Lépésről lépésre haladva őrlik fel az ukránokat – Romániát a „héják”, Magyarországot a „struccok” közé sorolja a szakértő

Pusztító hadjárat. Az orosz erők ha a vártnál lassabban is, de haladnak céljaik elérése felé •  Fotó: Ukrán katasztrófavédelem

Pusztító hadjárat. Az orosz erők ha a vártnál lassabban is, de haladnak céljaik elérése felé

Fotó: Ukrán katasztrófavédelem

Kijev és Moszkva egyaránt úgy gondolja, hogy az idő neki játszik, így a háború elhúzódására számít Stier Gábor. A szláv világot jól ismerő külpolitikai újságíró a Krónikának elmondta: a harc Ukrajnában és globális értelemben is folyik, az orosz társadalom pedig egyelőre Putyin mögött áll.

Pataky István

2022. július 18., 20:122022. július 18., 20:12

Wolfram Weimer ismert német külpolitikai újságíró szerint a nyugati fegyverszállítások, de az Oroszországgal szemben hozott szankciók sem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket, Ukrajna gyakorlatilag már elvesztette a háborút. Tálas Péter biztonságpolitikai szakértő szerint Luhanszk elfoglalása fontos politikai eredmény az oroszok számára, de még csak a kezdete a történetnek. Hol tart közel fél év után az ukrajnai háború? – kérdeztük Stier Gábortól, a szláv világgal foglalkozó Moszkvatér.com portál főszerkesztőjéről.

„Most is bebizonyosodott, hogy a háborús stratégiák az első lövés eldördüléséig alakulnak az eredeti elképzelések szerint. Így a gyors győzelemről, az ukrán rendszer megdöntéséről szőtt orosz álmok éppúgy hamar elillantak, mint az Oroszország padlóra küldését célzó nyugati tervek. A szankciók nem térdepeltették le Iránt vagy Venezuelát sem, és nem fogják céljai elérésétől eltántorítani Oroszországot sem” – mondta a külpolitikai szakújságíró.

Szerinte egy hadsereget sem lehet háború közben újrafegyverezni.

Mint fogalmazott, az ukrán hadsereg már most is úgy néz ki, mint egy fegyverkiállítás, ráadásul az eddig leszállított eszközök a mennyiség, de a minőség szempontjából sem elegendőek az áttöréshez, a háború menetének a megfordításához.

„Oroszország a kezdeti bizonytalanság után elővette a B-tervet, és a frontot leszűkítve lépésről lépésre haladva őrli fel az ukránokat. S ez a papírforma. Az ukrán hadsereg erőn felüli ellenállása elismerésre méltó, ám a jelenlegi trendek folytatódása mellett legfeljebb a háború elhúzásához elég. Vészesen fogy az élőerő, a lőszer és az üzemanyag, és a nyugati segítség eddig legfeljebb a technikában elszenvedett veszteségek pótlására elég.

Az hamar kiderült, hogy Ukrajna közvetlen nyugati segítség nélkül ebben a háborúban nem győzhet, és az orosz erők ha a vártnál lassabban is, de haladnak céljaik elérése felé”

– mondta lapunknak Stier Gábor.

Úgy véli, a Donbaszban a neheze még az oroszok előtt van, ám a felőrlő stratégia hatékony, és az őszi esők beálltáig elfoglalhatják a két megyét. „Ezzel és a Krím biztonságának megerősítésével – a szárazföldi összeköttetés megteremtésével, Mariupol és Herszon megye elfoglalásával – a Kreml elsődleges céljai teljesülnek, és akár győzelmet is hirdethetne. Ez a győzelem azonban rendkívül törékeny lenne, és az áldozatokhoz képest sem tűnik elegendőnek a siker kommunikálásához.

Idézet
Oroszország immár győzelemre van ítélve, és véleményem szerint addig nem hagyhatja abba a háborút, amíg nem töri meg Ukrajnát.

Ehhez pedig a biztonsági és gazdasági szempontokat követve el kell vágnia a tengertől, el kell foglalnia a Harkiv–Umany vonaltól délre és keletre lévő területeket. Optimális esetben ehhez még Szumi megyében is kellene egy száz kilométeres puffert létesítenie a határ nyugatra tolásával. Kérdés, hogy meglesz-e ehhez az erő és a politikai akarat” – hangsúlyozta a főszerkesztő.

Mint mondta, Kijev és Moszkva egyaránt úgy gondolja, hogy az idő neki játszik, de ez esetben is csak az egyik félnek lehet igaza.

„Így a háború elhúzódására számítok, és a Donbasz feletti orosz ellenőrzés várható megszerzése után látszik, hogy milyen irányt vesz a háború következő, olvasatom szerint harmadik szakasza. Ha egyáltalán lesz harmadik szakasz”

– tette hozzá.

Azon kérdéseinkre, hogy mit sikerült eddig elérnie Putyinnak az eredeti terveiből, belefáradtak-e az oroszok a háborúba, s érezhetők-e az oroszországi mindennapokban a háború, illetve a szankciók negatív hatásai, Stier Gábor elmondta: az eredeti terveket a Kreml teljesítette is, meg nem is.

„Az ukrán hadsereget egyrészről demilitarizálta, elpusztította a készleteinek jelentős részét, másrészről az agresszióval felgyorsította a modernizációját, felfegyverzését. Ukrajnát egyértelműen meggyengítette, hiszen az ország a kilátásba helyezett nyugati újjáépítés után sem lesz erős. Ha Moszkva területeket szerez meg, akkor a NATO-t kijjebb tolja a határaitól, ugyanakkor Ukrajna mögé végképp felsorakoztatta az észak-atlanti szövetséget és az Európai Uniót is. Ráadásul Svédország és Finnország csatlakozásával újabb 1200 kilométeres közös határa lesz a NATO-val, amely e bővítéssel ráadásul erősíti az északi szárnyát, amely az Arktisz körül a jövőben várható viták miatt komoly kihívás Moszkvának. Az úgynevezett nácitlanítás az Azov megtörésével formálisan sikerült, de a Kreml ezalatt nagy valószínűséggel a hatalom megdöntését is értette, Zelenszkij azonban a helyén van” – mondta a szakértő.

Gyorsulhat Amerika globális pozícióinak gyengülése

Stier szerint szélesebb értelemben véve az új világrendért folytatott harcban ez a háború erősítheti az úgynevezett nem Nyugatot, ez pedig felgyorsíthatja Amerika globális pozícióinak gyengülését.

„A harc Ukrajnában és globális értelemben is folyik, a csatának nincs vége, és az orosz társadalom egyelőre Putyin mögött áll. Vannak ugyan elégedetlenkedő hangok – mindenek előtt a nagyvárosi középosztály morog –, az orosz társadalmat azonban nem sikerült a Kreml ellen fordítani. Ezt mutatja, hogy Putyin támogatottsága nyolcvan százalék feletti, de a háborúé, pontosabban a „különleges katonai műveleteké” is több mint hetven.

A szankciók fájnak, ám hatásuk a hétköznapokra egyelőre nem jelentős. A hatalomnak sikerült elérnie, hogy a nagyvárosok ne nagyon érezzék meg a háborút, az élet a normális kerékvágásban folyik.

Még arra is ügyelt, hogy Moszkvába vagy Szentpétervárra ne érkezzenek koporsók. Ezt azzal sikerült elérni, hogy a déli és az Urálon túli körzetek egységei vannak a fronton” – vázolta a helyzetet a Moszkvatér.com portál főszerkesztője.

•  Fotó: Mil.ru Galéria

Fotó: Mil.ru

Mélyülhetnek a törésvonalak a nyugati országok között

Azt is megkérdeztük, meddig tart ki a Nyugat Zelenszkij ukrán elnök mellett? A külpolitikai szakújságíró szerint ez attól függ, mit értünk kitartáson.

„A Nyugat ugyanis már az újjáépítés mellett is elkötelezte magát. A szankciók, és főleg a fegyverszállítások kérdésében már nem olyan nagy az egység. Minél jobban fájnak majd a szankciók Európának, annál kisebb lesz a háború társadalmi támogatottsága. A beszélgetés elején is felmerült, hogy Nyugaton is megjelentek azok a józan hangok, amelyek szerint ezt a háborút Ukrajna nem nyerheti meg, és akár területvesztés árán is békét, vagy legalább tűzszünetet kellene kötni. Az elitek azonban még szállítják a fegyvert Ukrajnába, és az angolszászok és szövetségeseik – Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Lengyelország, Románia, a balti államok – a végső győzelemig, az utolsó ukránig harcolnának, a németek, olaszok franciák kompromisszumokra is rávennék Ukrajnát, míg sok országot, köztük Magyarországot is inkább a saját gondjaik foglalkoztatják. Támogatják ugyan a NATO és az EU erőfeszítéseit, ám csak addig, amíg az nem sérti nagyon a saját érdekeiket” – fogalmazott a főszerkesztő.

Úgy látja, ha a hadi helyzet a fronton romlik, és az ukrán vereség egyértelműsödik, akkor ezek a törésvonalak mélyülnek. Amennyiben pedig Kijev kitart, akkor a nyugati oldalon a „héják” szava marad a hangosabb, és az ő akaratuk érvényesül. Ez az akarat pedig végső soron Oroszország meggyengítése, birodalmi létének megszüntetése. Stier Gábor szerint ezért próbál Kijev minden áron sikereket felmutatni, és katonai szemmel értelmetlen és nagy áldozatokkal járó döntések árán is a hősiességét kidomborítani.

Azzal kapcsolatban, hogy meddig bírhatja a bumerángként saját magát is gyengítő Oroszország elleni szankciókat Európa, a szakértő arra hívta fel a figyelmet: a háború az ukrajnai frontok mellett az információs térben és gazdasági értelemben is dúl. Ez utóbbinak részei egyebek mellett a szankciók, és Moszkva játéka a gázszállításokkal.

„Eddig úgy tűnik, hogy az Európai Unió elszámította magát, a tél közeledtével egyre mélyebb válságba kerül, és ez nem csupán az európai versenyképességet rombolja, hanem szociális feszültségekhez is vezet. Moszkva erre számít, míg az EU csak most kezdi érzékelni, hogy mekkora nagy a baj. Megjegyezném, hogy az európai fősodor öngyilkos, ruszofóbiától kísért, és sok tekintetben ideológiai alapú lépéseivel ellentétben az Egyesült Államok nagyon is pragmatikus a szankciók kérdésében, saját érdekeit sosem hagyja figyelmen kívül, így az olajembargó esetében még visszafogottságra is intette Brüsszelt. Az ősz, és még inkább a tél kritikus lesz, és Európa sajnos már a háború kirobbanása előtt megmutatkozó, és azóta csak kiteljesedő rövidlátó politikája miatt rosszul áll ebben a harcban. Csak remélni tudom, hogy Európa kibírja a jelentős részben önmaga által előidézett nyomást, és képes lesz a korrekcióra” – fogalmazott Stier.

Ami Románia, illetve Magyarország háborúval kapcsolatos politikáját illeti, a főszerkesztő azt mondta, Romániát a „héják”, míg Magyarországot a „galambok”, vagy inkább a saját érdekeivel törődő, a háború iránt nem lelkesedő „struccok” közé sorolja.

„Románia elkötelezettsége, atlantizmusa egyértelmű, meg kell azonban jegyezni, hogy a lengyelekkel vagy a baltiakkal ellentétben felelőtlen lépésekkel nem kockáztatja a háború eszkalálódását. Úgy tűnik, értett az ukrán gépek kimentése, majd román repülőterekről történt bevetése utáni orosz figyelmeztetésből, de az igazi próbatétel számára az lesz, ha az orosz erők elérik a moldovai határt. Hozzám a pragmatikus, mérsékeltebb, a mielőbbi békét sürgető magyar álláspont áll közelebb, amely inkább a humanitárius segítségre, és nem a háború eszkalálására helyezi a hangsúlyt. Ebben persze benne van az is, hogy a magyar-ukrán viszony az elmúlt években meglehetősen feszült volt” – mondta a külpolitikai szakújságíró.

Stier Gábor ezzel az említett pragmatizmussal magyarázza, és ebben a háborús helyzetben természetesnek, szükségesnek tartja a magyar vezérkari főnök ukrajnai látogatását. A politikai kapcsolatok felmelegítésének azonban szerinte egyelőre nincs itt az ideje. Úgy véli, ahhoz előbb Kijevnek kell a kisebbségeket érintő kérdésében gesztust tennie.

„Csak remélni tudom, hogy a háború nem a nacionalizmust, a kirekesztést erősíti még tovább az ukrán politikában” – hangsúlyozta a főszerkesztő.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 03., csütörtök

Putyin–Trump-telefonbeszélgetés: Oroszország nem enged ukrajnai céljaiból

Donald Trump és Vlagyimir Putyin közel egy órán át telefonáltak az ukrajnai rendezésről, de Oroszország nem enged a céljaiból – közölte a The Guardian szerint Putyin külpolitikai tanácsadója, Jurij Usakov.

Putyin–Trump-telefonbeszélgetés: Oroszország nem enged ukrajnai céljaiból
2025. július 03., csütörtök

Többen meghaltak Chicagóban, miután autóból lövöldözni kezdett az utcán egy fegyveres

Autóból az utcán tartózkodókra nyitott tüzet egy fegyveres Chicagóban, négyen meghaltak, és 14-en megsebesültek – közölték az amerikai nagyváros hatóságai csütörtökön.

Többen meghaltak Chicagóban, miután autóból lövöldözni kezdett az utcán egy fegyveres
2025. július 03., csütörtök

Román kezdeményezés nyomán nézhet szembe bizalmatlansági szavazással von der Leyen az Európai Parlamentben

Jövő heti plenáris ülésének hétfői munkanapán vitát tarthat, csütörtökön pedig szavazhat az Európai Parlament Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ellen beadott bizalmatlansági indítvány ügyében – közölte az RTBF

Román kezdeményezés nyomán nézhet szembe bizalmatlansági szavazással von der Leyen az Európai Parlamentben
2025. július 03., csütörtök

A Hamász elutasítja a fegyvernyugvási tervet

A Hamász nyitott a gázai tűzszünetre, de egyelőre nemet mondott az Egyesült Államok által támogatott fegyvernyugvási tervre, mivel a születendő megállapodásnak a háború teljes lezárását kell eredményeznie – közölte az iszlamista fegyveres szervezet.

A Hamász elutasítja a fegyvernyugvási tervet
A Hamász elutasítja a fegyvernyugvási tervet
2025. július 03., csütörtök

A Hamász elutasítja a fegyvernyugvási tervet

2025. július 03., csütörtök

Amerikai fegyverszállítások: Rutte szerint Ukrajnának minden katonai támogatásra szüksége van, Kijev a háború meghosszabbításáról tart

Ukrajnának sürgősen „minden lehetséges támogatásra” szüksége van Oroszország elleni védekező háborújában – jelentette ki Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán a Fox News amerikai televíziónak adott nyilatkozatában, egyúttal rugalmasságot kért az Egyesült Államoktól, miután a Pentagon bejelentette, hogy szünetelteti bizonyos feg

Amerikai fegyverszállítások: Rutte szerint Ukrajnának minden katonai támogatásra szüksége van, Kijev a háború meghosszabbításáról tart
2025. július 02., szerda

Putyin: Ukrajna felfegyverzésével csak elhúzzák a harci tevékenységet, Washington szünetelteti a fegyverszállítást

A kijevi vezetés felfegyverzésével a nyugati országok csupán elhúzzák a harci tevékenységet Ukrajnában – figyelmeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnök.

Putyin: Ukrajna felfegyverzésével csak elhúzzák a harci tevékenységet, Washington szünetelteti a fegyverszállítást
2025. július 02., szerda

Trump: Izrael elfogadta a hatvan napos gázai tűzszünetet, most a Hamászon a sor

Izrael elfogadta a hatvan napos gázai tűzszünet véglegesítéséhez szükséges feltételeket – közölte Donald Trump amerikai elnök kedden.

Trump: Izrael elfogadta a hatvan napos gázai tűzszünetet, most a Hamászon a sor
2025. július 01., kedd

Izraeli cég szállíthatja Románia számára a rövid hatótávolságú légvédelmi rakétarendszereket

Románia a Rafael Advanced Defence Systems-t választotta ki a rövid hatótávolságú légvédelmi rakétarendszerek szállítására – számolt be a Jiszráel Hajom című lap hétfőn.

Izraeli cég szállíthatja Románia számára a rövid hatótávolságú légvédelmi rakétarendszereket
2025. július 01., kedd

Az EU és Ukrajna kereskedelmi kapcsolatokról szóló, a mezőgazdaságot is érintő elvi megállapodásra jutott

Az EU és Ukrajna elvi megállapodásra jutott a köztük érvényben lévő társulási megállapodás kereskedelemliberalizációs rendelkezéseinek felülvizsgálatáról.

Az EU és Ukrajna kereskedelmi kapcsolatokról szóló, a mezőgazdaságot is érintő elvi megállapodásra jutott
2025. június 30., hétfő

Hét kutyát mentettek ki a pénzügyőrök egy román furgon forró rakteréből

Hét kutya – hat kölyök és egy felnőtt tacskó – került életveszélybe egy furgon zárt rakterében víz és levegő nélkül a nyári hőségben.

Hét kutyát mentettek ki a pénzügyőrök egy román furgon forró rakteréből