Előnyben Maia Sandu pártja, az AUR is megméretteti magát Moldovában, a júliusi választásokon

A korábban Maia Sandu köztársasági elnök vezette Nyugat-barát PAS párt a törvényhozási választások esélyese •  Fotó: Reuters

A korábban Maia Sandu köztársasági elnök vezette Nyugat-barát PAS párt a törvényhozási választások esélyese

Fotó: Reuters

Moldovában hónapok óta ádáz belpolitikai válság dúl egyebek között az alkotmánybíróság, a legnagyobb parlamenti frakcióval rendelkező oroszbarát szocialisták és a nyugati orientációjú, Romániával szorosabb kapcsolatra törekvő Maia Sandu elnök és pártja főszereplésével. A közelgő törvényhozási választások előtt kis lépéselőnyben van az államfő formációja.

Pataky István

2021. június 26., 14:272021. június 26., 14:27

Alaptörvény-ellenesnek minősítve megsemmisítette a rendkívüli állapot bevezetésére vonatkozó parlamenti döntést április végén a Moldovai Köztársaság alkotmánybírósága, megnyitva az utat az előrehozott választások előtt, amelyeket az államfő július 11-re tűzött ki. Barabás T. János, a budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető elemzője lapunk megkeresésére elmondta: a májusi felmérések alapján három párt jut be a chișinăui törvényhozásba:

a Maia Sandu köztársasági elnököt adó liberális Nyugat-barát Akció és Szolidaritás Pártja (PAS) negyvenszázalékos eredményre számíthat,
az oroszbarát, szuverenista szocialisták (PSRM) harmincöt százaléknyi támogatásnak örvendenek, a populista, oroszbarát Șor párt pedig tíz százalékkal végezne a harmadik helyen.

A szakértő szerint a végeredmény változhat a PAS javára a Nyugaton élő moldo­vaiak szavazataival, de még így is nehezen lesz többségük a százfős törvényhozásban. „Ebben az esetben elhúzódó kormányalakítási tárgyalások várhatók, és ha a PAS elbukja a kormányalakítást, a szocialisták a Șor párttal próbálhatnak majd kormányt alakítani” – fogalmazott Barabás T. János. Hozzátette: az utóbbi forgatókönyv valószínűtlen, mert a Șor párt névadó elnökét sikkasztásért körözik, állítólag Izraelben bujkál, így zsarolható, tehát akár Sanduékat is támogathatja az Orhei városát irányító sikeres polgármester és bukott bankigazgató Ilan Șor – ha nem is kormánykoalícióban, de törvényhozási szavazással.

Döntés a színfalak mögött?

Az elemző fontosnak tartotta kiemelni, hogy Maia Sandu elnök felügyeli a titkosszolgálatot, és az ügyészségek élére is az ő emberei kerültek az elmúlt években, így várhatóan a szocialista pártelnök, volt államfő Igor Dodon ellen is felhozhatnak korrupciós vádakat, ezáltal is befolyásolva a kormányalakítást.

Tovább bonyolódhat a helyzet, ha átlépi a hatszázalékos parlamenti küszöböt az öt százalék körüli támogatottságú nagy román, fasisztoid, a romániai választásokon meglepő sikert elérő Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) moldovai listája, illetve az egyszerre EU- és oroszbarát Renato Usatîi Blokk.

„A kormányalakítás a színfalak mögött fog eldőlni, és olyan biztonsági, nemzeti témák körül folyik majd a vita, mint például az energiapolitika, a chișinăui repülőtér koncessziója, az orosz nyelv hivatalossá tétele. De terítéken lesznek az üzleti témák, hiszen az EU és Oroszország is felajánlott a választások előtt több száz millió dolláros segélyt a gazdasági mélyrepülésben lévő Moldovának. Ez utóbbi pénzekből infrastruktúrát szeretne építeni a törvényhozás, de persze nem mindegy, kitől, milyen feltételekkel fogadják el a segélyt” – hangsúlyozta Barabás T. János.

Szerinte Maia Sandu pártjának van nagyobb esélye, hiszen a lakosság többsége EU-s integrációt akar, körülbelül egymillió moldovai dolgozik Nyugaton, míg Oroszországban csupán háromszázezer vendégmunkás él a kis posztszovjet köztársaságból. Kiemelte:

a moldovai tiszteket, politikusokat, újságírókat, tanárokat tömegesen és évek óta „továbbképzik” Romániában, és bár Bukarest nem tartotta be az útépítéssel, valamint a gáz- és áramexporttal kapcsolatos ígéreteit, egyre erősebb klientúrája van Chișinăuban.

Sandu esetleges kisebbségi kormányát kívülről támogathatják renegát politikusok más pártoktól.

„Ha ez mégsem sikerül, akkor elhúzódó belpolitikai válság várható, akár újabb előre hozott választásokkal” – vetítette elő a moldovai instabilitást Barabás T. János.

Arra a kérdésre, hogy megerősödhetnek-e a Moldovai Köztársaságban a nyíltan egyesüléspárti erők, így az ottani megmérettetésen is induló Románok Egyesüléséért Párt (AUR), az elemző elmondta: a felmérések alapján a moldovai AUR beszippantotta a kis románbarát pártokat, amelyek eddig egy-egy romániai hatalmi csoporthoz tartoztak.

„Erre a manőverre a bukaresti kormány képtelen lenne, egyedüli lehetséges kivitelező a Klaus Iohannis elnök által vezetett nemzetbiztonsági tanácsot domináló szolgálatok, és utóbbiak média-, illetve üzleti holdudvara.

Idézet
Az egyesüléspártiak koncentrálása veszélyes, hiszen egy fasisztoid mozgalomra bízza a nemzetpolitikát”

– hangsúlyozta lapunknak a szakértő. Hozzátette: a moldovaiak lokálpatriotizmusa miatt nem valószínűsíthető nagy siker az AUR-nak.

Árnyaltabb orosz hozzáállás

Ami az oroszbarát pártok kampányüzeneteit, esélyeit illeti, Barabás T. János Moszkva minimális érdekének nevezte, hogy Moldova ne közeledjen a NATO-hoz, a szakadár Dnyeszter-mellékiek használhassák a repülőteret, a Moldován áthaladó, a Balkán felé tartó orosz gáz- és áramvezetékek zavartalanul működjenek, s zavartalan legyen az orosznyelv-használat.

Idézet
Ezek eléréséhez finomodnak Oroszország eszközei. A Kreml befolyáspakettjének megszerzéséhez a szocialisták, a Șor Párt és az Usatîi-féle formáció árnyalt üzeneteket használ, a román propaganda állításaival szemben például egyik sem ellenzi nyíltan az európai uniós integrációt”

– mondta az elemző. Szerinte az árnyaltabb orosz hozzáállás hatékonyabb, mint az eddigi dörgedelmes oroszbarát retorika, s azt jelzi, hogy a Kreml keresi az Oroszországgal együttműködő politikusok újabb nemzedékét a kiöregedő Igor Dodon volt elnök helyett.

A Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető elemzője úgy véli, a Kreml eddig felülkerekedett amerikai és román ellenfelein az információs és titkosszolgálati küzdelemben, de ez is változóban van. Emlékeztetett rá: a tavalyi moldovai elnökválasztások során már a romániai szerverről küldött Sandu-párti SMS-ek, internetes üzenetek sikeresebbek voltak, mint az orosz propaganda.

Idézet
Ha az orosz befolyáspakettet elfogadják Sanduék a választások utáni kulisszák mögötti megbeszéléseken, akkor akár politikai stabilitás is várható Moldovában”

– összegzett Barabás T. János.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 25., péntek

Putyin: csakis „a terepen kialakuló realitásokból kiindulva” tárgyalunk az ukrajnai tűzszünetről

Mintegy kétezer ukrán katonát bekerítettek az orosz erők a kurszki régióban – közölte Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön Kazanyban, a BRICS-országok csúcstalálkozója alkalmával megtartott sajtótájékoztatóján.

Putyin: csakis „a terepen kialakuló realitásokból kiindulva” tárgyalunk az ukrajnai tűzszünetről
2024. október 24., csütörtök

„Székelyesen segíts minket odaátról” – Eltemették Potápi Árpád Jánost

Eltemették az október 17-én, 57 évesen elhunyt Potápi Árpád Jánost csütörtökön.

„Székelyesen segíts minket odaátról” – Eltemették Potápi Árpád Jánost
2024. október 24., csütörtök

Mélyponton az amerikai kampány: lefasisztázta Harris Donald Trumpot

A CNN szerdai műsorában „fasisztának” és „instabilnak” nevezte Donald Trumpot, republikánus ellenfelét Kamala Harris alelnök és demokrata elnökjelölt.

Mélyponton az amerikai kampány: lefasisztázta Harris Donald Trumpot
2024. október 24., csütörtök

Iraki és szíriai terrorista célpontokon állt bosszút Törökország a terrortámadásért

Irak északi részében és Szíriában található „terrorista célpontok” ellen intézett támadást a török hadsereg az Ankarában elkövetett merénylet után, és 32 célpontot megsemmisített – közölte a török védelmi tárca szerda éjjel.

Iraki és szíriai terrorista célpontokon állt bosszút Törökország a terrortámadásért
2024. október 24., csütörtök

Elismerte a Hezbollah, hogy Izrael a potenciális új vezetőjével is végzett

A Hezbollah megerősítette Hásem Szafieddin halálát, aki egyike volt azoknak, akik a csoport élére kerülhettek volna Hasszán Naszrallah vezető meggyilkolása után.

Elismerte a Hezbollah, hogy Izrael a potenciális új vezetőjével is végzett
2024. október 24., csütörtök

Már Washington is azt mondja, hogy észak-koreai katonák érkeztek Oroszországba

Megerősítette szerdán a washingtoni Fehér Ház egy tisztségviselője, hogy értesüléseik szerint október elején észak-koreai katonák érkeztek Oroszország keleti részébe.

Már Washington is azt mondja, hogy észak-koreai katonák érkeztek Oroszországba
2024. október 23., szerda

Magyar Péter október 23-án: 1956 zsinórmérték, a jövő hazaszerető vezetőit keressük

Zsinórmértéknek, nemzeti minimumnak nevezte 1956-ot a Tisza Párt elnöke pártjának a forradalom és szabadságharc 68. évfordulója alkalmából Budapesten, a Széna téren rendezett megemlékezésén.

Magyar Péter október 23-án: 1956 zsinórmérték, a jövő hazaszerető vezetőit keressük
2024. október 23., szerda

Terrortámadás halálos áldozatokkal Ankarában

Robbanás történt és fegyverropogás hallatszott szerdán a TUSAS török repülőgépgyártó vállalat székhelyénél Ankara külvárosában, Ali Yerlikaya török belügyminiszter bejelentése szerint terrortámadást követtek el.

Terrortámadás halálos áldozatokkal Ankarában
2024. október 23., szerda

Orbán Viktor: 1956 tanulsága az, hogy csak Magyarországért és a magyar szabadságért szabad harcolnunk

Nekünk 1956 tanulsága az, hogy csak egyetlen dologért, Magyarországért és a magyar szabadságért szabad harcolnunk – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján tartott ünnepségen szerdán Budapesten.

Orbán Viktor: 1956 tanulsága az, hogy csak Magyarországért és a magyar szabadságért szabad harcolnunk
2024. október 23., szerda

Szeretett minket: negyedik enciklikájával rukkol elő Ferenc pápa

Ferenc pápa negyedik enciklikája csütörtökön jelenik meg, és szemléletváltást sürget a világ mai kihívásaival szemben – közölte a Vatikán.

Szeretett minket: negyedik enciklikájával rukkol elő Ferenc pápa