Szuverenista lett? Charles Michel önállóbb Európa kialakításáról tárgyalna a Trump által megnyert amerikai elnökválasztás után
Fotó: Európai Tanács
Az Egyesült Államokkal fenntartott kapcsolat alapvető fontosságú, az Európai Unió kész annak elmélyítésére, a stratégiai menetrend prioritásait teljesítve azonban aktívan kell dolgozni egy erős és szuverén Európa létrehozásán – jelentette ki Charles Michel, az Európai Tanács elnöke, a budapesti nem hivatalos uniós csúcstalálkozóra szóló meghívólevelében, amelyet a tagállamok vezetőinek küldött.
2024. november 07., 13:062024. november 07., 13:06
A csütörtök este munkavacsorával kezdődő, kétnaposra tervezett értekezletre szóló, az interneten is közzétett meghívólevelében Michel aláhúzta, hogy a részt vevő állam- és kormányfőknek stratégiai vitát kell folytatniuk a transzatlanti kapcsolatokról. Javaslata szerint ennek
Charles Michel tájékoztatása szerint a vezetők a munkavacsorán foglalkoznak majd a választásokat követő georgiai helyzettel, és megvitatják az ezzel kapcsolatos további szükséges lépéseket. Eszmecserét folytatnak az ENSZ-nek nyújtott uniós támogatásról, különös tekintettel a nemzetközi szervezet palesztinokat segélyező ügynökségéről (UNWRA) szóló, az izraeli parlament által nemrégiben elfogadott törvényre, mely leállítja a misszió műveleteit a palesztin területeken és Gázában.
A szabályozás végrehajtása lehetetlenné teszi az UNRWA számára, hogy teljesítse megbízatását – hívta fel a figyelmet Michel, majd hozzátette: a tagállami vezetők meg fogják vitatni, hogy a szabályozás bevezetésének milyen következményei lehetnek az Európai Unió Izraellel ápolt kapcsolatára.
– közölte Charles Michel.
„A helyzet nagyon aggasztó. Az Enrico Letta, valamint Mario Draghi által jegyzett, a versenyképességről szóló jelentések ébresztőként szolgálnak. Az elmúlt húsz évben az EU részesedése a világ GDP-jéből a felére csökkent. A versenyképes unió túlélése forog kockán. Most kell cselekednünk!” – fogalmazott.
A Mario Draghi volt olasz miniszterelnök, az Európai Központi Bank korábbi elnöke, valamint Christine Lagarde, az Európai Központi Bank jelenlegi elnöke részvételével tervezett megbeszélésnek
– jelentette ki.
„Szeretném, ha valódi politikai eszmecserét folytatnánk arról, hogyan finanszírozzuk törekvéseinket, és számba vegyük, milyen eszközök állnak rendelkezésünkre” – fogalmazott.
Charles Michel reményét fejezte ki, hogy a közös erőben rejlő lehetőségek kiaknázása által az informális csúcstalálkozó résztvevői jelentős előrehaladást érnek el, amely – mint írta – megalapozza az elkövetkező hónapok cselekvésének irányát.
„Meggyőződésem, hogy erőnk az egységünkben rejlik, amelyhez bizalomra és tiszteletre van szükség a 27 tagállam között. Biztos vagyok abban, hogy együtt nagy dolgokat érhetünk el” – zárta levelét az Európai Tanács hamarosan leköszönő elnöke.
Bassár el-Aszad szíriai elnök ismeretlen helyre távozott Damaszkuszból – jelentette vasárnapra virradóra az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja a szíriai hadsereg tisztjeire hivatkozva.
A külügyminisztérium azt tanácsolja a Szíriában tartózkodó román állampolgároknak, hogy a polgárháborús helyzet súlyosbodása miatt azonnal hagyják el az országot bármely létező és még biztonságos útvonalon keresztül.
Washington „békés, demokratikus eljárásra” szólított fel Romániában, miután az alkotmánybíróság orosz beavatkozás gyanúja miatt pénteken érvénytelenítette a teljes elnökválasztási folyamatot, mindössze két nappal a szavazás második fordulója előtt.
Több ezer ember menekült el a közép-szíriai Homszból, az ország harmadik legnagyobb városából péntekre virradóan – közölte egy háborús megfigyelő szervezet és helyi civilek.
Romániában veszélyes helyzet jött létre, az erdélyi magyarok azonban képesek felismerni és elhárítani a veszélyt – jelentette ki Orbán Viktor magyar miniszterelnök pénteken reggel a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország című műsorában a romániai <
Moszkva tagadja, hogy beavatkozott volna a romániai választásokba, miután olyan hírszerzési infomációk láttak napvilágot, miszerint egy külső állami szereplő befolyásolta az elnökválasztás első fordulóját.
Pénteken 10.30 óráig 3506 választópolgár szavazott külföldön a romániai elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A Fehér Ház utolsó pillanatos erőfeszítéseket tervez Ukrajna megsegítésére, beleértve több fegyver átadását és átfogó szankciókat Oroszország ellen – mondta Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó csütörtökön.
Emmanuel Macron csütörtök esti televíziós beszédében kijelentette, hogy kitölti francia elnöki megbizatását „annak 2027-ben esedékes végéig”.
„A román hatóságok az elnökválasztás befolyásolására tett nagyszabású és jól finanszírozott orosz erőfeszítést lepleztek le” – jelentette ki csütörtökön Antony Blinken amerikai külügyminiszter.
1 hozzászólás