Fotó: Facebook/Európai Parlament
Magyarázkodásba kezdett a Ciucă-kormány, miután az Európai Bizottság kifogásolta az alkotmánybíróság arra vonatkozó állásfoglalását, hogy a román alaptörvény elsőbbséget élvez az uniós jog felett. A kérdés nem csak Románia kapcsán merült fel, Varsó éles vitát folytat Brüsszellel egy hasonló lengyel alkotmánybírósági döntés miatt. Másfél évvel ezelőtt Németország taláros testülete kérdőjelezte meg az EU-s jog elsőbbségét.
2022. január 10., 19:312022. január 10., 19:31
Románia nem is reménykedhet a schengeni csatlakozásban, ha nem érvényesíti az európai bíróság döntését, miszerint az uniós jogrendszer a tagállami felett áll. Ezt Ramona Chiriac, az Európai Bizottság bukaresti képviseletének vezetője jelentette ki egy interjúban. Szerinte az európai jog elsőbbsége arra kötelezi a bírákat, hogy ne vegyék figyelembe a román alkotmánybíróság uniós joggal ellentétes határozatát. Chiriac emlékeztetett arra:
A román alkotmánybíróság december végén állásfoglalásban mondta ki Románia alaptörvényének elsőbbségét az európai uniós jog felett. A taláros testület az Európai Bíróság egyik december közepi ítéletével kapcsolatban foglalt állást, s jelezte, hogy az nem hajtható végre az ország alkotmányának módosítása nélkül. Nicolae Ciucă miniszterelnök ezt követően azt nyilatkozta, hogy a román alaptörvény nyilvánvalóvá teszi: az EU jogrendszerének irányadó része Romániára is vonatkozik.
Cătălin Predoiu igazságügyi miniszter szerint az általa vezetett tárca, illetve a kabinet álláspontja nem változott az uniós jog elsőbbségére vonatkozóan, s ezt novemberben levélben, decemberben pedig kétoldalú találkozón is közölték Didier Reynders biztossal, az Európai Bizottság jogérvényesülésért felelős tagjával.
Varga Attila, az alkotmánybíróság tagja egy novemberi, kolozsvári konferencián azt mondta, annak ellenére, hogy Bukarest előszeretettel vesz át államszervezeti megoldásokat a franciáktól, az alkotmány és az alkotmánybíróság tekintetében a német szövetségi esetgyakorlatot részesíti előnyben.
Mint fogalmazott, Románia alkotmánybírósága szerint az uniós jognak nem lehet elsőbbsége a tagállami alkotmánnyal, csak a jogszabályokkal szemben.
Brüsszel vitája a román alkotmánybírósággal már korábban kezdődött. Tavaly október végén az Európai Bizottság levélben kért magyarázatot a bukaresti kormánytól egy korábbi alkotmánybírósági határozattal kapcsolatban, amely úgyszintén elutasította az uniós jog elsőbbségét a romániai döntéssel kapcsolatban.
Brüsszel 2021 őszétől Lengyelországot is támadja egy hasonló döntés miatt. A lengyel alkotmánybíróság határozata szerint ugyanis a varsói igazságügyi reform ügyében hozott elmarasztaló európai bírósági ítéletet nem kell végrehajtani, mivel Lengyelország alkotmánya elsőbbséget élvez az EU-s jog felett. Magyarország támogatásáról biztosította Varsót.
– fogalmazott akkor Varga Judit magyar igazságügy-miniszter. 2020 májusában a német alkotmánybíróság egyik ítélete váltott ki éles vitát Brüsszellel, miután a testület szabálytalannak minősített egy európai központi banki intézkedést, és elfogadhatatlannak egy európai bírósági értelmezést.
Az ukrán elnök szerdán a kárpátaljai kistérségek (területi közösségek) és járások vezetőivel folytatott megbeszélésen kijelentette, hogy olyan kétoldalú dokumentum készül Ukrajna és Magyarország között.
Akciócsoport jön létre, amely megvizsgálja, mire van szükség egy olyan logisztikai központ kialakításához a spanyolországi Castellon tartományban, amely támogatást nyújthat az ott élő román állampolgároknak. Nőtt a természeti csapás áldozatainak száma.
Bezár Európa utolsó, Vlagyimir Iljics Leninnek szentelt múzeuma a finnországi Tamperében.
Az eddigi információk szerint nincsenek román állampolgárok a spanyolországi árvizek halálos áldozatai között; 22 román állampolgárt eltűntként tartanak nyilván – nyilatkozta csütörtökön Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A múlt hétvégi vitatott georgiai parlamenti választásokon leadott szavazatok részleges újraszámlálása megerősítette a kormánypárt győzelmét – közölte a választási bizottság csütörtökön az AFP francia hírügynökséggel.
Lezárják az orosz ostrom által fenyegetett donyecki Pokrovszk városának egyes részeit a védelmi előkészületek miatt – mondta Szerhij Dobrjak, a pokrovszki katonai közigazgatás vezetője a Szuszpilne közszolgálati médiumnak szerdán.
Az Egyesült Államok megpróbál „diplomáciai megoldást találni minden érintett féllel” – mondta Matthew Miller külügyminisztériumi szóvivő szerdán az Egyesült Államok és Izrael Libanonról folytatott tárgyalásait megelőzően.
A madridi kormány szerda esti tájékoztatása szerint 95-re emelkedett az özönvízszerű esőzések következtében kialakult áradások halálos áldozatainak száma Spanyolországban. A román külügy is közölte a potenciális román áldozatok számát.
Bizalmas volt Kijev és a Fehér Ház között az a sajtóban megjelent információ, hogy Ukrajna Tomahawk rakétákat is kérne az Egyesült Államoktól – jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerdán.
Legkevesebb 63 halálos áldozata van az özönvízszerű esőzések következtében kialakult áradásoknak Spanyolországban – közölték a hatóságok szerdán. Médiajelentések szerint a katasztrófa során több román állampolgár is életét vesztette.
szóljon hozzá!