Klaus Iohannis Rigában, az Egils Levits lett elnökkel tartott sajtótájékoztatón tért ki a schengeni csatlakozás témájára
Fotó: Presidency.ro
Klaus Iohannis elnök szerint lehetséges, hogy egy-két hónappal elhalasztják a döntést Románia schengeni övezetbe történő felvételéről, ha nem biztos, hogy az Európai Unió Bel- és Igazságügyi Tanácsának december 8-i ülésén pozitív döntés születne erről.
2022. november 23., 19:132022. november 23., 19:13
A román államfő erről Rigában beszélt szerda délután azon a sajtótájékoztatón, amelyet Egils Levits lett elnökkel közösen tartott. Úgy vélte, senkinek sem használna, ha Románia kierőltetne egy szavazást, amelyen nem hoznák meg a várt döntést. Az elnök viszonylag jónak ítélte Románia esélyeit a schengeni csatlakozásra, de hozzátette: egyelőre nem garantált, hogy valamennyi tagállam támogatja az ország csatlakozását a belső határellenőrzés nélküli térséghez.
Mint arról beszámoltunk, Karl Nehammer keddi, Zágrábban tett látogatása során azt mondta, hogy Ausztria nem fogja megakadályozni Horvátország schengeni csatlakozását, mivel a balkáni ország példásan teljesíti a határvédelmi követelményeket. Az osztrák kancellár ugyanakkor kijelentette, hogy „Ausztriában százezer ember van, akik törvénytelenül lépték át a határt, és közülük 75 ezren Románián, Bulgárián és Magyarországon utaztak át, anélkül, hogy az ottani biztonsági hatóságok nyilvántartásába kerültek volna”. „Ez egy biztonsági kockázatot jelent, és ezzel foglalkoznunk kell” – szögezte le Nehammer.
A kancellár kijelentésére reagálva Iohannis kijelentette, az osztrák fél által említett számokat „nagyon figyelmesen le kell ellenőrizni”. „Románia nem volt, most sem az és nem is lesz olyan ország, amely előidézné a migrációt vagy megengedné azt. Itt az ellenőrizetlen migrációról beszélek, vagyis az illegális határátlépésről” – hangsúlyozta a román elnök, miután megbeszélést folytatott Egils Levits lett államfővel. Iohannis kifejtette, az osztrák félben aggodalmat keltő migránshullám nem Románián, hanem a balkáni útvonalon keresztül ér Nyugat-Európába; Románia nem része ennek a balkáni útvonalnak, de módjában áll visszafogni az illegális migrációt.
Iohannis hozzátette, Románia bebizonyította, hogy az elvárásoknak megfelelően végzi a határellenőrzést az EU külső határainál, és ezt az elmúlt hetekben lezajlott vizsgálatok is igazolják. Hangsúlyozta, Románia bizonyítottan 11 éve készen áll a schengeni csatlakozásra. „Kedden a felvétel egyik akadályaként számon tartott együttműködési és ellenőrzési mechanizmust is megszüntette az Európai Bizottság Romániával szemben, ami azt jelenti, hogy Románia minden célkitűzését teljesítette. Ráadásul a vegyes szakértőcsoportok két ellenőrzést is tartottak Románia schengeni csatlakozásra való felkészültségével kapcsolatban, és mindkét esetben pozitív jelentés született” – emlékeztetett a román államfő.
Újabb bírálatot kapott Románia Ausztriából, ami nem kedvező jel a schengeni csatlakozás szempontjából. Karl Nehammer kancellár szerint a román határok őrizetének hiányosságai miatt migránsok tízezrei érkeztek országába.
A múlt heti budapesti EU-csúcson bemutatott Draghi-jelentés mellbe vágta és döntéshozásra indította az európai vezetőket – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
Donald Trump megválasztott elnök csütörtökön kijelentette, hogy kormánya az orosz-ukrán háborúra fog összpontosítani.
Patthelyzet alakult ki az Európai Parlamentben (EP), miután a képviselők Ursula von der Leyen 26 biztosjelöltje közül 19-et elfogadtak, de a maradék hétről – köztük Várhelyi Olivér magyar és Roxana Mînzatu román jelöltről – nem tudtak dönteni.
Izrael a Human Rights Watch (HRW) új jelentése szerint a gázai palesztinok erőszakos tömeges kitelepítésére törekszik egy olyan szándékos és szisztematikus kampány keretében, amely háborús és emberiesség elleni bűncselekménynek minősül.
Sulyok Tamás köztársasági elnök november 15-ei hatállyal Nacsa Lőrincet, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) országgyűlési képviselőjét nevezte ki a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárának – közölte a Miniszterelnökség.
Két újabb román állampolgárt azonosítottak a két héttel ezelőtti spanyolországi áradások halálos áldozatai között – közölte csütörtök este a külügyminisztérium a spanyol hatóságoktól származó információkra hivatkozva.
Schengen-taggá válhat Románia néhány hónapon belül, de még nincs semmi kőbe vésve – figyelmeztetett Cătălin Predoiu román belügyminiszter.
Donald Trump megválasztott amerikai elnök csütörtökön győzelmi ünnepséget szervezett a floridai Mar-a-Lagoban, ahol azzal büszkélkedett, hogy a republikánusok mindent megnyertek a múlt keddi választáson, amit csak lehetett.
A 2019-es tűzvész után újjáépített párizsi Notre-Dame-székesegyház december 8-tól ismét „az egész világot” fogadja.
Moszkva szerint rosszabb lenne a minszki megállapodásoknál az ukrajnai konfliktusnak a jelenlegi frontvonal mentén való befagyasztása – ezt Szergej Lavrov orosz külügyminiszter jelentette ki a Novij Mir projektnek adott nyilatkozatában.
szóljon hozzá!