Leginkább a 14 ezer fős horvátországi magyarokon múlik, élnek-e az őket megillető jogokkal
Fotó: HMDK
Horvátország teljes mértékben garantálja a magyar közösség kulturális autonómiáját, az oktatási rendszerben a pozitív diszkrimináció érvényesül, a jogokhoz az állami költségvetés biztosít anyagi forrást – mondta el lapunknak Andócsi János, a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közösségének (HMDK) alelnöke. A politikus arról is beszélt, miért kedvez a magyaroknak a jobbközép zágrábi kormánypárt választási sikere, s hogyan szerepel a bajnokságban a magyarországi tulajdonú eszéki labdarúgócsapat.
2020. július 11., 14:272020. július 11., 14:27
2020. július 11., 14:312020. július 11., 14:31
A múlt vasárnapi horvátországi előrehozott választásokat az eddig is kormányzó jobbközép Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) nyerte. Az előző ciklusban a kormánykoalíció része volt a balliberális Horvát Néppárt és a nemzetiségi kisebbségek is a hatalmat erősítették.
„A Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége Jankovics Róbert személyében volt része a kormánykoalíciónak, akinek az elmúlt négy év alatt nagyon szép eredményeket sikerült elérnie, amit a választók most is jutalmaztak, hiszen már csak egyedüli indulóként jutott be a Száborba, azaz a zágrábi parlamentbe. A HMDK a HDZ győzelmében volt érdekelt, mert ez jelentette a garanciát a horvátországi magyarság szempontjából sikeresnek számító utóbbi négy év folytatásához” – nyilatkozta a Krónikának Andócsi János, a HMDK alelnöke.
A 151 fős horvát törvényhozásban a HDZ-nek 66 képviselője van, de a nyolc kisebbségi – akiknek törvényileg garantált helyük van – is a koalíció folytatása mellett tette le a voksát, amihez még két kisebb párt is csatlakozott. Andócsi szerint
A magyar–horvát államközi viszonyra vonatkozó kérdésünkre a politikus kielégítőnek nevezte a kapcsolatokat. Hozzátette ugyanakkor, hogy a viszony nincs kellően kihasználva.
„A szociáldemokrata vezetésű horvát kormány regnálása alatt hullámvölgybe kerültek a kapcsolatok a menekültkérdés miatt. Akkor a volt miniszterelnök, aki jelenleg államfő, Magyarországot Európa vakbelének nevezte. Most sincs jobb véleménnyel az Orbán-kormányról.
– idézte fel a zágrábi reagálásokat a HMDK alelnöke. Beszámolt arról, hogy Magyarország részéről az elmúlt évben több kezdeményezés is történt Horvátország irányába, de ezek nem találtak táptalajra. „A horvát hintapolitika egyelőre működik Magyarország viszonylatában. Andrej Plenković kormányfő beállt és be is fog állni az európai fősodorba, miközben óvatos politikai gesztusokat is tesz a Fidesz irányába az Európai Parlamentben és a Európai Néppártban egyaránt” – fogalmazott a horvátországi magyar politikus.
Andócsi János
Fotó: HMDK
Ami a 14 ezer fős horvátországi magyar közösség jogait illeti, a HMDK alelnöke elmondta: azokat a 2001 decemberében elfogadott alkotmányerejű törvény garantálja, de több, a nemzeti kisebbségekkel kapcsolatos nemzetközi garancia is része a horvát jogállamiságnak.
– tájékoztatott a politikus. Arról is beszámolt, hogy tavaly novemberben adták át a Horvátországi Magyar Oktatási és Művelődési Központ diákotthonát, amelyen részt vett a két ország miniszterelnöke is, beszédeikben hangsúlyozták az identitás megtartásának fontosságát. Az említett jogokhoz a horvát állami költségvetés biztosítja a forrásokat. Jelenleg zajlik a horvát tankönyvek magyarra fordítása, amit az illetékes zágrábi minisztérium támogat anyagilag. „Hogy élnek-e, élünk-e a kisebbségi jogokkal, az leginkább a horvátországi magyarokon múlik, illetve azon a munkán, amit a HMDK végez” – tette hozzá Andócsi.
Talán kevesen tudják, hogy Horvátországban egy magyar tulajdonú labdarúgócsapat is működik. „Az eszéki NK Osijek pár évvel ezelőtt még a megszűnés rémképével küszködött ma viszont akár Bajnokok Ligája selejtezőt is játszhat, ha sikerül neki megszerezni a második helyet az első osztályú bajnokságban. Ehhez kellett egy vízió, és ami ennél is fontosabb, kemény anyagi segítség Mészáros Lőrinc magyarországi vállalkozó részéről” – mondta a HMDK alelnöke.
A klub hosszabb távú terveivel kapcsolatban a horvátországi magyar politikus arról tájékoztatta lapunkat, hogy egy modern stadionnal és edzőpályákkal bővül jövő nyárig az eszéki csapat központja. „A sportvállalkozás célja, hogy a klub külső támogatás nélkül is talpon maradjon, és a magyar labdarúgás is töltekezzék, tapasztalatokat hasznosítson a horvát focikultúrából” – hangsúlyozta Andócsi János, megjegyezve: a klubnak jelenleg is több ötmillió eurót is érő játékosa van.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében.
Az Egyesült Államok tüzérségi lövedékeket és mobil rakétatüzérségi rakétákat szállít Ukrajnának – közölte két amerikai tisztségviselő szerdán a Reuters hírügynökséggel, napokkal azután, hogy Donald
Románia új elnöke, Nicușor Dan egy politikai szerelmi háromszög középpontjában áll, mivel Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár páneurópai pártjai egyaránt udvarolnak neki, hogy csatlakozzon hozzájuk – írja a Politico.
Románia nemzetbiztonsági okok miatt kitiltotta területéről Ion Cebant, Chisinău főpolgármesterét, a Nemzeti Alternatíva Mozgalom (MAN) vezetőjét és másik két moldovai állampolgárt – erősítette meg szerdán a bukaresti külügyminisztérium.
Nem reagált érdemben a Kreml Donald Trump azon kijelentésére, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ostobaságokat mondott neki Ukrajna kapcsán.
szóljon hozzá!