Fotó: Ukrán elnöki hivatal
Nyitott a párbeszédre az ukrajnai rendezés ügyében Vlagyimir Putyin orosz elnök, de fontosnak tartja az eredményességet – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn újságíróknak nyilatkozva. Zelenszkij szerint Ukrajnának fel kell készülnie a kritikus infrastruktúra elleni orosz támadások újabb hullámára.
2023. november 13., 21:012023. november 13., 21:01
2023. november 13., 21:102023. november 13., 21:10
„Az elnök soha nem zárta ki a kapcsolatfelvételt, az elnök mindig a nyitottságát hangoztatta” – idézte az MTI Peszkovot, aki hozzátette: Putyin „mindig is a produktív kapcsolatfelvétel híve volt és marad”, amely nem magáért a folyamatért, hanem az eredmény eléréséért történik meg. Olaf Scholz német kancellárnak azzal a nyilatkozatával kapcsolatban, amelyben a Putyinnal való tárgyalás lehetőségéről szólt, azt mondta, hogy „aligha mondható el, hogy a mérleg nyelve az orosz érdekek figyelembevétele felé billenne”.
Peszkov kifejezte meggyőződését, hogy Minszk mindent megtesz a biztonság fenntartása érdekében. Az orosz védelmi minisztérium hétfőn kiadott hadijelentése szerint az orosz erők az elmúlt nap folyamán négy ukrajnai frontszakaszon 11 rohamot vertek vissza, ennek során több mint hétszáz ukrán katona esett el vagy sebesült meg. A tárca provokációnak nevezte, hogy hétfő reggel a minisztérium sajtóközpontja nevében az orosz erőknek a Dnyepertől keletre lévő területeken végrehajtott „átcsoportosításáról” értesítették a vezető orosz hírügynökségeket. A hírt, amely szerint a műveletet annak érdekében rendelték el, hogy erőket szabadítsanak fel a más irányokba végrehajtandó támadásokhoz, a TASZSZ és a RIA Novosztyi negyed órával a kiadást követően visszavonta.
Ezzel egy időben Volodimir Zelenszkij arra figyelmeztette az ukrán lakosságot, hogy a tél közeledtével készüljenek fel az infrastruktúra elleni orosz támadások újabb hullámaira, és közölte, hogy a csapatok támadásra számítanak a keleti hadszíntéren.
A brit hírszerzés korábban arról tett közzé jelentést, hogy Oroszország vélhetően már a téli rakétatámadásokra készül, ugyanis az utóbbi időben alig alkalmazták cirkálórakétáikat. Tavaly télen Oroszország több hullámban és nagy erőkkel támadta az ukrán erőműveket és más, az energiahálózathoz kapcsolódó üzemeket, és gyakori, akár 14 órás áramkimaradásokat idézett elő az országban.
Felavatták hétfőn a holland, dán, amerikai és román együttműködéssel megalapított Európai F-16-os Kiképzőközpontot (EFTC), ahol a román és más NATO-szövetséges katonák mellett az ukrán hadsereg pilótáit fogják felkészíteni.
Ami Magyarországot illeti, még mindig jelentős jogállamisági aggályok merülnek fel, és az Európai Bizottság készen áll arra, hogy minden tagállamot támogasson a jogállamiságról szóló éves jelentés ajánlásainak végrehajtására irányuló erőfeszítéseikben.
Mette Frederiksen dán miniszterelnök berlini és párizsi látogatását követően kijelentette, hogy „nagyon erős támogatást” kapott európai kollégáitól Donald Trump amerikai elnök Grönlanddal kapcsolatos terveivel szemben.
A románok, szlovákok és szerbek is kedvezőbben ítélik meg Magyarországot, mint a magyarok a szomszédos országokat – derült ki a Nézőpont Intézet frissen közzétett kutatásából.
Tartós béke Oroszországgal csak az Egyesült Államok segítségével érhető el – jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök egy interjúban, amelynek videofelvételét hétfő este közölte az ukrán elnöki hivatal.
Benyújtotta lemondását Milos Vucevic szerb miniszterelnök kedden Belgrádban.
Alig néhány hetes kutyakölyköket találtak a pénzügyőrök egy Romániában forgalomba írt kisbusz csomagterében – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhatóság (NAV) kedden a Facebook-oldalán egy videós posztban, amelynek a Bánatos gombszemek címet adták.
Harkivban ketten, Odesszában négyen megsebesültek a kedd éjszakai orosz dróntámadás következtében, lakóházakat, üzemeket, infrastrukturális objektumokat ért találat a helyi hatóságok vezetőinek beszámolói szerint, amelyeket az Ukrajinszka Pravda idézett.
Dánia erősebben kíván fellépni a grönlandiakkal szembeni hátrányos megkülönböztetés, illetve rasszizmus ellen – közölte hétfőn a koppenhágai bevándorlási és integrációs minisztérium.
Az izraeli kormányszóvivő szerint a Hamász által az Izraellel kötött tűzszüneti megállapodás első szakaszában szabadon engedendő túszok közül nyolcan meghaltak.
A májusi elnökválasztáson három napon át szavazhatnak a külföldön élő román állampolgárok az összesen 950 külképviseleti szavazóhelyiségben.
szóljon hozzá!