Elemzők: hiába a lelőtt orosz rakéták, a Kijev elleni légi hadjáratból nem az ukránok jönnek ki jobban

Sebezhető hatékonyság. A Patriot ütegek jól teljesítenek, de ha megsérülnek, az súlyos rést jelent az ukrán légvédelmi pajzson

Sebezhető hatékonyság. A Patriot ütegek jól teljesítenek, de ha megsérülnek, az súlyos rést jelent az ukrán légvédelmi pajzson

Bár tény, hogy a nyugati légvédelmi rendszerek – elsősorban az amerikai Patriotok – jelentős sikereket könyvelhettek el a májusban Kijev ellen végrehajtott orosz légitámadások során, hiszen a kilőtt rakéták és drónok többségét lelőtték, összességében az oroszok jöttek ki jobban belőle – vélik biztonságpolitikai szakértők.

Balogh Levente

2023. május 19., 21:142023. május 19., 21:14

2023. május 19., 22:072023. május 19., 22:07

Demkó Attila közösségi oldalán rámutatott: bármekkora is az oroszok által eltalált Patriot sérülése, bármennyi Kinzsalt lőttek le az ukránok (egyikre sincs perdöntő bizonyíték), egy dolog bizonyos: az ukránok több mint 30 Patriot rakétát lőttek ki 2 perc alatt, méghozzá fotók alapján PAC-3-ast, aminek darabja 4,1 millió dollár. De nem csak Patriot volt, így 130-160 millió dollár közötti a nyugati rakéta ára, ami megvédte (vagy nem) a Patriot üteget.

„A 6 Kinzsal 60 millió dollár, az egész orosz kilőtt tétel 100 millió alatt van. A Patriot valamilyen szintű sérülését is beleszámítva a híradásokkal ellentétben ez nem ukrán védelmi siker, ezt az oroszok nyerték.

Egy jó ismerősöm házától 200 méterre esett le egy szétlőtt Geranium drón. Ő kintről nézte, mi folyik, miközben családja és szomszédai a pincéjében töltötték az éjszakát. Senki sem aludt. Felül a számok, alul a valóság 2-3 millió ukránnak Kijevben és környékén. Mindenki gondoljon bele, mi van a hírek mögött – minden nap emberi tragédiák” – mutatott rá Demkó Attila.

Eközben Robert C. Castel szintén közösségi oldalán „légi Bahmut” kialakulásáról ír a Kijev elleni légicsapások kapcsán. „A főként szimbolikus jelentőségű bahmuti hadszíntérhez hasonlóan egy hasonlóan

egyre inkább szimbolikus jelentőségű »légi Bahmut» kialakulását látjuk.

A Patriot rendszerek és a többi ukrán légvédelmi eszköz feladata a hátország és a fronton harcoló ukrán csapatok védelme kéne legyen. A Kinzsal és a többi orosz stratégiai csapásmérő eszközök feladata az ukrán magas értéket képviselő célpontok pusztítása lenne. Ami azonban kialakulóban van, az egy olyan párbaj a két fegyvernem között, ami egyre inkább elszakad a háború lényegétől. A Patriot túléléséhez további légvédelmi rendszerekből álló testőrségre van szükség. Ezekre igen nagy szükség lenne máshol. A Patriot elleni hatékony támadásokhoz különböző irányból bevetett, különböző eszközökre van szükség. Elsősorban a csúcsragadozónak számító méregdrága hiperszonikus rakétákra. Ezekre is igen nagy szükség lenne máshol.

A párbaj jelenlegi mérlege hitvallás kérdése.

korábban írtuk

„Példátlan hevességű” légitámadást intéztek az oroszok Kijev ellen
„Példátlan hevességű” légitámadást intéztek az oroszok Kijev ellen

Példátlan hevességű légitámadást indított csütörtökön reggel az orosz hadsereg Kijev és több más ukrajnai célpont ellen – közölték az ukrán hatóságok. A támadásra akkor került sor, amikor egy kínai diplomata tartózkodik az ukrán fővárosban.

Az ukránbarát kommentátorok szemében, minden orosz eszköz, ami a Patriotra rontva amortizálódik, egy potenciális légiragadozóval kevesebb. Az oroszbarát elemzők számára a Patriot megsebzése már a párbaj kezdetén egy igen biztató jel a jövőre nézve. Mindkét drukkertábor a másik fél csodafegyverének a kudarcát ünnepli. Mi a valódi tét és hogyan lehet ezt felmérni? Tegyünk egy gondolatkísérletet. Mi történik, ha Oroszország utolsó Kinzsalja és Kalibrje elvérzik? Nem a világ vége. A nagy számban rendelkezésre álló siklóbombákkal és nagy hatótávolságú drónokkal a stratégiai bombázás úgy-ahogy folytatható. Mi történik, ha az ukránok utolsó Patriot rendszere is működésképtelenné válik? Gondolok itt elsősorban a kezelőszemélyzetre és/vagy a radarokra. Ukrajna igen hamar elveszíti a légvédelmi rendszere legfelsőbb rétegét és ezzel megnyílhat az út az orosz légierő előtt. Az ukrán légvédelem a legjelentősebb sikereit, egy sajátságos, gyorsan mozgó gerilla-harcászattal érte el. Nem kizárt, hogy a brjanszki huszárvágás is egy ilyen típusú akció volt.

A gyorsan kialakuló légi Bahmut egy markánsan asszimetrikus megmérettetés, ami egyértelműen az oroszoknak kedvez”

– mutatott rá Robert C. Castel, aki azt is hozzátette: érdemes lenne újra átgondolni ennek a hadjáratnak a logikáját.

Légi csapás. A Kinzsal rakéták elfogyhatnak, de helyettük még jócskán akad támadóeszköze az orosz hadseregnek •  Fotó: Wikipédia Galéria

Légi csapás. A Kinzsal rakéták elfogyhatnak, de helyettük még jócskán akad támadóeszköze az orosz hadseregnek

Fotó: Wikipédia

Egy másik posztban arra hívta fel a figyelmet, hogy a szakértők még hónapokon át marakodni fognak azon, hogy ki nyerte meg a Kinzsal és a Patriot közötti első rangadót. Rámutatott: ez a meddő vita csupán „álcázóköd” a támadás valódi jelentőségének az elkendőzésére.

„A támadás valódi jelentősége, hogy a Nyugat légvédelmének a zászlóshajója nem volt képes megvédeni még saját magát sem egy többrétegű és többvektorú orosz támadás ellen.

Tény. A legaggasztóbb, hogy itt nem egy egyszeri bakiról van szó, mint az 1991-es szaudi Patriot-fiaskó esetében” – hangsúlyozta az Izraelben élő, nemrég Erdélyben előadássorozatot tartó szakértő.

Ezt követően több korábbi incidenst idézett fel.

„2022. március 10-én több NATO-tagállam légvédelme elvétett egy ósdi TU-141-es drónt, ami a végén Zágrábnál randizott az anyafölddel. 2022 november 15-én egy ukrán légvédelmi rakéta landolt lengyel területen áldozatokat szedve. A napokban egy ósdi orosz Kh-55 cirkálórakéta roncsait találták meg Lengyelországban. Post factum, miután az Úr valamelyik évében úgy csúszott át a határon, hogy senki sem vette észre.

Ezt magyarul úgy hívják, hogy a NATO légvédelme az összes vizsgáját elbukta.

Az esélyegyenlőség elve alapján bizonyítottan átengedett mindent. Hiperszonikus rakétát, drónt, cirkáló robotrepülőgépet és légvédelmi eszközt. Tény. Mindezt háború idején, amikor a légvédelemnek igencsak résen kéne lennie. Mindezt úgy, hogy a kijevi támadást kivéve az eszközök spontánul érkeztek, egyesével. Zavarás, megtévesztés és maszkirovka nélkül. Mindezt úgy, hogy a valóban veszélyes ellenfeleinket, az Avantgardot, Cirkont és az orosz meg a kínai lopakodókat még nem láttuk” – figyelmeztetett Robert C. Castel.

Nem légi harcokra kellenek az F-16-osok
Robert C. Castel biztonságpolitikai szakértő szerint az Ukrajnának várhatóan átadandó F-16-os vadászgépek jelentősége nem abban áll majd, hogy légi harcokba bocsátkozzanak az oroszokkal. „Azok, akik az Angliai Csatához hasonló gigantikus légiharcokat vizionálnak Ukrajna felett, valószínűleg csalódni fognak” – mutatott rá pénteken közösségi oldalán.

„Látva a még mindig jelentős kihívást, amit egy szétesőben lévő, haldokló ukrán légvédelmi rendszer jelent az oroszok számára, megérthetjük, hogy mekkora árnyékot vethet egy nagyságrendekkel erősebb és még nagyrészt érintetlen orosz légvédelem.
Akik bármilyen illúziót táplálnak az F-16-os mágikus képességeivel kapcsolatban, azoknak a figyelmébe ajánlom az izraeli F-16-os lelövését a szír légvédelem által 2018. februárjában. Amit egy közepes légvédelem megtehet világelső pilótákkal, azt egy világelső légvédelem biztos megteheti gyorstalpalón átképzett ukrán pilótákkal. És akkor még nem is beszéltünk a modern orosz vadászrepülők hordáiról, amik egy teljes generációval járnak az F-16-os előtt” – figyelmeztetett.
A szakértő szerint az F-16-osok fontossága nem ebben a „tesztoszteronba áztatott topgunkodásban” rejlik:
az új vadászgép optimális feladata az lenne, hogy repülő tüzérségként, egyfajta égi HIMARS-ként támogassa az ukrán szárazföldi műveleteket.

„Fontos megérteni, hogy a Nyugat precíziós csapásmérő eszközeinek a döntő többsége légi indítású. A HIMARS és nagyobbik testvére az ATACM, egy sajátságos kivételt képeznek.
Hogy miért van ez így?
Azért, mert az MLRS rakétavetőn nincs magassági kormány és ebből kifolyólag csupán a szárazföldi járművek taktikai mobilitásával rendelkezik. Ha viszont ugyanazt a precíziós eszközt egy repülőgép alá akasztjuk, akkor azt percek alatt át lehet csoportosítani a sokszáz kilométeres front bármelyik szakaszára” – hangsúlyozta.
Castel szerint ahhoz, hogy az égi HIMARS sofőrjének a szerepét betöltse, az ukrán pilótának nem kell „pengének” lennie a légiharcban.
„Ha képes felszállni az ukrán terület mélységében, gyorsan felkapaszkodni a kívánt magasságra, elereszteni az áldást kelet felé és utána gyorsan lebukni a Föld görbülete mögötti radarárnyékba, akkor megtette a magáét.

Ergo, a kiképzésnek sem kell a végtelenbe nyúlnia. Az ukrán átképzettnek a technikai képzésen kívül csupán egyetlen taktikai leckét kell megtanulnia: túlélni és hazahozni a gépet. Az én megítélésen szerint ez lenne az a doktrína, amivel a legkisebb kockázat mellett a legnagyobb hasznot hozhatná ki ebből a technológiaátadásból Ukrajna számára. A kérdés, hogy az ukrán politikai vezetés is így látja-e a dolgot, vagy pedig inkább beáldoznak gépet és pilótát, egy újabb PR Blitz szolgálatában” – mutatott rá Robert C. Castel.

korábban írtuk

Washington jelezte: nem ellenzi, hogy az európai szövetségesek F-16-os vadászgépeket adjanak át Ukrajnának
Washington jelezte: nem ellenzi, hogy az európai szövetségesek F-16-os vadászgépeket adjanak át Ukrajnának

A Biden-adminisztráció azt jelezte európai szövetségeseinek az elmúlt hetekben, hogy az Egyesült Államok hozzájárul ahhoz, hogy F-16-os vadászrepülőgépeket exportáljanak Ukrajnába – közölte pénteken a CNN.

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 10., csütörtök

Téves amerikai megközelítést lát Zelenszkij az ukrajnai ásványkincsek ügyében

Téves megközelítést választott Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter az ukrajnai ásványkincsekről szóló ukrán-amerikai megállapodáshoz Volodimir Zelenszkij ukrán elnök véleménye szerint.

Téves amerikai megközelítést lát Zelenszkij az ukrajnai ásványkincsek ügyében
2025. április 10., csütörtök

Román bűnözői csoport adathalász e-mailekkel lopott milliókat Európában

Adathalász e-mailekben küldött hamis banki adatokkal loptak el milliókat gyanútlan áldozataiktól egy romániai központtal működő bűnözői csoport előállított tagjai.

Román bűnözői csoport adathalász e-mailekkel lopott milliókat Európában
2025. április 10., csütörtök

Pert vesztett George Simion, „a báránybőrbe bújt farkas” Chișinăuban

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje, George Simion elvesztette a chișinăui bíróságon az Anatol Șalaru volt moldovai védelmi miniszter ellen indított perét.

Pert vesztett George Simion, „a báránybőrbe bújt farkas” Chișinăuban
2025. április 10., csütörtök

Egy román állampolgárra és az orosz titkosszolgálatra gyanakszanak egy brit tűzeset ügyében

Letartóztattak egy 38 éves román állampolgárságú férfit a DHL birminghami raktáránál tavaly júliusban történt tűzesettel összefüggésben, amelyet feltehetően orosz gyújtószerkezet okozott – számolt be csütörtökön a PA Media és a dpa.

Egy román állampolgárra és az orosz titkosszolgálatra gyanakszanak egy brit tűzeset ügyében
2025. április 10., csütörtök

Közel 150 drónnal támadta Oroszország Ukrajnát egyetlen éjszaka alatt

Az orosz hadsereg csütörtökön éjszaka 145 drónnal támadott célpontokat Ukrajnában; Mikolajivban és Kijevben a lelőtt drónok roncsai több civilt megsebesítettek és komoly károkat okoztak.

Közel 150 drónnal támadta Oroszország Ukrajnát egyetlen éjszaka alatt
2025. április 10., csütörtök

Fenyő-gyilkosság: Gyárfás Tamást hét év börtönre, Portik Tamást életfogytiglani fegyházra ítélték

Jogerősen 7 év börtönbüntetésre ítélte Gyárfás Tamás korábbi médiavállalkozót, sportvezetőt és sportdiplomatát felbujtóként elkövetett emberölés bűntette miatt a Fenyő János médiavállalkozó meggyilkolása miatt indult büntetőperben a Fővárosi Ítélőtábla.

Fenyő-gyilkosság: Gyárfás Tamást hét év börtönre, Portik Tamást életfogytiglani fegyházra ítélték
2025. április 10., csütörtök

Zelenszkij: több mint 150 kínai harcol Ukrajna ellen, az oroszok új offenzívát kezdtek, Moszkva: a britek és a franciák intervencióra készülnek

Legalább 155 kínai állampolgár harcol Ukrajna területén, de valószínű, hogy ennél többen is vannak – jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerdai kijevi sajtótájékoztatóján.

Zelenszkij: több mint 150 kínai harcol Ukrajna ellen, az oroszok új offenzívát kezdtek, Moszkva: a britek és a franciák intervencióra készülnek
2025. április 10., csütörtök

Az Európai Bizottság szigorúbban vizsgálja majd a tagállami választásokat

Az Európai Bizottság a korábbinál szigorúbban fogja értékelni a tagállami választási folyamatok igazságosságát, kiegyensúlyozottságát és integritását, továbbá komolyabban oda fog figyelni arra, hogy az EU jogrendszere és szelleme érvényesül-e.

Az Európai Bizottság szigorúbban vizsgálja majd a tagállami választásokat
2025. április 10., csütörtök

Németország visszatért – üzente Trumpnak a leendő kancellár

Németország visszatért – jelentette ki Friedrich Merz leendő német kancellár, miután az általa vezetett konzervatívok szerdán koalíciós megállapodást kötöttek a balközép szociáldemokratákkal (SPD).

Németország visszatért – üzente Trumpnak a leendő kancellár
2025. április 09., szerda

Trump egy hét elteltével felfüggesztette a vámokat, de még jobban nekiment Kínának

Donald Trump 90 napos szünetet rendelt el az amerikai vámok alkalmazása terén, egyben azonnali hatállyal megemelte a Kínára vonatkozó vámtételt 125 százalékra.

Trump egy hét elteltével felfüggesztette a vámokat, de még jobban nekiment Kínának