnak.
Japán a második helyen áll a rangsorban, 193 úti célhoz vezető nyitott kapuval, és az ezüstérmet azzal szerezte meg, hogy a Covid-19-es lezárások óta újra vízummentességet kapott a szomszédos Kínába.
A harmadik helyen Franciaország, Németország, Olaszország és Spanyolország állnak, Finnországgal és Dél-Koreával együtt, ahonnan 192 célállomásra lehet bejutni előzetes vízum nélkül.
A rangsorban elfoglalt negyedik hely az Európai Unió határok nélküli schengeni térségének erejét bizonyítja, amely több mint 425 millió uniós polgár számára biztosítja a szabad mozgást. Ezt a rangsort hét uniós ország foglalja el, amelyek mindegyike 191 úti célhoz biztosít vízummentes hozzáférést: Ausztria, Dánia, Írország, Luxemburg, Hollandia, Norvégia és Svédország.
A top 10 többi részét néhány kivételtől eltekintve az európai országok uralják. Ausztrália és Görögország holtversenyben áll a 6. helyen, míg Málta, Lengyelország és Kanada a 7. helyezett.
A nyolcadik helyen Csehország és Magyarország osztozik, az Egyesült Államok és Észtország a 9. helyen áll, a 10. helyet pedig Lettország, Litvánia, Szlovénia és az Egyesült Arab Emírségek foglalják el.
Az Egyesült Arab Emírségek az index egyik legnagyobb sikertörténete a globális mobilitás terén, mivel 2015 óta további 72 úti célhoz biztosított hozzáférést, így 32 helyet javítva a 10. helyre jött fel, 185 úti célhoz való vízummentes hozzáféréssel.
Kína szintén nagy felkapaszkodó: a 2015-ös 94. helyről 2025-re a 60. helyre ugrott fel a listán.
Venezuela az első helyen áll, őt követi az Egyesült Államok, mint a második legnagyobb visszaeső: a 2. helyről hét helyet esett vissza a 9. helyre.
A dél-csendes-óceáni Vanuatu szigetcsoport a 4. helyen áll, majd a brit útlevél következik az 5. helyen – ez a korábbi első helyezett. Kanada az 5. helyen áll a vesztesek listáján, az elmúlt évtizedben három helyet esett vissza a rangsorban.
Szíria a 105. helyen áll (27 célállomással), Irak pedig a 104. helyen (31 célállomással).
Ez azt jelenti, hogy a rangsor élén és alján álló polgárok által élvezett utazási szabadság között még soha nem volt ekkora a szakadék.
A Henley & Partners londoni székhelyű, globális állampolgársági és tartózkodási tanácsadással foglalkozó cég által létrehozott, immár 20. éve működő index a Nemzetközi Légiszállítási Szövetség (IATA) exkluzív adatai alapján követi nyomon a világ 227 országában és területén a globális szabadságjogokat.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében.
Az Egyesült Államok tüzérségi lövedékeket és mobil rakétatüzérségi rakétákat szállít Ukrajnának – közölte két amerikai tisztségviselő szerdán a Reuters hírügynökséggel, napokkal azután, hogy Donald
Románia új elnöke, Nicușor Dan egy politikai szerelmi háromszög középpontjában áll, mivel Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár páneurópai pártjai egyaránt udvarolnak neki, hogy csatlakozzon hozzájuk – írja a Politico.
Románia nemzetbiztonsági okok miatt kitiltotta területéről Ion Cebant, Chisinău főpolgármesterét, a Nemzeti Alternatíva Mozgalom (MAN) vezetőjét és másik két moldovai állampolgárt – erősítette meg szerdán a bukaresti külügyminisztérium.
Nem reagált érdemben a Kreml Donald Trump azon kijelentésére, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ostobaságokat mondott neki Ukrajna kapcsán.
Románia jelentős lépéseket tett afelé, hogy figyelembe vegye a Velencei Bizottság igazságügyi törvényekre ajánlásait, amelyek az igazságszolgáltatási rendszer függetlenségével foglalkoztak – közölte az Európai Bizottság 2025-ös jogállamisági jelentésében.
Pete Hegseth védelmi miniszter nem tájékoztatta a Fehér Házat, mielőtt a múlt héten engedélyezte az Ukrajnába irányuló fegyverszállítmányok szüneteltetését, ami a kormányzaton belül nagy kavarodást váltott ki – közölte a CNN öt, a
szóljon hozzá!