Hazatérhetnek? A tűzszüneti megállapodás nyomán várhatóan 33 izraeli túszt enged szabadon a Gázát irányító Hamász terrorszervezet
Fotó: Videófelvétel
A Hamász várhatóan 33 túszt enged szabadon a Dohában tárgyaló felek által véglegesítés alatt álló tűzszüneti megállapodás első szakaszában – közölte két izraeli tisztségviselő.
2025. január 14., 08:002025. január 14., 08:00
Ez hónapok óta az első pozitív jel arra, hogy az Izrael és a Hamász közötti gázai háborúban közel került a tűzszünet.
A tisztségviselők óvatos optimizmusuknak adtak hangot, hogy hamarosan bejelenthetik a megállapodást, amely megállítja a Közel-Keletet destabilizáló és a Gázai övezetet pusztító, 15 hónapja tartó harcokat, lehetővé teszi, hogy több segélyt juttassanak el az ostromlott palesztin enklávéba, és biztosítja a Hamász által az Izrael ellen 2023. október 7-én végrehajtott támadás óta fogva tartott több tucat túsz visszatérését.
Izrael úgy véli, hogy az alku első szakaszában szabadon bocsátandó 33 túsz többsége életben van – mondta egy magas rangú izraeli tisztségviselő hétfőn újságíróknak –, de valószínűleg a halott foglyok holttestei is a szabadon bocsátottak között lesznek. Az első fázisra egy kezdeti 42 napos tűzszünet alatt kerülne sor.
A magas rangú izraeli tisztségviselő szerint úgy tűnik, hogy a felek a megállapodás küszöbén állnak, és Izrael kész azonnal végrehajtani a megállapodást, amint azt aláírják.
„Az általunk kidolgozott megállapodás kiszabadítja a túszokat, leállítja a harcokat, biztonságot nyújt Izraelnek, és lehetővé teszi számunkra, hogy jelentősen megnöveljük a humanitárius segítségnyújtást a palesztinoknak, akik szörnyen szenvedtek ebben a háborúban, amelyet a Hamász kezdett. A poklot élték át” – mondta Biden.
Eközben Donald Trump megválasztott elnök a Newsmaxnak azt mondta, hogy tudomása szerint „megtörtént a kézfogás, és most fejezik be”. Trump közel-keleti különmegbízottja, Steve Witkoff korábban újságíróknak azt mondta, hogy
Egy, a tárgyalásokhoz közel álló diplomata a CNN-nek elmondta, hogy a tervek szerint kedden Dohában kerül sor a tárgyalás utolsó fordulójára, hogy rendezzék az esetleges vitás kérdéseket. Ugyanerre a napra a túszok néhány családtagja meghívást kapott, hogy találkozzon Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel – közölte a Túszok és eltűnt családok fóruma.
Kadura Faresz, a foglyok és volt foglyok palesztin bizottságának vezetője a CNN-nek hétfőn elmondta, hogy Dohába utazik, hogy tanácsot adjon a tárgyalófeleknek a szabadon bocsátandó foglyok listájáról „abban az esetben, ha az alku megvalósul”.
A 33 túsz szabadon bocsátása lenne a véglegesítés alatt álló megállapodás első fázisa. A második – a háborút lezárni hivatott – fázis elérését célzó tárgyalások a megállapodás végrehajtásának 16. napján kezdődnének.
– közölték a tisztségviselők. Az izraeli csapatok jelenléte a folyosó mentén korábban hozzájárult ahhoz, hogy a tárgyalások legutóbbi fordulója során szeptemberben meghiúsult egy lehetséges megállapodás.
Izrael egy pufferzónát is fenntartana a Gázai övezeten belül az izraeli határ mentén – mondta a tisztségviselő, anélkül, hogy pontosította volna, hogy ez a zóna milyen széles lenne – ez szintén az egyik vitás pont volt a tárgyalások során. A Hamász egyik tisztségviselője korábban a CNN-nek azt mondta, hogy a terrorszervezet azt szeretné, ha az ütközőzóna mérete visszatérne az október 7. előtti mérethez, azaz a határvonaltól számított 300-500 méterhez, míg Izrael 2000 métert kér.
A Gázai övezet északi részének lakói szabadon visszatérhetnek, de egy izraeli tisztségviselő azt állította, hogy nem részletezett „biztonsági intézkedések” lesznek érvényben.
Egy magas rangú izraeli tisztségviselő hétfőn újságíróknak azt mondta, hogy a tárgyalásokon „áttörés” történt vasárnap késő este az izraeli hírszerző ügynökség, a Moszad igazgatójának, David Barneának a katari Dohában a közvetítőkkel folytatott megbeszélésén.
„A közeljövőben létrejövő megállapodásról beszélnek – nem lehet megmondani, hogy ez órák vagy napok kérdése” – mondta a tisztségviselő.
A tisztségviselő szerint
A kormánynak időt kell hagynia a megállapodás ellenzőinek arra is, hogy a Legfelsőbb Bírósághoz forduljanak.
„Közelebb vagyunk a megállapodáshoz, mint valaha, de a dohai közvetítők még mindig várják a hivatalos válaszokat mindkét féltől” – mondta egy, a tárgyalásokról tájékoztatott arab tisztségviselő.
A Hamász összesen 251 embert rabolt el Izraelben 2023. október 7-én, és az izraeli kormány szerint 2025. január 10-én 94-en még mindig a Gázai övezetben tartózkodnak. Az eddig visszatért 157 ember nagy részét azután engedték szabadon, hogy tavaly év végén megállapodás született a Hamásszal.
Egy 7,7-es erősségű földrengés rázta meg Mianmart, épületek omlottak össze, a friss mérleg szerint pedig három személy életét vesztette, és 90 embert még keresnek.
Különböző segélyszervezetek több mint egy tucat munkatársa halt meg vagy tűnt el az elmúlt napokban Gázában, miután Izrael a kéthónapos tűzszünet összeomlását követően újra katonai támadást indított a palesztin enklávé ellen.
Brüsszel háborúra készül, de nem fenyeget háború, és Magyarország a béke oldalán marad – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
Egy amerikai bíró csütörtökön elrendelte, hogy Donald Trump elnök kormánya őrizze meg a Signal üzenetküldő alkalmazáson küldött üzeneteket, amelyekben a jemeni húszik elleni támadási terveket vitatták meg.
Egy héten belül immár harmadszor üzent közösségi oldalán a román állampolgároknak az Egyesült Államok bukaresti nagykövetsége.
Vlagyimir Putyin orosz elnök azt javasolta, hogy Ukrajnát helyezzék egyfajta ideiglenes közigazgatás alá, hogy lehetővé tegyék az új választások megtartását és a háború rendezését célzó kulcsfontosságú megállapodások aláírását.
Románia nem fog katonákat küldeni Ukrajnába, de békemegállapodás esetén az ország a kijelölt békefenntartó erők szállítási csomópontja lehet – jelentette be csütörtökön Párizsban az ügyvivő román államfő.
Legalább hat ember meghalt és kilenc megsérült, miután csütörtök reggel elsüllyedt egy turistákat szállító tengeralattjáró az egyiptomi Vörös-tenger partján fekbő Gurdaka (angolosan Hurghada) város partjainál – közölték helyi források a BBC-vel.
Házkutatást tartottak szerdán egy házban és egy üzlethelyiségben a hollandiai Heerhugowaardban, ahol letartóztatták az asseni Drents múzeum kirablásának gyanúsítottjait a romániai dák műkincsek ellopása ügyében indított nyomozás részekén.
Valerij Zalujnyij, az ukrán fegyveres erők korábbi főparancsnoka, Ukrajna jelenlegi Nagy-Britanniába delegált nagykövete azt állította: Románia arra kérte őt, hogy ne beszéljen a román területen lezuhant orosz drónok lelövéséről.
szóljon hozzá!