Ez még csak a kezdet? Putyinról, háborúról Demkó Attilával

Ez még csak a kezdet? Putyinról, háborúról Demkó Attilával

Fotó: Krónika Live

Dr. Demkó Attila egykori diplomata David Autere néven 2019-ben publikált, Máglyatűz – a háború peremén című regényében már előrevetítette a nagyszabású fegyveres konfliktus kitörésének veszélyét. A Krónika Live kedd esti adásában a biztonságpolitikai szakértővel Pataky István és Rostás Szabolcs beszélgetett az orosz–ukrán háború kapcsán. Jelen írás az eszmecsere egy részének átirata.

Krónika

2022. március 01., 21:482022. március 01., 21:48

2022. március 01., 22:182022. március 01., 22:18

P. I.: Miért gondolják sokan, miért terjedt el, hogy Putyin magyarbarát politikát folytatna?

– A Máglyatüzet is erről írtam, hogy Oroszország ezzel manipulál. Az orosz propaganda manipulál a magyar fájdalommal, a magyarok elleni lépésekkel – azért látjuk, hogy Ukrajnában mennyi negatívum történt a magyarokkal kapcsolatban, és hát Erdélyben sem tökéletes a helyzet. Azt kell megérteni, hogy miközben az oroszok nekünk azt mondják, hogy Kárpátalját meg Erdélyt visszaadják, eközben a szélsőséges román AUR-t nagymértékben próbálják támogatni.

Idézet
Az Úzvölgye kapcsán pedig, amikor a románok rátámadtak a temetőt védő székelyekre, az orosz propaganda lázította a románokat ellenük.

Ez egy játszma az orosz szolgálatok és az orosz propaganda részéről, használják a kisebbségi kérdést a NATO meggyengítésére, ehhez persze az kellett, hogy Ukrajnában hátrányos törvénykezés és hát erőszak is legyen a magyarok ellen – ebből legalább egy műveletet az oroszok követtek el –

Kárpátalján felrobbantották a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség székházát, majd úgy tettek, mintha ukránok lettek volna –,

de a 90 százalékát a magyarellenes lépéseknek ukrán nacionalisták követték el 2014 óta. Nem történt valódi megbékélés Romániában sem, elég elmenni Aradra és megnézni a megbékélés emlékművét a román diadalívvel és a csak román jellegű szövegekkel, ez szimbolikusan sem megbékélés, amit a románok csinálnak velünk, Ukrajna meg még rosszabb, nagymértékben rontott a magyarság helyzetén, s ezt az oroszok kihasználják. Ez az oka a magyar frusztrációknak.

Idézet
Amikor én a Facebookra kiírtam, hogy emberek, nézzétek már meg, hogy Oroszország kihasználja a mi fájdalmunk, akkor kaptam hideget-meleget.

Mindezt látni kell. Ez nem azt jelenti ugyanakkor, hogy a nyugati országok nem csinálják ugyanezt, nem játszanak ezekkel a kérdésekkel. Amikor hirtelen aggódás támad az ujgurok, a tibetiek vagy a kurdok iránt, akkor ott általában geopolitikai érdekek vannak, és amikor úgy döntenek, hogy nincs rájuk szükség vagy kiegyeznek a kínaiakkal, akkor meg elengedik ezen népek kezét. Ennyire cinikus ez a játék. Egy anekdotát engedjenek meg, de olyan embertől hallottam, hogy igaz kell legyen, hogy amikor Romániának vitája támadt az Egyesült Államokkal, két dolog történt: az első az, hogy az amerikai nagykövet Kisinyovban/Chișinăuban felszólalt, és határozottan támogatta a Moldovai Köztársaság függetlenségét, ami nyilván a Nagy-Románia elleni állásfoglalás. A második történés pedig az volt, hogy elment Székelyföldre a bukaresti amerikai nagykövet, átvett egy székely zászlót, gesztust tett a székelyek felé. A románok azonnal megértették az üzenetet. A nagyhatalmak így játszmáznak, ez a való világ.

Galéria

Fotó: Krónika Live

R. Sz.: Minek tulajdonítja, hogy annak ellenére, hogy úgy tűnt, Oroszország villámháborúra készül, és arra számított, hogy néhány nap alatt letudja ezt a háborút, markáns ellenállásba ütközött? Szerintem el lehet mondani azt is, hogy az orosz hadsereg valamelyest leszerepelt, közkatonákat, 18-20 éves fiatalokat küldtek előre ágyútölteléknek, ez is sokat elmond a jelenlegi orosz katonai mentalitásról. A Máglyatűz írójaként pedig elég precízen megrajzolta az orosz elnök pszichológiai profilját, mi a véleménye a mostani Vlagyimir Putyinról, akiről egy-két héttel ezelőtt még nagyon sokan úgy gondolkodtak, hogy nem fogja megtámadni Ukrajnát? Most meg már nukleáris fegyverekkel fenyegetőzik, s sokan úgy nyilatkoztak, hogy valami nincs rendben nála, patológiai tüneteket vettek észre rajta.

– Ha most visszamegyünk 2003-ba, és megnézzük, hol tartottak az amerikaiak Irak ellen, ami egy gyengébb ellenfél volt, kisebb hadsereggel, akkor láthatjuk, hogy nem tartottak ott, mint most az oroszok Ukrajnában. Ezért én óvatosan kezelném, mikor arról beszélnék, hogy bukás-e az oroszok számára ez a hadművelet.

Szerintem maga a katonai része az nem nevezhető bukásnak, hiszen hétfőn teljesen elvágták az Azovi-tengertől az ukránokat, egy egész ukrán dandárt katlanba zártak Mariopolban

– itt több ezer emberről van szó, ez egy nagyon komoly katonai siker –, és egy egész ukrán, hadtest méretű csoportosítást úgy tűnik, hogy katlanba sikerül zárni Donbasszban. Ez még nem biztos, de azt képzeljék el, hogy ez az ukrán főerő, ha sikerül, egy Sztálingrád méretű körbezárás jöhet majd létre.

Idézet
Ha ezt a hatvanezer embert körbezárják, az a vég kezdete lenne katonai szempontból az ukránok számára.

Ezért óvatosan kezelném a főleg a nyugati sajtóra jellemző hurráoptimizmust, mert az ukrán ellenállás ugyan erősebb a vártnál, de ez nulla volt 2014-ben Krímben, két vagy három halott volt, de ők is inkább véletlenül hunytak el úgy, hogy tízezer ukrán katona adta meg magát. Ehhez képest most az ukrán ellenállás tényleg elképesztően erős, de az erőviszonyok nem az ő oldalukon állnak, és teljesen mindegy, kié az igazság, ahogy mondani szokták, Isten a nagy hadseregek oldalán van. Most az orosz hadsereg a jóval nagyobb, ráadásul azt mondanám, hogy a jobban vezetett is. Ami az ukránok oldalán van, az, hogy a hazájukat védik, míg egy orosz kiskatona nem biztos, hogy érti, neki miért kéne meghalnia Kievben vagy Harkivban.

De a történet nem erről szól, hanem inkább arról, hogy kinek milyen harckocsijai vannak, az ukrán légierőt pedig gyakorlatilag legyalulták, az első nap a földön megsemmisítették rengeteg eszközüket.

Ezekről nem beszélünk, mert miért is tennénk, nem akarjuk elszomorítani a világot. Én az összes mostani csatatéren jártam, nagyon nehezen védhető területek, a legjobb védekezési pont az ukránok számára pont a Krímnél lehetett volna, ahonnan csak három kis úton tudtak az oroszok kijönni, ott valószínűleg volt egy partraszállási művelet is, de hát arra is készülni kellett volna, ott valami nagyon rosszul sikerült az ukránoknak, mert az oroszok kitörtek a Krímből, s elérték a Donbasszt keleti irányba, nyugati irányba pedig elérték Mikolajivet. A második világháborúban egy ekkora mozgáshoz azért hetek kellettek.

Galéria

Fotó: Krónika Live

Ami Putyint illeti, nagyon sokat foglalkoztam vele, érdekelt, hogy ki ez az ember. Minden létezőt elolvastam róla, végignéztem interjúk tömegét, nyilván nem találkoztam az illetővel, bár azért a Kremlbe elmentem, meg sok helyre elmentem, ahol vannak neki érdekeltségei, villái meg egyebek.

Idézet
Egy rendkívül hideg és számító, jó taktikus, és egy nagyon nacionalista emberről beszélünk. Szokás őt a legnagyobb tolvajnak és kleptokratának beállítani a világon, de ő egy nagyon erős nemzeti érzelmű ember, ezt vissza lehet követni az elmúlt 20-25 év interjúiban.

Ebben én változást nem látok. Én úgy hallottam, hogy a magyar és a német miniszterelnökkel, a francia elnökkel órákat beszélt a történelemről, az orosz sérelmekről, arról, hogy Oroszország mit akar. Ő a történelmi örökségét építi. Amit ő Oroszországgal szemben elkövetett bűnnek képzel, azt próbálja visszafordítani, a három szláv népet akarja egyesíteni – hát szerintem Ukrajnában most nagyon rossz úton halad ebben a kérdésben politikailag. Fehéroroszországot már maga alá gyűrte, Kazahsztánt is, óriási orosz sikereket lehet tetten érni. Az viszont tényleg kérdés, én sem értem, hogy hogyan merte ezt az akciót most meglépni.

Annyira irracionálisnak tűnik a szememben ez a művelet, két héttel ezelőtt még én is azt mondtam, kicsi rá az esély. Ukrajnát meg lehetett volna „fojtani”, nem kellett volna megölni és lemészárolni az egész világ előtt.

Oroszország hihetetlenül sokat fog ezzel veszíteni nemzetközileg, és egyértelműen bekerül Kína karjaiba, nem fog majd tudni máshova menni. Az egésznek a dinamikáját még nem értjük igazán. Szerintem nem arról van szó, hogy Putyin bolond lenne, egyszerűen lehet, úgy látja, a Nyugat az ellenség, és átáll Kína felé még a gázvezetékeivel is. Lehet, hogy nemsokára egy deka orosz gáz nem fog Európába érkezni. Ezt a telet megúsztuk, de lehet, hogy jövő télen fázni fogunk. Leáll a műtrágya exportja, miközben Oroszország a legnagyobb termelő a világon. Mi lesz akkor? Tévedés azt hinni, hogy vészszankciókkal sarokba lehet szorítani az oroszokat, mert ha Putyin tényleg elhatározta, hogy ártani fog a Nyugatnak, akkor ez még csak a kezdet.

Idézet
Mert most még jön Oroszországból a földgáz, még Ukrajnán keresztül is.

A videópodcast műsorát a teljes beszélgetéssel a Krónika Facebook-oldalán és a Médiatér Youtube-csatornáján lehet visszanézni.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. május 11., szombat

António Guterres ENSZ-főtitkár humanitárius katasztrófától tart Gázában

António Guterres ENSZ-főtitkár pénteken felszólította az izraeli hadsereget, hogy ne terjessze ki a Gázai övezetben fekvő Rafah városa ellen indított támadását, mert az humanitárius katasztrófához vezet.

António Guterres ENSZ-főtitkár humanitárius katasztrófától tart Gázában
2024. május 11., szombat

Újabb 400 millió dollár értékű hadifelszerelést küld Ukrajnába az Egyesült Államok

Az Egyesült Államok 400 millió dollár értékű újabb fegyverszállítmányt és katonai felszerelést küld az ukrán hadsereg számára, közvetlenül a hadszíntérre.

Újabb 400 millió dollár értékű hadifelszerelést küld Ukrajnába az Egyesült Államok
2024. május 10., péntek

A palesztin államiság elutasításáról szóló döntés felülvizsgálatára szólította fel a Biztonsági Tanácsot az ENSZ Közgyűlés

Az ENSZ Közgyűlés határozatban szólította fel a Biztonsági Tanácsot pénteken, hogy vizsgálja felül korábbi elutasító döntését a palesztin állam elismeréséről, és tegye lehetővé, hogy Palesztina az ENSZ 194. tagállama legyen.

A palesztin államiság elutasításáról szóló döntés felülvizsgálatára szólította fel a Biztonsági Tanácsot az ENSZ Közgyűlés
2024. május 10., péntek

Heves orosz offenzíva Harkivban, az ukránok elítéltek ezreit is a frontra küldenék

Az orosz megszálló erők jelentősen növelték támadásaikat a kelet-ukrajnai Harkiv megyében, ahol heves harcok folynak, főként a régió északi, orosz határ menti része van veszélyben – közölte Oleh Szinyehubov, a megye kormányzója pénteken a Telegramon.

Heves orosz offenzíva Harkivban, az ukránok elítéltek ezreit is a frontra küldenék
2024. május 10., péntek

Hamisított alvázszám buktatta le Ártándnál a romániai kocsitolvajt

Nyugat-Európából luxuskocsit elkötő, és az alvázszámát meghamisító romániai autótolvajt tartóztatott le Ártándnál a magyar határrendőrség.

Hamisított alvázszám buktatta le Ártándnál a romániai kocsitolvajt
2024. május 10., péntek

Izrael amerikai támogatás nélkül is kész harcolni a Hamász terrorszervezet ellen, ha kell – mondja Netanjahu

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök bejelentette csütörtök este, hogy „ha Izraelnek egyedül kell helytállnia, akkor egyedül fog helytállni”, válaszul Joe Biden amerikai elnök fegyverküldeményeket befagyasztó döntésére.

Izrael amerikai támogatás nélkül is kész harcolni a Hamász terrorszervezet ellen, ha kell – mondja Netanjahu
2024. május 10., péntek

Zelenszkij szerint megállítják az orosz offenzívát, ha lesz elég fegyver, és már májusban EU-csatlakozási tárgyalásokat kezdene

Ukrajna képes lesz hatástalanítani az orosz offenzívát, ha szövetségesei növelik a fegyverszállításokat – jelentette ki Volodimir Zelenszkij elnök csütörtökön.

Zelenszkij szerint megállítják az orosz offenzívát, ha lesz elég fegyver, és már májusban EU-csatlakozási tárgyalásokat kezdene
2024. május 10., péntek

A Hamász felállt a tárgyalóasztaltól a Rafah elleni támadás miatt

A Hamász palesztin iszlamista szervezet felfüggesztette a kairói tűzszüneti és fogolycsere-tárgyalásokat Izraellel amiatt, hogy utóbbi elindította szárazföldi támadását a Gázai övezet déli határán található Rafah város ellen.

A Hamász felállt a tárgyalóasztaltól a Rafah elleni támadás miatt
2024. május 09., csütörtök

Nukleáris együttműködésről, milliárdos beruházásokról tárgyalt Orbán és Hszi Csin-ping

Jelen pillanatban 6400 milliárd forintnyi kínai beruházás zajlik Magyarországon – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Hszi Csin-ping kínai államfővel közösen tett sajtónyilatkozatában, csütörtökön Budapesten.

Nukleáris együttműködésről, milliárdos beruházásokról tárgyalt Orbán és Hszi Csin-ping
2024. május 09., csütörtök

A keleti-nyugati együttműködés nem veszély, hanem lehetőség: a kínai elnököt fogadta a magyar államfő

A Budai Vár Oroszlános udvarában ünnepélyes katonai ceremónia keretében Sulyok Tamás magyar köztársasági elnök fogadta Hszi Csin-ping kínai államfőt. Az eseményen jelen volt Orbán Viktor miniszterelnök is.

A keleti-nyugati együttműködés nem veszély, hanem lehetőség: a kínai elnököt fogadta a magyar államfő