Készülnek a legrosszabbra. Tartalékos tiszt fegyverhasználati alapismeretekre oktatja a civil lakosokat a kárpátaljai Ungváron
Fotó: MTI/Nemes János
Aggódva követik a háborús fejleményeket a menekülés helyett az otthonmaradást választó kárpátaljai magyarok, ahová tömegével érkeznek a bajba jutottak Ukrajna minden részéről. A lapunknak nyilatkozó munkácsi, viski, mezővári magyarok elmondták, nagy a drágulás, de egyelőre minden áru kapható. A lengyel–ukrán határ menti Lembergben is sokan kitartanak.
2022. március 03., 20:122022. március 03., 20:12
2022. március 03., 21:022022. március 03., 21:02
Munkácson és egész Kárpátalján jelenleg az Ukrajna keleti, északi, harcok sújtotta részéről menekülők fogadására rendezkednek be – tudta meg a Krónika Popovics Páltól, a Munkácsi II. Rákóczi Ferenc Középiskola informatikatanárától. A pedagógus családjával, gyerekeivel együtt otthon maradt, akárcsak a közeli rokonai, a testvérei is. „Nem tervezzük, hogy elmegyünk, de persze nem tudhatjuk, mi lesz még itt. Jelenleg úgy gondoljuk, hasznosabb, ha itthon vagyunk és itt segítünk, amiben csak tudunk” – nyilatkozta lapunknak a Kárpátaljai Magyar Cserkészszövetség elnöke. Hozzátette,
Sokan elmenekültek már, a kárpátaljai magyar közösség jó része elhagyta az országot, a magyarok főként az anyaországba távoztak, rokonokhoz, ismerősökhöz.
Popovics Pál kitért arra, hogy rengeteg menekült érkezik a Latorca-parti város környékére is Kelet-Ukrajnából. Az önkormányzatok, állami szervek megszervezték a menekültek fogadását, elszállásolását, de a szálláshelyek kapacitása lassan kimerül. „Egyre több menekült jön. Jelenleg szervezetten, rendben zajlik az élet Kárpátalján, aztán meglátjuk, mi lesz.
– ecsetelte Popovics Pál. Úgy fogalmazott, fegyelem van, katonai közigazgatás működik, fokozottan ellenőrzik a szabályok betartását: alkoholt nem árusítanak a boltokban, és nincs ugyan kijárási tilalom, de azt javasolják, este 8 után ne járjanak az emberek az utcán.
„Az ide menekülő katonaköteles férfiaknak be kell jelentkezniük a katonai szerveknél, őket lajstromba veszik. Aki nagyon el akart menni, az már nekiindult a határoknak, és persze vannak még, akik fontolgatják, hogy elmenekülnek. Meglátjuk, hogyan alakul a helyzet, mi itt most megszervezzük a magunk dolgait, a segélyezéseket, a saját közösségünkkel való foglalkozás most kiemelten fontos” – mondta az informatikatanár.
Nagy a drágulás. Lakosok állnak sorba egy bankfióknál Ungváron, de egyre kevesebbet ér a pénzük
Fotó: MTI/Nemes János
Megkeresésünkre röviden nyilatkozott a kárpátaljai helyzetről Gulácsy Dániel is, a Munkácsi Református Egyházközség lelkésze. „Nagyon kevés az, amit mi magunk is biztosan tudhatunk. Kárpátalján, a mi megyénkben harci cselekmények nincsenek egyelőre, a közmű, ellátás működik, de nagyon nehéz a helyzet, a boltok rohamosan ürülnek ki” – fogalmazott a lelkipásztor.
A román–ukrán határhoz közel fekvő Visk községben élő Várady Enikő azt mondta, a környékbeliek közül rengetegen hagyták el Ukrajnát a háború kitörése óta, az otthon maradottak pedig abban reménykednek, hogy visszatérnek a békés állapotok. A Viski Jótékonysági Alapítvány vezetője a Krónikának arról is beszélt, hogy
„A háború kitörésétől kezdve naponta több ezren indulnak neki a határnak, és rengeteg a belső menekült is, aki átmenetileg itt tartózkodik a környéken. A viski önkormányzat is fogadja őket, próbálunk segíteni” – mondta Várady Enikő. Azt tapasztalják, hogy hatalmas civil összefogás jött létre egész Kárpátalján, mindenki igyekszik segíteni mindenben, amiben csak tud. „Nagyon sokan elmenekültek Visk környékéről, de egész Kárpátaljára ez jellemző: nyilván nemcsak magyarokról van szó, hanem az összes ott élő nemzetiség tagjairól. Kevesen maradtunk itt, akik ismerjük egymást, egy csomó ismeretlen érkezett a harcok sújtotta területekről. Ők azt mondják, szeretnének visszamenni otthonaikba, ha még lesz ahová” – fogalmazott Várady Enikő.
Beregszászon nincs ugyan kijárási tilalom, de azt javasolják, este 8 után ne járjanak az emberek az utcán
Fotó: Babják Zoltán/Facebook
Arról is kérdeztük, milyen nehézségeket tapasztalnak a napi ellátásban. Mint mondta, a boltokban jelenleg nem lehet cukrot, élesztőt kapni, az élesztőhiány gondot okoz a pékségeknek is.
Bár itt sincs közvetlen háborús veszély, a beregszászi kistérség mezővári körzetében is érezni az embereken, hogy félnek, bizonytalanok, aggódnak a holnap miatt. Varga Tamás körzeti elöljáró elmondta, kevesebb az utcákon az ember, de
„Az élelmiszerárak nagyon magasak, de egyelőre még meg tudunk venni mindent. A gyógyszerekkel volt egy kis elakadás, pár napig a patikákat nem tudták feltölteni, de épp ma kaptunk visszajelzést, hogy az egyik cégtől végre tudtak gyógyszert rendelni” – részletezte az elöljáró. Közölte, többek között a községben működő két pékség miatt aggódik, ahol eddig napi 1000–1200 kenyeret sütöttek, mostanság viszont csak kétnaponta sütnek 250–300-at, mivel a lakosság háromnegyede Magyarországra menekült.
„Nagyon kevesen maradtak itthon, a nyugdíjasok, idősek, betegek. Nagyon félek, hogy a pékségekben elhasználják a liszttartalékot, és akkor ők is mennek Magyarországra” – fejtette ki. Szerinte
Jelenleg a lerakatokban minden kapható, de a mennyiséget már korlátozzák. Felkészülnek a még rosszabbra is, például az áramkimaradásokra, már most igyekeznek beszerezni egy áramfejlesztő generátort, amivel a község vízellátását tudják majd biztosítani.
A hivatalos adatok alapján a 23 ezer lakosú Beregszászba és a 3000 ezres Mezővári községbe is érkeznek menekültek Ukrajna más régióiból. Őket a katonai nyilvántartásba is bevezetik, ez most kötelező. A településen egyébként
„A mi községünkbe a mai napon 38 menekült érkezett, nők és gyerekek. Az elszállásolásukat lakóházakban, családoknál oldottuk meg, többüknek vannak itt rokonaik, akiknél lakhatnak. Ezenkívül a régi óvodánk épületét szeretnénk kialakítani számukra” – fejtette ki lapunknak szerdán Varga Tamás, hozzátéve, a településnek Hódmezővásárhely segítségének köszönhetően új óvodája van, így a régi épületet egy ideje már nem használták, üresen állt, de ha megoldják a vízellátását, fűtését, akkor megfelelő hely lesz a menekülteknek. Levélben fordultak Magyarországhoz, hogy matracokkal, takarókkal, ágyneműkkel segítsék őket, ugyanakkor már most hálásak azért, hogy az anyaország befogadta a község lakóit, most ezt tartják a legnagyobb segítségnek.
Helyi lakosok álcahálókat készítenek az ukrán hadseregnek Ungvár központi terén
Fotó: MTI/Nemes János
„Megható dolog, hogy szállást, ételt, menedéket adnak nekik, az ember szavakkal ki sem tudja fejezni” – nyilatkozta a mezővári férfi, hozzátéve folyamatosan tartja a kapcsolatot a távozókkal, így tudja, hogy mindenki megkapta a számára szükségeseket. Varga Tamástól megtudtuk, a tanintézetek bezárása miatt az otthon maradt gyerekek szüleikkel tanulnak, másrészt a kulturális intézmények, színházak, múzeumok is zárva tartanak. És talán még inkább eljárnak templomba, mint eddig, a mostani bűnbánati héten együtt imádkoznak a békéért a nehéz időkben.
A nyugat-ukrajnai Lembergben (Lviv) élő ukrán lány, Lily lapunknak elmondta, habár jelenleg az országnak ezen a részén nincsenek harcok, bombázások, a folyamatos készenléti állapot a mindennapi életet itt is nagymértékben megnehezíti.
A tömegközlekedés is működik, de nagyon kevesen veszik igénybe, ugyanis biztonsági okokból ideiglenesen szünetel az oktatás, és az emberek nagy része otthon marad, csak a stratégiai fontosságú intézményekben – vasútnál, katonaságnál, a kórházakban – dolgozók járnak be munkahelyükre. A lakosság egy része elhagyta már a várost, és vidéken keresett biztonságosabb helyet. „Lembergben még nem volt lövöldözés, de mindennap többször is megszólalnak a szirénák, figyelmeztetve az esetleges veszélyekre. Ilyenkor minden alkalommal a pincébe és óvóhelyre kell szaladnunk” – mondta el a 28 éves, fordítóként dolgozó lány.
„Az ismerőseim közül is többen feliratkoztak az önkéntesek listájára, még keserűen nevettünk is azon, hogy lassan több önkéntes lesz, mint amennyire szükség lehet” – jegyezte meg. Elmondta, a kijevi eseményeket figyelve mindenki nagyon aggódik, ennek ellenére a lembergiek többsége harcok és bombázások esetén sem szeretne elmenni az országból.
– tette hozzá Lily. Megjegyezte, lelkileg nagy segítség, hogy érzik a külföldi ismerősök, barátok támogatását, reménykednek abban, hogy a NATO közbelép, és lezárja az ukrán légteret az orosz harci repülőgépek, rakéták előtt, megelőzve ezzel a lakott települések bombázását.
Gratulált az amerikai elnökválasztás győztesének, Donald Trumpnak a vatikáni diplomáciát vezető Pietro Parolin bíboros, szentszéki államtitkár, egyúttal reményét fejezte ki, hogy Trump valóban el tudja érni a most zajló háborúk leállását.
Meg kell vizsgálnunk, hogyan lehet újra béke Európában – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök az Európai Politikai Közösség csütörtöki budapesti találkozójának plenáris ülésén.
Udvariatlan, a diplomáciai protokollban egyenesen barátságtalannak nevezhető gesztust tett Klaus Iohannis vendéglátójával, Orbán Viktorral szemben csütörtökön Budapesten. Iohannisnak a magyar kormányfővel szembeni ellenérzései közismertek.
Az Egyesült Államokkal fenntartott kapcsolat alapvető fontosságú, az EU kész annak elmélyítésére, a stratégiai menetrend prioritásait teljesítve azonban aktívan kell dolgozni egy erős és szuverén Európa létrehozásán – jelentette ki Charles Michel.
A Biden-kormányzat azt tervezi, hogy a megválasztott elnök, Donald Trump 2025. januári beiktatása előtt sietteti a fennmaradó 6 milliárd dolláros katonai segély Ukrajnának történő átadását – jelentette a Politico szerdán.
Negyven ember vesztette életét szerdán a Bekaa-völgyben fekvő Baalbek keleti város környékén Libanonra mért izraeli csapásokban – közölte az ország egészségügyi minisztériuma, este pedig újabb csapások érték Bejrút déli külvárosait.
Kiléptek a Német Szabaddemokrata Párt (FDP) miniszterei a német kormányból Christian Lindner pénzügyminiszter menesztése után, Robert Habeck alkancellár viszont közölte, hogy a Zöldek maradnak a koalícióban.
Elismerte vereségét Kamala Harris amerikai alelnök, demokrata párti elnökjelölt és gratulált választási győzelméhez republikánus riválisának, Donald Trumpnak a megválasztott elnökkel folytatott szerdai telefonbeszélgetésében – közölték Harris munkatársai.
Donald Trump győzelme az amerikai elnökválasztáson a liberális és progresszív eszmék vereségét jelenti – állapította meg Robert Fico a szlovák kormány szerdai ülése után.
Jövő január 1-jén lép életbe az úgynevezett „burkatilalom” Svájcban, amelynek értelmében tilos lesz az arcot teljesen eltakaró ruhadarabot viselni közterületen – jelentette be a svájci kormány szerdán.
szóljon hozzá!